Zbavit se nežádoucího ochlupení patří mezi základní hygienické návyky. Způsobů...

Zbavit se nežádoucího ochlupení patří mezi základní hygienické návyky. Způsobů je několik. Stačí si vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. | foto: archiv Braun

Ochlupení odstraňujte efektivně. Na zarostlé chloupky platí dezinfekce

  • 14
Odhalujeme více kůže než kdy jindy, a proto se bez pořádné depilace neobejdeme. Jak se nechtěných společníků zbavíte nejlépe? Poradíme vám, jak mít hladkou pokožku co nejrychleji a nejlépe.

Západní kultura dnes prakticky netoleruje chloupky na žádné části těla. Účinnou formu jejich odstraňování volte především dle svých časových možností a také míry ochlupení. Jinou pozornost vyžaduje pár jemných chloupků kolem rtů a jinou strniště na nohách.

Levné holení

Dámské holítko Venus & Olay se zvlhčujícími pásky reagujícími na vodu, Gillette, info o ceně v obchodě

Nejrychlejším způsobem, jak se zbavit chloupků na nohách, pažích a v podpaží, je klasická žiletka. Holení zvládnete prakticky kdekoliv, stačí ostré holítko, pěna a tekoucí voda. Na trhu najdete velké množství holících systémů od levných jednorázových holítek po promyšlené stroječky přizpůsobené jemnější ženské pokožce. 

Dbejte na to, aby žiletky byly vždy čisté a ostré. Nikdy nedřete kůži na sucho, předejdete velkému riziku poranění a podráždění pokožky. Místo sprchového gelu se vám lépe budou chloupky holit s pomocí speciálních gelů či pěn na holení, které zároveň pokožku vyživí a ochrání před dehydratací.

Rychlé voskování

Depilační folie k odstranění nežádoucího ochlupení za studena, Ryor, 155 korun

Další oblíbenou metodou je vosková depilace. Tu lze provádět doma či v kosmetickém salonu. Druhá možnost se hodí pro ty, které nemají žádné či pramalé zkušenosti s používáním vosku. Existují dva způsoby voskové epilace – horkým či studeným voskem. Horkou variantu svěřte do rukou zkušené kosmetičky, jinak si říkáte o dost nepříjemné popáleniny.

Studený vosk lze aplikovat  bez problému i v domácích podmínkách. S pomocí speciální folie naneste po směru růstu chloupků, vyhlaďte (také po směru růstu) a rychlým trhnutím proti směru růstu odstraňte. Výsledný efekt vydrží několik týdnů. Nelze jej však aplikovat na kratičký porost, ochlupení musí mít příslušnou délku, aby metoda měla účinek.

Efektní strojek

Spousta žen nedá dopustit na depilační strojky, které chloupky po celém těle s pomocí pinzet vytrhávají mnohdy i s kořínky. Pokud si zvyknete na bolest s touto metodou spojenou, pak vám dlouhotrvající efekt a finanční nenáročnost budou maximálně vyhovovat. Chce to trochu cviku a naučit se se strojkem správně zacházet, pak vám bude sloužit k maximální spokojenosti. 

Epilační sada Silk-épil 7 SkinSpa s vyměnitelnými hlavicemi pro vytrhávání chloupků, holení a peeling pokožky, Braun, od 3 999 korun

Při depilaci strojkem kůži prsty napínejte, snížíte bolestivost zákroku. Používejte strojek jen na suchou pokožku, většina strojků si s vlhkou či dokonce mokrou kůží neumí poradit. Navíc síťově napájené přístroje jsou v mokru nebezpečné.

Výrobci těchto přístrojů každým rokem přicházejí s více či méně výraznými inovacemi. Momentálně jsou hitem strojky s několika funkcemi a různými možnostmi napájení (síťové, na baterky či akumulátor). Sáhněte po typu s několika výměnnými hlavicemi, kde máte funkci vytrhávací i holící.

Co se zarostlými chloupky

Řada žen řeší nejen odstranění nežádoucího ochlupení, ale také problém s jeho zarůstáním. Po vytržení či hladkém oholení chloupky slábnou a někdy se nedostanou na povrch kůže. Zůstávají těsně pod ním, motají se a vytváří drobný zánět ve formě tmavých pupínků. "Svoji roli může hrát také průnik bakterií při nedostatečném dodržování hygienických zásad při různých depilačních metodách," upozorňuje kožní lékařka Gréta Wohlová z Laserového centra Anděl. 

Nové epilační strojky můžete používat několik způsoby díky vyměnitelným...

Co s tím? V ideálním případě přestat se holit, nebo alespoň ne hladce. To ovšem není praktické a v podstatě neřeší základní problém. Při holení či jiné metodě depilace je nutné kůži i pomůcky dezinfikovat, což doporučují i dermatologové. Roztoky z protizánětlivými a antimikrobiálními složkami záněty ze zarůstajících chloupků mohou výrazně zlepšit. Účinný je také pravidelně prováděný peeling, který odstraňuje vrchní vrstvu odumřelých buněk, přes které se chloupky těžko dostávají.

"Elegantním řešením je trvalá epilace pomocí laseru," radí korektivní dermatoložka Wohlová. "K nejvýkonnějším patří laser GentleLase, který nás zbaví vlasových cibulek, tedy i chloupků které nám záněty způsobují."

Měsíc nevytrhávejte, pouze holte

Tip:

Máte problém se zarůstáním chloupků? Nechte si poradit. Připravili jsme pro vás slevy na profesionální depilaci a ošetření pleti po celé ČR.

V letních měsících však na laserové ošetření zapomeňte a počkejte až na podzim. Laserem ošetřená kůže se totiž nesnáší se sluncem, hrozí vznik pigmentových skvrn. Pokud však o laseru přece jen uvažujete, léto využijte jako přípravu na jeho zdárný výsledek. Před laserovou depilací ochlupení nevytrhávejte, ale pouze holte. Nepoužívejte pinzetu, vosk či strojek alespoň měsíc.

Vytrháváním se přerušuje růstová fáze, což je v tomto případě nežádoucí. Čím silnější a tmavší chloupky máte, tím rychleji se jich v ordinaci lékaře zbavíte. Přestože není jednoduché a pohodlné nechat porost růst a pouze jej holit žiletkou či ještě lépe jej zastřihávat nůžkami, vyplatí se to. Zbavíte se naráz většího množství chloupků a finančně nákladná procedura vás tím pádem vyjde levněji. Nečekejte však, že vás jedno ošetření zbaví veškerého porostu, je potřeba jej několikrát opakovat.