Papež, světice i andělé. Legendární chvíle, kdy se móda potkala s vírou

  • 0
Zdobená barokní roucha, zářící svatozáře, ale i Kristova trnová koruna nebo asketické čepce jeptišek. Křesťanská estetika se do módy promítá už pěkných pár let a právě toto spojení dalo vzniknout některým nezapomenutelným kolekcím i výjimečným okamžikům, jako byl letošní ples Met Gala.

Dolce & Gabbana, kolekce podzim – zima 2013

Náboženství a móda – dva zásadní antropologické, historické i sociologické fenomény – byly úzce propojené vždycky. Jednotlivé církve odjakživa používají oblečení k tomu, aby upevnily pocit sounáležitosti, dodaly na vážnosti svým představitelům nebo si své ovečky ještě lépe „ochočily“ pomocí morálních kódů a s nimi spojených dress codů.

Není tomu ale tak dávno, co móda jako taková naopak začala reagovat na náboženství. A nejčastěji – i když zdaleka nejen – na křesťanství s veškerou jeho symbolikou, ikonickými momenty a smyslem pro okázalost. S módními odkazy na křesťanskou, nejčastěji katolickou estetiku pak někdy přichází všeobecné nadšení, jindy mírná kontroverze.

Vybrali jsme sedm ikonických momentů, kdy se móda s křesťanstvím potkala. Pokaždé za trochu jiných okolností.

Alexander McQueen, kolekce podzim – zima 1996

Trnová koruna Alexandera McQueena

Britský návrhář, který si před osmi let vzal život, patřil ve své době k těm úplně nejprogresivnějším. Ve svých zdobných, extravagantních a do detailu promyšlených kolekcích odkazoval na významné historické momenty, válku, fetišismus i klasické hororové filmy. Vždycky v tom bylo trochu temnoty, což platilo i pro kultovní kolekci z roku 1996.

Pojmenoval ji Dante – po autorovi Božské komedie – a svým osobitým způsobem v ní vyprávěl o náboženství a s ním spojených válkách a konfliktech, které lidi provázejí odpradávna. Zvlášť legendárním kouskem z kolekce, kterou McQueen odprezentoval v londýnské katedrále, se stala trnová koruna inspirovaná tragickým osudem Ježíše Krista. Stříbrnou čelenku navrhl designér Shaune Leane a dnes se jedná o cenný sběratelský kousek.

Jean Paul Gaultier, kolekce jaro – léto 2007
Jean Paul Gaultier, kolekce jaro – léto 2007
Jean Paul Gaultier, kolekce jaro – léto 2007

Jean Paul Gaultier, kolekce jaro – léto 2007

Oslnivé světice Jeana Paula Gaultiera

Katolickou ikonografii posunul na docela jinou úroveň Jean Paul Gaultier, když světu v Paříži předvedl svou velkolepou kolekci haute couture pro jaro a léto 2007. Nebyl v tom žádný posměch, spíš úcta. Všechny modelky měly svatozáře, jejich make-up připomínal obrazy pohádkově krásných světic; nechyběly ani namalované slzy.

Samotné oblečení na Gaultierovu víru odkazovalo v některých případech velmi nenápadně (saténová roucha v andělském stylu, šaty v nebesky pastelových barvách), v jiných naopak doslovně (aplikace ve tvaru krvácejícího srdce, potisk na způsob barevné mozaiky). V každém případě se přehlídka, na které se objevila i modelka Dita Von Teese, zapsala mezi nejvýraznější módní momenty po roce 2000.

Rick Owens, kolekce jaro – léto 2009
Rick Owens, kolekce jaro – léto 2009

Rick Owens, kolekce jaro – léto 2009

Odvážné jeptišky Ricka Owense

Kněžky touhy. Tak Rick Owens pojmenoval svou kolekci pro jaro a léto 2009. Název zní na první dobrou spíš pohansky, ve skutečnosti ala paradoxně vycházel z oděvů, které nosí jeptišky, včetně tradičních čepců, které designér na hlavu nasadil každé z modelek.

Američan známý konceptuálním přístupem a neutrální paletou tady pracoval pouze s černou a šedou barvou. Ještě tak zvýraznil kontrast asketických, ke krku zapnutých modelů a odvážnějších střihů s rafinovaně umístěnými průstřihy nebo transparentními panely. Nebylo to poprvé, co pro nápady zamířil do kláštera; jeptišky inspirovaly i jeho podobně koncipovanou, i když barevnější kolekci z roku 2004.

Rapperka Nicki Minaj na předávání Grammy v roce 2012

Nicki Minaj a její papež

„Nová Lady Gaga“ – tak začala média přezdívat rapperce Nicki Minaj poté, co v roce 2012 dorazila na předávání cen Grammy v modelu, který si skutečně s módními extravagancemi kolegyně nezadal. Šarlatově červené šaty s kápí a portrétem medúzy, které pocházely z dílny Donatelly Versace, a ze všeho nejvíc připomínaly roucha katolických představitelů, by asi samy o sobě možná tolik nezaujaly.

Nicki ovšem přidala netradiční „doplněk“, muže převlečeného za papeže. Nijak to nedovysvětlila, ale ve stejném duchu navázala i při vystoupení, které doprovázel kostelní sbor, tančící mniši, tajuplné gotické výjevy a také choreografie a zpěv inspirované exorcismem.

Americké katolíky nepotěšila. „O tom, zda je Minaj posedlá ďáblem, se můžeme jen dohadovat, ale o nezodpovědnosti Hudební akademie, která vystoupení povolila, rozhodně nepochybujeme,“ uvedl ve svém prohlášení rozčarovaný prezident Katolické ligy Bill Donohue.

Dolce & Gabbana, kolekce podzim – zima 2013
Dolce & Gabbana, kolekce podzim – zima 2013

Dolce & Gabbana, kolekce podzim – zima 2013

Dolce, Gabbana a pocta Sicílii

Rezignace papeže Benedikta XVI. se náhodou v čase potkala s kolekcí, kterou si pro podzim a zimu 2013 nachystali Domenico Dolce a Stefano Gabbana. Rozhodně to návrhářské dvojici neuškodilo, naopak se jí tak dostalo ještě více pozornosti. Do detailu propracovaná a vpravdě ikonická kolekce, jako byla právě tato, by si ji ale zasloužila v každém případě.

Hold katolické církvi v ní nevzdávali poprvé ani naposledy, tentokrát měli ovšem specifický zdroj inspirace: katedrálu Nanebevzetí Panny Marie v sicilském Monreale. Právě z ní si vypůjčili velkolepé, zářivě barevné a zlatem se blyštící mozaiky, které na šaty přenesli v podobě ručních výšivek a štrasových aplikací. Celé to doplnili tradiční krajkou, zdobnými čelenkami a mohutnými růženci.

Zpěvačka Beyoncé na předávání cen Grammy (únor 2017)

Beyoncé v roli Matky boží

Jestli se někdo dokáže proměnit v netradiční madonu a nevyvolat tím skandál, ale spíš úžas, je to zpěvačka Beyoncé. Ručně vyšívané šaty na míru pro ni navrhl dlouholetý spolupracovník Petr Dundas.

Kdo se díval pozorně, zjistil, že břicho těhotné zpěvačky zdobí její vlastní portrét, navíc v doprovodu dvou cherubů; čekala tehdy dvojčata. O ještě oslnivější vizáž se pak postarala záplava šperků a zlatá svatozář, kterou jako by předjímala, co bude módou hýbat o rok později.

Rihanna na Met Gala (New York, 7. května 2018)
Sarah Jessica Parkerová na Met Gala (New York, 7. května 2018)
Kate Bosworthová na Met Gala (New York, 7. května 2018)

Rihanna, Sarah Jessica Parkerová a Kate Bosworthová na Met Gala 2018

Met Gala: přehlídka nebeských těl

Nebeská těla: móda a katolická představivost. Název výstavy Kostýmního institutu, která letos důkladně zkoumá právě vztah módy a víry, dal tradičně téma také výročnímu plesu newyorského Metropolitního muzea. Na letošním Met Gala se to tak jen hemžilo svatozářemi, andělskými křídly, třpytivými výšivkami, ale i subtilnějšími odkazy na křesťanskou tematiku.

Nejvýraznější modely? O ty se postaraly hvězdy, které do toho šly naplno – „papežka“ Rihanna, Sarah Jessica Parkerová oblečená od hlavy k patě do Dolceho & Gabbany, až přehnaně dramatická Katy Perry –, ale i ty, které zvolily jemnější, a přesto tematický vzhled: třeba herečka Kate Bosworthová, modelka Gigi Hadidová nebo zlato-stříbrná Kim Kardashianová.