Ona

Carmen Dell'Orefice | foto: Profimedia.cz

Čím starší, tím lepší? Šediny frčí i mezi modelkami

  • 11
Sedmdesátnice na obálkách módních magazínů už ve světě nejsou ničím ojedinělým. Zájem o ně se probouzí i v Česku, ovšem modelky seniorky jsou zde nedostatkovým zbožím. Překážkou bývají i barvené vlasy, všímá si týdeník 5plus2.

V oblasti módy se pohybovala po většinu života. V šedesátých letech koketovala s modelingem, později se živila například jako profesionální nákupčí hollywoodských hvězd. Dnes je Stefanii Lange sedmdesát let. A jestli na něco skutečně nemá čas, tak je to klidný důchod v pohodlí domova u televize. Stříbrovlasá štíhlá Britka s laním pohledem je miláčkem módních značek a fotí jednu kampaň za druhou.

Fotogalerie

„Každý den, kdy jsem modelkou, je dalším vzrušujícím dnem. Nikdy nevíte, co se bude dít. V jednu chvíli je klid a najednou je to raz-dva-tři a jde se na věc. Miluji to,“ popisovala pro BBC své pocity Stefanie Lange, která spolupracovala například se světoznámou značkou Dolce&Gabbana.

Úspěch této postarší krásky je důkazem stále vzrůstajícího trendu modelek v důchodovém věku. V posledních letech tak zcela boří generace budovaný úzus, že skutečný fashion modeling je pouze záležitostí mladých. 

Ve světě postupně přibývá agentur, které se zaměřují výlučně na modely a modelky ve věku nad padesát let. Ostatně má to svou logiku. Západní populace stárne, a tak je přirozené, že i módní společnosti obracejí svou pozornost tam, kde se nachází stále větší kupní síla, tedy na seniory.

Vysloužilé modelky chybí

V Česku je zatím nabídka ze strany modelingových agentur hodně omezená. „Trend, který se objevuje v zahraničí, se týká fashion modelek, které fotí kampaně, a to i pro ty nejvěhlasnější značky. I u nás čas od času hledají klienti právě tento druh modelek. Problém je dost často v tom, že jsou v Česku velice těžko k nalezení,“ vysvětluje Martin Brát z agentury Czechoslovak Models.

„Tento typ se nejčastěji rekrutuje z řad bývalých modelek, takže tyto dámy v sobě už mají přirozený modelkovský šmrnc,“ říká Brát. Právě taková generace „vysloužilých kariérních modelek“ v českých končinách chybí.

Krásky a vrásky

Modelky seniorky jsou hvězdami na mole i na internetu

Zatímco ve Francii nebo Spojených státech už býval v sedmdesátých a osmdesátých letech modeling výrazně rozvinutý, u nás se s nadsázkou nacházel teprve v plenkách. „Těch pár modelek, které zde byly v osmdesátých letech, nemůže tuto generaci nahradit,“ dodává Brát.

Klienti podle něj většinou hledají snadno definovatelný typ: dlouhovlasá, šedovlasá a samozřejmě štíhlá. Nároky na hmotnost, které jsou a vždy byly určující ve světě klasického modelingu, v případě modelek seniorek nebývají paradoxně tím největším problémem. Daleko větší překážkou českých krásek pokročilého věku v cestě na obálky magazínů jsou jejich vlasy.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„Většina starších dam si vlasy barví. Je velice těžké sehnat přirozeně šedivějící ženu. Poptávka po nich však je. Ačkoli se bavíme o řádově jiných honorářích, než na které si přijdou tyto ženy v zahraničí, “ říká Brát.

I když se zájem o modelky v důchodovém věku za poslední roky zvyšuje, zatím ze strany klientů nejde o masovou záležitost. Podle Bráta zde pro to není dostatečně velký trh. Dlouhodobě je pro starší modelky uplatnění v televizních reklamách, pro které zároveň nepanují takové požadavky jako ve světě módy.

„Mnozí klienti i do televizních reklam hledají nějakou moderní babičku, takže někdy se tyto dva trendy mohou protnout. Ale jak říkám, moderních babiček tady v Česku moc není,“ dodává expert na modeling Martin Brát.