Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

RETRO: Montérky a zástěra hrály prim. Jak jsme se oblékali v 50. letech

Seriál
Ještě ve čtyřicátých letech minulého století mohly české ženy směle konkurovat elegantním Francouzkám, Italkám a Američankám. Politické změny nastartované v únoru 1948 se však odrazily i v módě. Šňoření začalo být považováno za buržoazní přežitek, a kdo chtěl jít se západními trendy, musel zasednout k šicímu stroji.
Pracovní obleky žen z 50. let na stránkách časopisu Žena a móda.

Pracovní obleky žen z 50. let na stránkách časopisu Žena a móda. | foto: kniha Móda za železnou oponou (Grada)

V době, kdy svět za železnou oponou šílel po velmi ženském New Looku Christiana Diora, zanikaly v Československu textilky, jimiž byla proslulá oblast Sudet, i prestižní módní salóny Hany Podolské, Arnoštky Roubíčkové a Oldřicha Rosenbauma. Pohltily je nové národní podniky.

Přední místo mezi nimi zaujímala Textilní tvorba, později Ústav bytové a oděvní kultury (ÚBOK). Ten sdružoval návrháře, architekty a výtvarníky, kteří pracovali na nových výrobcích. Zakázkovou výrobu pod jeho hlavičkou nahradila konfekce. „Musíme dojít k takovým tvarům a kvalitám, které překonají účelností a estetičností lacinou lákavost novinek z Paříže,“ hlásalo v roce 1950 periodikum Žena a móda.

Módní přehlídka pro zaměstnance vagonky Tatra

Pařížská móda, která se stala symbolem západního stylu, byla kritizována nejen za „lacinost“ a „neúčelnost“, ale především za nehospodárnost, protože dbala na tvorbu novinek pro každou sezonu. „Změna západní módy v každé sezoně je výsledkem kapitalistického hospodářství a kapitalistického stanoviska v módě. V kapitalismu se totiž vyrábí chaoticky, bez ohledu na spotřebu,“ mohli se čtenáři dozvědět z Ženy a módy.

Rovní a rovnější

Dámy, které tak chtěly chodit upravené a oblékat se aspoň trochu vkusně, musely být skutečně silnými osobnostmi, aby nevraživé a závistivé pohledy okolí ustály. Móda měla být jako všechna jiná odvětví života v socialismu rovnostářská. I proto režim zvlášť přísně nakládal s pásky, mládeží, která proti oficiálnímu stylu revoltovala výstředními oděvy, účesem i chováním. Jejich láska ke kultuře Spojených států rozhodně nebyla elitám po chuti.

Hana Podolská: oblékala manželky prezidentů i hvězdy filmového plátna

I v oděvní sféře platilo, že všichni jsme si byli rovni, někteří si však přece jen byli rovnější. Pootevřené dveře do světa módy měla hrstka vyvolených, většinou žen pohlavárů. Jim totiž byly určeny malé kolekce ovlivněné západní tvorbou, tvořené pod hlavičkou ÚBOK.

Jeho zaměstnanci měli k dispozici výtisky magazínu Vogue a někteří šťastnější se dokonce jezdili inspirovat na módní veletrhy, kde modely fotili a překreslovali, aby je potom v přežvýkané podobě nabídli socialistické smetánce.

Historie silonek

Úsvit umělých materiálů

Na začátku padesátých let, oproti západní Evropě poměrně pozdě, se v Československu začaly rozmáhat i umělé materiály jako trikotin, chemlon, dederon, krimplen a především oblíbený nylon a jeho česká obdoba silon. O výrobu tohoto „umělého hedvábí“ se zasloužil český vědec Otto Wichterle. Vyráběly se z něho punčochy, pánské kotníkové ponožky i spodní prádlo.

Drtivá většina ženské populace si však musela vystačit s jednoduchými, konzervativními šaty ke krku, jakýmsi hybridem zvaným šatovka, kostýmky a blůzkami, jejichž jedinou ozdobou byl mnohdy jen výrazný límeček či jemný vzorek. Kladl se důraz na to, aby se jednotlivé kousky daly kombinovat a předcházelo se tak plýtvání. Atributem každé socialistické hospodyňky se pak stala nezbytná zástěra.

Plýtvat v této době bylo rozhodně těžké, protože látek bylo málo a vyznačovaly se nevalnou kvalitou. Většinu jich tehdejší Československo spotřebovalo na vývoz a móda širokých sukní, na které bylo třeba hodně materiálu, zde tak nenašla ohlas. Zásobování v Československu vázlo a lidé na látky stáli dlouhé fronty. Ženy si tak často starší modely přešívaly na koleni.

Letní šaty z bavlny a hedvábí z konce 50. let.

Montérky a soumrak klobouků

V prvé řadě se hledělo na praktičnost a králem mezi oděvy se stal pracovní úbor. „Pracovní oděv je důležitý, prvořadý pro náš život, je to oděv pro krásnou a významnou dobu dne. Stane se tak středem pozornosti veškerého odívání, totiž takzvané módy,“ cituje oděvní historička Konstantina Hlaváčková v knize Móda za železnou oponou úryvky z dobového tisku.

Praha mekkou módy?

Již od roku 1945 organizace Společenství krejčích jednala o vytvoření centra módy pro střední a východní Evropu v Praze. Z tohoto důvodu se v české metropoli i některých dalších městech včetně Mariánských Lázní a Karlových Varů konalo množství přehlídek. Ty měly ukázat, že je Praha novou Paříží a do budoucna bude diktovat trendy v sovětském bloku. I přes veškerou snahu se záměr nezdařil a už velmi záhy od něj bylo upuštěno.

Prim tak hrály montérky, pytlovité kalhoty či rovnou celé kombinézy, volné košile a šátek jako pokrývka hlavy. Nahradil dříve tolik rozšířené klobouky, které byly po dlouhé dekády považovány takřka za společenskou nutnost.

„Raná éra socialismu u nás kloboukům zasadila ránu. Najednou byly považovány za buržoazní, i proto, že byly extrémně drahým zbožím. Jejich cena se blížila třeba i tisíci korunám, což byly tehdy obrovské peníze,“ vysvětluje modistka Hana Škorpilová. „Proto je ženy vyměnily za šátky. Pouze v Praze a mezi staršími ženami se zvyk udržel. Jen díky tomu výroba klobouků v Česku nikdy úplně nezanikla,“ dodává.

Situace se změnila až v druhé polovině 50. let, konkrétně po XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu v roce 1956. Po smrti soudruha Stalina nastalo ve společnosti jisté uvolnění, které se dotklo i módy. Šatníky žen přestaly odrážet ideologii a i do Československa pronikla ozvěna západních trendů. Šaty se začaly zkracovat, límce zmenšovat, silueta se zúžila a prodloužila, začaly se nosit kalhoty jako součást volnočasové módy, o pár let později dorazily i minisukně.

Žena a móda tak mohla v roce 1957 otočit o 180 stupňů: „Někteří se mylně domnívali, že občané státu, který se řídí zásadami socialismu, zavrhnou veškerou módu, že se budou oblékat jen účelně a ekonomicky a že náš oděv se promění v jakousi uniformu. Ovšem zapomněli, že oděv má také funkci zdobnou, že zpříjemňuje náš život a uspokojuje naši touhu po změně a po hravé a živé novosti.“

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

Fiflena, hysterka, věčně nespokojená. Sedm typů žen, o které muži nestojí

9. dubna 2024

Najít lásku může být mnohonásobně těžší, než objevit jehlu v kupce sena. A když už se zadaří,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte, co je to za erotickou pomůcku?

10. dubna 2024

Zpestřit si intimní chvilky ve dvou nebo o samotě můžete v současnosti díky spoustě vychytaných...

Žena si vysnila dokonalý pupík, ale po plastické operaci málem zemřela

16. dubna 2024  8:21

Padesátiletá právnička Ana Paula Oliveira, která chtěla vypadat jako Kim Kardashianová, a proto si...

Prsteny, dort, fotky. Rozvodové rituály jsou trend nejen na sociálních sítích

16. dubna 2024

V době, kdy krachem končí 44 % manželství, se nejen známé osobnosti snaží prosadit myšlenku, že za...

Lapila mě výživová poradkyně, vzpomíná Tomáš. Za půl roku shodil 19 kilo

16. dubna 2024

Tomáš se na prohlídce u lékaře dozvěděl, že má játra prorostlá tukem, a to ho vyděsilo. I proto se...

Dvě vagíny a jiné anomálie. Přijde se na ně až při problému, říká gynekolog

15. dubna 2024

Premium Nedávno proběhla médii zpráva o ženě, která má dvě vagíny, dva partnery, dvě menstruace... Jak...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...