

Podívejte se do galerie na osobnosti z Česka, které se v minulosti dostaly do potyčky se zákonem a skončily na čas ve vězení. Mohlo za to usmrcení z nedbalosti, neoprávněné vniknutí na zakázané území, krádež a další. Zpětně na tato temná období slavní neradi vzpomínají, byla to pro ně ale lekce.
Autor: koláž iDNES.cz
Herec Jan Révai v mládí pracoval jako automechanik a dostal se do finančních problémů. Tehdy ho napadlo, že by mohl vykrást benzínovou pumpu. Udělal to a skončil kvůli tomu ve vězení. U soudu si vyslechl verdikt dva roky vězení. „Prostě mladická blbost, byl jsem naivní. To, co jsem prožil ve vězení, se ani nedá popsat. Málokdo ví, jak se zachová, když se před ním třeba někdo podřeže,“ sdělil před časem herec deníku Blesk.
Autor: Teki Shine/FTV Prima
Zpěvák Martin Maxa si ve vězení odseděl rok za to, že během základní vojenské služby nešťastnou náhodou zastřelil svého kolegu. Dodnes na tento hrůzný okamžik nemůže zapomenout. „Stále mám v hlavě tu situaci, vteřinu po vteřině. Vybavuji si i tu vůni střelného prachu. Stále jsem přesvědčený, že jsem tomu nemohl zabránit. Byla to doba temna, co trvala ještě hodně dlouho po tom neštěstí,“ uvedl Maxa pro server Zeny.iprima.cz.
Autor: Profimedia.cz
Herec Vladimír Kratina pobyl nějaký čas za mřížemi, když ho za totality zatkli za znevažování rudé vlajky. Tu tehdy našel na ulici, byl v podnapilém stavu a průšvih byl na světě. Za výtržnictví mu hrozilo až osmnáct měsíců. Část trestu si odpykal v ruzyňské věznici. Nakonec díky jeho profesorovi herci Otovi Sklenčkovi dostal milost od tehdejšího prezidenta Ludvíka Svobody. „Byla to drsná zkušenost, zvlášť pro mě, tenkrát začínajícího herce, který věřil, že je král a patří mu svět,“ uvedl pro deník Aha!.
Autor: Dan Materna, MAFRA
I herec Jiří Schmitzer pobyl nějakou dobu za mřížemi. V sedmadvaceti letech byl odsouzen na tři roky odnětí svobody za usmrcení člověka z nedbalosti. Cestou z divadla jel podnapilý domů a srazil chodce, který zemřel. Ačkoli to podle soudu nebyla jeho vina - chodec vběhl do cesty, kvůli alkoholu byl přesto odsouzen. Po roce a půl byl z vězení propuštěn za dobré chování.
Autor: MAFRA
Muzikant Ondřej Hejma cestoval před lety na vlastní pěst autostopem po Nepálu a na íránských hranicích ho zatkli kvůli nesrovnalosti v dokumentech. Uvěznili ho tehdy kvůli podezření ze špionáže a hrozil mu dokonce trest smrti. Nakonec se vše vysvětlilo a za mřížemi pobyl jen dva dny.
Autor: Jan Zátorský, MAFRA
Muzikant Pavel Sedláček se do vězení dostal v roce 1964. Podle strážců zákona podvodným způsobem převezl z tehdejšího Západního Berlína vůz Fiat 1800 a léky. Dostal trest patnáct měsíců ve věznici a přišel dokonce i o veselku s tehdejší partnerkou zpěvačkou Evou Pilarovou. „Jako zpěvák jsem vydělával velké peníze a říkal jsem si, že jako slavný bych měl mít pěkné auto. Seděl jsem v Plzni na Borech, pracoval v dole Zbůch jako horník. Po polovině trestu jsem si požádal o propuštění, čemuž bylo vyhověno,“ sdělil pro magazín Sedmička.
Autor: David Neff, MAFRA
Muzikant Josef Zíma v roce 1959 řídil vůz, ve kterém s ním seděl i režisér Jiří Jungwirth a zpěvačky Judita Čeřovská a Alena Pánková. Jeli zrovna z vystoupení ze Strakonic, když zpěváka přemohl mikrospánek a narazil do stromu. Obě ženy utrpěly vážná zranění a režisér Jungwirth v nemocnici následkům nehody podlehl. Zpěvákova manželka, herečka Eva Klepáčová, z celé situace byla ve velmi špatném psychickém stavu. Zhroutila se a pokusila se o sebevraždu skokem z okna. Zíma nakonec dostal tříletý podmíněný trest a musel uhradit veškeré škody a léčebné výdaje. Vězení se tedy vyhnul, ale na policejní stanici a u soudu strávil mnoho času.
Autor: Herminapress
Zpěvačka Hana Hegerová se dostala do problémů se zákonem kvůli penězům. V osmdesátých letech jí totiž na účet omylem přišel honorář, který patřil Karlovi Gottovi. Místo aby vše nahlásila policii, peníze si nechala a dokonce část z nich utratila. Mělo jít o částku okolo milionu korun. Odseděla si ve vězení půl roku. „Když se z nějakého maléru dostanete, obohatí vás obrovskou zkušeností. Být to ale někdo jiný, možná by se tenkrát celá situace řešila úplně jinak,“ uvedla před lety pro deník Blesk.
Autor: archiv Hany Hegerové
Hudebník a výtvarník František Ringo Čech se v roce 1963 bavil s přáteli a vedl s nimi recesistické řeči. Bohužel je ale poslouchal udavač, který si myslel, že plánují státní převrat. Následně trávil několik měsíců ve vyšetřovací vazbě v ruzyňské věznici a pak mu byly u soudu přiklepnuty tři roky vězení. Zachránila ho amnestie prezidenta Novotného.
Autor: Michal Růžička, MAFRA
Dětská herecká hvězda Marek Endal známý z filmu Obecná škola (na fotografii uprostřed) vyráběl v dospělosti pervitin a také ho prodával. Odseděl si za to dva roky ve vězní. Průšvihářem tak nebyl jen na filmovém plátně ale i v reálném životě.
Autor: © Lucernafilm - Alfa