Mytí vlasů není žádné velká věda, přesto mnoho z nás při něm chybuje.

Mytí vlasů není žádné velká věda, přesto mnoho z nás při něm chybuje. | foto: Profimedia.cz

Správné mytí vlasů? Od kořínků ke konečkům a vestoje ve sprše

  • 18
Nejsou vaše vlasy v úplně nejlepší kondici, i když se vám zdá, že jim dopřáváte dostatečnou péči? Na vině může být jejich nesprávné mytí. Důležité je nejen množství používaného šamponu, ale také způsob, jakým vlasy masírujete, a jejich následné vysoušení.

Jak na krásné vlasy?

Používejte tu správnou vlasovou kosmetiku.

Mytí vlasů patří k té nejzákladnější péči, která má na kvalitu vlasů podstatný vliv. Abychom měli lesklou a pevnou hřívu, je potřeba vybírat vhodnou kosmetiku. Jaký šampon, kondicionér a případně i další produkty následné péče našim vlasům a pokožce nejlépe prospívají, nám poradí v každém dobrém kadeřnictví. A i když si pořídíme kvalitní výrobky, neznamená to, že máme vyhráno. Zásadní je, jestli s nimi správně zacházíme.

Nejčastější chybou bývá, že jich aplikujeme přehnané množství. Pokud máme kvalitní kosmetiku, rozhodně platí pravidlo; méně je více. „Množství použitého šamponu se odvíjí od konkrétního přípravku. Pokud jde o profesionální šampony, které jsou hodně koncentrované, stačí zhruba lískový oříšek,“ říká kadeřník Jiří Prágr ze studia Bomton Jalta.

Ještě předtím, než šampon použijeme, si ale musíme vlasy důkladně namočit. Následně si do dlaní dáme vhodné množství šamponu a rozetřeme. V případě potřeby smícháme s malým množstvím vody.

Krouživé pohyby a dvojí mytí

„Teprve pak začíná zapracování šamponu do vlasů. Vlasy myjeme po směru růstu vlasů od kořínků po konečky, nejprve krouživými pohyby u pokožky až po jemné mytí vlasových délek. Po celou dobu se držíme ve směru růstu, jinak by se vlasy zacuchaly,“ popisuje kadeřnice Soňa Kozelková ze salonu Klier.

Dlouhé vlasy by se měly mýt vestoje.

A dodává, že vlasy bychom měli umývat v přirozené poloze a podle směru růstu. Ideálně tedy vestoje ve sprše. Důležité je podle ní i to, abychom vlasy vždy umyli šamponovou lázní dvakrát a hodně propláchli vodou. „Mytí se může provádět i v předklonu, ale dlouhé vlasy je lepší umývat v záklonu. Rozpěněný šampon bychom měli nanášet do celých vlasů, abychom odstranili nečistoty i kožní maz,“ doplňuje Jiří Prágr s tím, že druhá lázeň slouží k odstranění zbytků nečistot, které mohly na vlasech zůstat. Navíc dodá vlasům krásnou a svěží vůni.

Po mytí je třeba vlasy opatrně vysušit ručníkem a aplikovat masku nebo kondicionér pro uzavření vlasového vlákna. „Maska vyživuje vlasy do hloubky, ale vlasové vlákno neuzavře. Masku tedy doporučuji používat jednou týdně. Kondicionér po každém mytí, i po použití masky,“ radí Soňa Kozelková. Kondicionér by se měl nanášet pramínek po pramínku, ale pouze od středu délky vlasů ke konečkům, aby se nezmastila pokožka.

Vysoušení ručníkem i fénem

Po vlasové lázni by měl přijít na řadu i fén. Suchý vzduch pokožce hlavy svědčí.

Postup při mytí vlasů je stejný u žen, mužů i dětí. Jen je třeba používat speciální vlasovou kosmetiku. „Nedoporučuji používání jednoho šamponu pro celou rodinu, jak bývá často zvykem,“ upozorňuje Soňa Kozelková.

Vlasová péče na Arome.cz

Jakmile skončíme mytí a následnou péči, měli bychom opět vlasy pečlivě vysušit. Ideální je nejprve zabalit do turbanu a nechat do něho vsáknout vodu, poté ještě jemně vymačkávat. „Pouze ručník ale neodstraní všechnu přebytečnou vlhkost. Doporučuji proto klientkám použít i fén. Stačí studený vzduch, kterým vysuší pokožku a vlasy u temene hlavy. Vlasovým kořínkům totiž nesvědčí, pokud jsou delší dobu ve vlhku,“ říká kadeřnice Jolana Hlinková ze studia Krob ́s salon.

Podle odborníků si většina z nás nemyje vlasy zcela správně: