Kvůli šatům od české návrhářky si Dagmar Pecková pořídila další dům

  14:32aktualizováno  14:32
Dagmar Pecková a návrhářka Ivana Follová (63) se seznámily před 25 lety. Od té doby si světoznámá operní pěvkyně nechává šít modely zásadně od přední české designérky. Třicet unikátních kousků z rozsáhlé sbírky je aktuálně k vidění na výstavě „Follová pro Pecku“ v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Kvůli oslnivým róbám z luxusních materiálů si operní pěvkyně musela pořídit další dům. V několika šatnách má schované všechny modely, které pro ni Ivana Follová za 25 let vytvořila. | foto:  František Vlček, MAFRA

„Na Ivaniných šatech se mi líbí, že v nich i ženská, která nemá míry modelky, vypadá skvěle,“ říká Dagmar Pecková a libuje si, že teď znovu provětrá některé starší modely, do kterých se už nevešla. Za poslední čtyři měsíce totiž výrazně zeštíhlela. 

„Shodila jsem deset kilo. Dodržuji takzvaný dělený půst, ale hlavně denně absolvuji patnáct tisíc kroků, což je deset kilometrů běhu nebo rychlé chůze, a vůbec se snažím hýbat a sportovat. A funguje to i bez výživových poradců,“ směje se.

Fotogalerie

Bohatou garderobu pečlivě uchovává v několika šatnách ve svém domě v Heuweileru u německého Freiburgu, kde s rodinou žije už šestnáct let. Do domu se už oni ani šaty nevešli, tak přikoupili ještě jeden. „Všechny Ivaniny šaty jsem si schovala. Ty věci mají duši, ve všech jsem něco prožila a něco pro mě symbolizují,“ vysvětluje. 

S Ivanou Follovou se seznámila před čtvrt stoletím úplně náhodou. Procházela Maiselovou ulicí a všimla si oděvní galerie, do které se zašla podívat. Od té doby nedá Pecková na návrhářku dopustit.

Její oblíbená barva je červená a zlatá. Ale třeba její letní hedvábné overaly hrají pestrými barvami. „V létě jsou nedocenitelné, chladivé, pohodlné a vypadají dobře,“ poznamenává Pecková. I ona občas kupuje v běžné konfekci, nejvíc jí vyhovuje značka Cos. A v poslední době se také začala zajímat, kdo a kde oděv vyrobil. „V tom mám školu od své 17leté dcery Dorothey,“ říká s úsměvem.

Zlá královna jako od Miyakeho

Každý z modelů, který Ivana pro Dagmar vytvořila, má osobitou historii. „Často se stane, že si Dagmar přinese kus látky a já pak vymýšlím, s čím to zkombinovat. A sháním a sháním,“ usmívá se Follová. Občas koupí zajímavý materiál u nás, ale nejčastěji v zahraničí. „Nejdražší látka, ze které jsme šily, byl unikátní krčený směsový materiál, který jsem osobně dovezla z pařížského módního veletrhu Première vision. Jde o exkluzivní třímetrový vzorek, jediný na světě,“ upřesňuje návrhářka.

Černé šaty s vysokým límcem zpěvačka oblékla na vystoupení ve slavné tokijské Suntory Hall. „Dáša o nich říká, že jsou jak pro zlou královnu ze Sněhurky. Japonci můj model pokládali za kreaci tamějšího proslulého návrháře Issey Miyakeho, což mě potěšilo, protože jeho tvorbu jsem vždy obdivovala,“ vzpomíná Ivana.

Z Vídně designerka přivezla hedvábnou vyšívanou vínovou krajku a zlatý elastický směsový žerzej, který použila na vlečku pro majestátní asymetrickou róbu. Mezzosopranistka v ní oslavila v Rudolfinu třicet let účinkování na scéně a padesáté narozeniny. „O vlečku se v mém ateliéru porvali naši psi, proto se jeden její díl musel vyměnit,“ směje se Ivana.

Nejdražší? Ty nejpracnější

Nejdražší ze zpěvaččiny sbírky jsou vůbec první koncertní šaty, které pro ni Follová vytvořila. Je to červená róba ve stylu Carmen. „Spotřebovala jsem na ni patnáct metrů hedvábí a jde o nejpracnější z vystavených modelů. Základ tvoří pevný plátěný korzet, na který se ručně skládal do asymetrických záhybů jemný šifon, spodní část tvoří několik vrstev sukní ze dvou druhů organzy,“ popisuje návrhářka. V šatech zpívala Pecková na koncertu v Obecním domě k osmdesátinám dirigenta Libora Peška. Jde o jediný model určený pouze pro vystoupení. Sedět se v něm nedá.

Follová pro Pecku

Projekt Follová pro Pecku mapuje spolupráci návrhářky Ivany Follové a operní pěvkyně Dagmar Peckové. Jeho součástí je výstava unikátní kolekce koncertních rób i modelů pro běžné nošení vytvořených v průběhu pětadvaceti let. Kolekce ze soukromé sbírky známé mezzosopranistky zahrnuje také svatební šaty. 

Veřejnost si může vybrané modely prohlédnout v  Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze až do 12. srpna 2018.

„Když návrhář tvoří šaty pro vystoupení na jevišti, musí respektovat nejen  postavu a přání interpretky. Také musí vystihnout charakter postavy nebo repertoár,“ upozorňuje Follová.

Nejnovější model vznikl k letošnímu stoletému výročí vzniku Československa a Pecková jej předvede na letošním druhém ročníku festivalu Zlatá Pecka, kde vystoupí v roli Krásné Heleny. Šaty jsou ušity v antickém stylu ze syntetického úpletu a hedvábné organzy. Bohatý límec z lístků z organzy a tylu má evokovat rozježenou lví hřívu. „Dášina výstřednost a umanutost mi ohromně sedí, proto je naše spolupráce tak trvalá a inspirativní,“ soudí designérka. 

Obě ženy odjakživa spojovala i láska k hedvábí. „Z tohoto přírodního materiálu jsem vždy tvořila nejraději,“ říká Follová. Nicméně v posledních letech i ona ve své tvorbě stále častěji využívá syntetické látky, které vznikají díky novým technologiím. Na módní přehlídce při vernisáži výstavy představila sukně a šaty z umělého žoržetu, na které nechala digitálně vytisknout pestrobarevné abstraktní fotografie Petra Našice.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Sdílíte na sítích fotky dětí? Někteří rodiče už platí vysoké pokuty

Kyberšikana

Sdílení na sociálních sítích je fenoménem dnešní doby. Začalo to před více než deseti lety, kdy se první generace...

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

Další z rubriky

OBRAZEM: Melania vzdala svými modely hold Spojenému království

Americký prezident Donald Trump, britská královna Alžběta II., první dáma USA...

Tím, kdo si dal nejvíc záležet na výběru módních kousků u příležitosti státní návštěvy amerického prezidenta ve...

OBRAZEM: Trendy inspirace k vodě s Gábinou Partyšovou

Tuto sezonu se na pláži setkáte jak s retro stylem a záplavou květinových i...

Tuto sezonu se na pláži setkáte jak s retro stylem a záplavou květinových i geometrických potisků, tak s jednoduchými...

Miniaturní bikiny slavných hvězd. Inspirujte se, jak vyrazit na pláž

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to i s krásou. Jsme tak...

Je nám tolik let, na kolik se vnímáme. Stejné je to s krásou. Jsme tak krásné, jak půvabné se cítíme být. K moři můžeme...

Najdete na iDNES.cz