Zhubněte na kost a vsaďte na disko pop 80. let. Jaro podle Paříže

  9:57aktualizováno  9:57
V hlavním městě Francie a potažmo celého módního světa v těchto dnech vrcholí šílenství kolem módních trendů na příští rok. Návrháři tu představují své kolekce na jaro – léto 2013. Na co se můžete těšit? No, je to pořádný odvaz.

V Paříži právě vrcholí týden módy, na kterém návrháři představují své kolekce na sezonu jaro – léto 2013. | foto: Reuters

Zatímco Londýn vždy platil za centrum extravagance a módních úletů všeho druhu, Paříž si držela status elegance, vytříbenosti a výborného vkusu. To se však během posledních dnů mění. Týden módy ve francouzské metropoli přináší svěží závan novátorství. Čekejte neočekávané, připravte se na všechno. Tak by mohla znít rada k místním přehlídkách pro sezonu jaro – léto 2013.

Nejen dvě jmenované metropole, ale i designéři si mění své role. Překvapivým způsobem. Tam, kde vládla nenositelná extravagance, se pro příští rok usídlil příjemně použitelný minimalismus. Kam se dříve chodilo pro dekadentní opulenci, tam čekejte strohost.

Co pařížské designéry spojuje je nechuť připustit si k tělu všeobecně depresivní náladu a obavy ze současné ekonomické situace. Jejich zřejmou snahou a cílem pro další sezonu je opustit nic neříkající a neustále omílaná témata a vyhranit se vůči anonymnímu a neoriginálnímu davu ulice. A to jakýmkoliv způsobem. Hlavně nepřešlapovat na místě a jít dál. Jakoukoliv cestou, jen když se jedná o posun kupředu.

Dior kolekce jaro - léto 2013
Dior kolekce jaro - léto 2013

Přijměte zároveň jednu dost důležitou radu. Přes zimu zapomeňte na knedlíky a tučné dobroty. Sice je v následujících týdnech a měsících zakryjete pod svetry a kabáty, ale jaro vás o to víc překvapí.

Chcete-li jít s módou a být in, začněte raději hned redukční dietu. Jinak vám trendy z Paříže nesednou a víc než obdiv se vám dostane doporučení na osobního trenéra a výživového specialistu. Nemáte-li ovšem již dnes figuru baletky v nejlepší formě či náctileté modelky z přehlídkových mol.

I velmi štíhlé modelky najednou ztratily ze své vyhublosti díky novým siluetám, které přirozeně ženským křivkách nepřejí ani v nejmenším. Sukně opticky přidají víc než pět kilo a ani ve vypasovaných modelech neschováte hříchy vůči uměřené stravě. 

Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier kolekce jaro - léto 2013
Jean Paul Gaultier kolekce jaro - léto 2013
Jean Paul Gaultier kolekce jaro - léto 2013

Enfant terrible francouzského módního průmyslu a vynikající couturiér Jean Paul Gaultier se evidentně zabydlel na některé retro diskotéce. Jeho kolekce pro jaro – léto 2013 oživuje legendy popu, rocku i diska ze 70. a hlavně pak 80. let, kdy se na výslunní slávy vyhříval David Bowie coby Ziggy Stardust, Michael Jackson s Madonnou či na dnešní měřítky nevkusně barevný Boy George. Ten ostatně ožil již na přehlídce Alexandra Herchcovitche (více zde), a tak je nad slunce jasné, že bez kapky nevkusných "osmdesátek" to příští rok nepůjde.

Podle celkového stylingu a ladění Gaultierovy přehlídky je zřejmé, že ji návrhář nebral jako přísný módní diktát, ale více jako zábavu. Ta podle něj společnosti chybí, stejně jako odvaha vystoupit z davu. Za zmínku stojí bezbřehá barevnost a ikonické kousky v podobě kalhotových kostýmů, kterým Gaultier vdechl nový život. 

Dior

Dior kolekce jaro - léto 2013
Dior kolekce jaro - léto 2013
Dior kolekce jaro - léto 2013

Svou druhou kolekci pro módní dům Dior představil nový kreativní ředitel této značky Raf Simons. Zatímco ještě v nedávné minulosti platil Dior za synonymum zdobnosti, pod Simonsovým vedení se mění v ráj romantického minimalismu. Simonsovo ego se dere do popředí a radikálně mění již od první představené kolekce v červenci tohoto roku (více zde) tvář .

Stejně jako přehlídku haute couture i tuto, představující luxusní konfekci, otevřelo téma černého saka. To neodmyslitelně k Diorovi patří, v tomto případě však evokuje jméno jiného velikána světové módy, Yvese Saint-Laurenta a proslavený Le Smoking. Simons dává oděvům přísnost a strohost, prvky typické více pro sebe než Diora. 

Fotogalerie

Stejně jako v haute couture kolekci, i v této si designér pohrává s myšlenkou nového užití oděvů. Dlouhé šaty kombinuje s kalhotami, večernímu kalhotovému kostýmu se nevyhýbá přes den, minimalistické topy užívá jako součást večerní róby. S novou pret-a-porter kolekcí nepřinesl v porovnání se zimní haute couture nic nového, obě kolekce se vzájemně velmi podobají. Najdete tu mnoho společných prvků a celkovým stylem a pojetím se Simonsovy kolekce dají nazvat sestrami. Tak moc se podobají, i když za dvojčata je k jejich povaze označit nelze. 

Není pochyb o tom, že Simonsovo vidění ženského šatníku, jeho vzdušná strohost vnáší do módy 21. století nový pohled na parádivost a ženskost. Pod jeho vedením se slavný pařížský dům mění k nepoznání.

Maison Martin Margiela

Maison Martin Margiela kolekce jaro - léto 2013
Maison Martin Margiela kolekce jaro - léto 2013
Maison Martin Margiela kolekce jaro - léto 2013

Hovoříme-li u Diora o minimalismu a nadýchané lehkosti, pak Maison Martin Margiela dotáhl tyto dva prvky svou jarní kolekcí k naprosté dokonalosti. Značka nesoucí jméno tajemného návrháře se posouvá do notný kus dopředu. Po odchodu Margiely tento dům přešlapoval na místě, s jarní linií s architektonickým nádechem a japonskou strohostí směle kráčí vstříc světlejším zítřkům.

Designérský tým ubral na extravaganci a objemu a vytvořil nositelné oděvy, které však nepostrádají hloubku a ani nic se své sošnosti. Najdete tu šaty s ostrými úhly, saka zdůrazňující ramena i vzdušné tuniky a především pak dokonale padnoucí kalhoty. Čistota tvarů a jednoduchá barevnost stejně jako uvolněná silueta jasně charakterizují novou jarní kolekci luxusní konfekce.

Alexis Mabille

Alexis Mabille kolekce jaro - léto 2013
Alexis Mabille kolekce jaro - léto 2013
Alexis Mabille kolekce jaro - léto 2013

Romantický couturiér Alexis Mabille nezapře svou povahu ani při tvorbě konfekční řady. Jeho dokonalá žena pro příští rok miluje slunce, chová se spontánně a z hloubi duše miluje léto ve městě.

Mabille namixoval směs městského stylu za použití venkovských prvků. Vybalancoval oba světy s pomocí slavné vichy kostky, rozevlátým sukním dal motorkářské bundy a letním šatičkách těžké boty. Pravdou je, že kombinace potištěných triček s objemnými sukněmi v délce pod kotníky na běžné denní nošení v městském provozu neobstojí. Na druhou stranu toto nabídl víc, i když právě tyto maximalisticky střižené kousky zaujmou nejvíce.

Celkově z Mabillovy jarní kolekce dýchá svěžest, mládí, ženskost a skvělá nálada. Zároveň nese silný potenciál ke komerčnímu úspěchu.

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood kolekce jaro - léto 2013
Vivienne Westwood kolekce jaro - léto 2013
Vivienne Westwood kolekce jaro - léto 2013

Angličanka Vivienne Westwoodová miluje historii stejně jako extravaganci, což se projevilo i na přehlídce její kolekce Gold Label na britském velvyslanectví v Paříži. Historické salony s moderními obrazy na stěnách dokonale korespondovaly s děním na improvizovaném přehlídkovém mole. V srdci Francie oslavila svou rodnou zemi i v současnosti tolik oblíbený Dálný východ. 

Návrhářka, které ani ve svých 71 letech nepolevuje ve vysokém pracovním nasazení, se evidentně nemíní usadit a nečinně přihlížet dění kolem sebe. Tentokráte si na mušku vzala změny klimatu a stylem sobě vlastním na tuto problematiku upozornila vybranými kousky.

Ani v jarní kolekci luxusní konfekce nechybí silný odkaz historie. Opět tu najdete velké množství korzetů, saka z výraznými rameny, disko boty na vysoké platformě i tzv. bombarďáky. Westwoodová je rebelka tělem i duší, což se projevuje i stylem, jakým jsou oděvy zpracovány. Tažené švy, roztřepené lemy i obnošený vzhled a pár děr navíc perfektně vystihují povahu své autorky.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Nedělejte chyby. Jak správně pečovat o pleť v podzimním a zimním čase

Kosmetická péče má s příchodem chladného počasí svá specifika. Jenže jen málokterá žena ví, co je pro naši pleť v...

O 10 let mladší: Pavel se zbavil pivního břicha a Růžena si zase věří

Omládnout a vypadat o deset mladší tentokrát zatoužila dvojice z malé vesničky na Ostravsku, kterou spojuje přátelství...

Slavní sexy rebelové, kteří mají za sebou bouřlivou minulost

Mají dokonalý vzhled, jsou roztomilí a ženy po celém světě je díky rolím nebo jejich profesním výkonům milují. Tito...

Co jsme nosili v 90. letech? Fotosoutěž o nejlepší snímky má své vítěze

Třicet let uplynulo a mnohé z toho, co se tehdy nosilo, by dnes stačilo jen trochu oprášit a byli bychom opět trendy:...

Najdete na iDNES.cz