Minerální kosmetika je vyrobena čistě z přírodních minerálních složek, je pro...

Minerální kosmetika je vyrobena čistě z přírodních minerálních složek, je pro ni typická sypká pudrová konzistence. | foto: Profimedia.cz

Bez barviv a bez vosku. Minerální kosmetika zkrášluje i uzdravuje

  • 0
Žádné chemikálie, barviva ani umělé vůně. To je poznávací znamení minerální kosmetiky. Čerpá totiž z přírodních zdrojů, a proto je oblíbená zejména u lidí s velmi citlivou a problematickou pletí.

Minerální kosmetika je stále oblíbenější alternativou k běžně dostupným kosmetickým výrobkům. Čerpá z jednoduchých a organických složek, které neobsahují oleje a vosky. Mnohé z nich jsou čisté minerály. Nejčastěji se jedná o oxid titaničitý, který poskytují pokožce ochranu proti slunečnímu záření, a oxid zinečnatý, který na pleť působí protizánětlivě a má antibakteriální účinky.

K nim se přidávají přírodní barviva, jako například oxid železitý nebo slída, a další složky. „Kromě toho, že minerální kosmetika pokožku zklidňuje a chrání před působením vnějších faktorů, má ještě další skvělou výhodu - na obličeji vypadá naprosto přirozeně. To, že obsahuje přírodní filtry a zajišťuje tak ochranu SPF 15, je v dnešní době již nutností,“ říká Zuzana Rusnok, manažerka kosmetické značky Annabelle Minerals.

Deodorant i mýdlo

A dodává, že kosmetika neobsahuje žádné konzervační látky, silikony ani parabeny a je vhodná pro všechny typy pleti, včetně mastné a citlivé. Minerální kosmetika je navíc šetrná i k pokožce po plastické operaci či estetickém zákroku. Ač jsou na trhu dostupná minerální mýdla, šampony, deodoranty i zubní pasty, nejčastěji mají lidé tento druh kosmetiky spojený s líčidly.

Nadrcené minerály se dobře vsakují do kůže, aniž by ucpávaly póry či dráždily pokožku. „Minerální pudry jsou zcela nemastné, sají přebytečný maz, zabraňují tak nežádoucímu lesku a předcházejí tvorbě pupínků,“ doplňuje Andrea Vémolová, odbornice na přírodní kosmetiku.

Sypká zkrášlovadla

Pro minerální kosmetiku je typická sypká pudrová konzistence, s níž souvisí specifický způsob nanášení, ke kterému je třeba štětec. „Minerální make-up se na první pohled tváří jako pudr - je sypký a nanáší se štětcem. Jednotlivé typy minerálních make-upů však poskytují střední až vysoké krytí. Nanáší se na pleť ošetřenou krémem a není potřeba je již fixovat pudrem,“ popisuje Zuzana Rusnok.

Minerální kosmetika je vlastně nejpřirozenější formou líčidel. Sypké přípravky na zdobení obličeje či těla používali naši předci už po staletí. Stačí si vzpomenout na Kleopatru a její černé linky okolo očí, nebo indiánské kmeny, které barevné pigmenty používaly při náboženských rituálech.

Co obsahují minerální líčidla

  • oxid zinečnatý (Zinc Oxide) – bílý prášek, který má protizánětlivé účinky a poskytuje pleti UV filtr
  • oxid titaničitý (Titanium Dioxide) – bílý prášek, chrání před slunečním zářením
  • oxidy železa (Iron Oxides) – barevná složka, která v závislosti na podílu železa přechází od bílé barvy ke žluté až černé
  • oxid křemičitý (Silica) – nejčastěji používán jako matující složka pudrů a make-upů, dodává pleti pevnost, zmírňuje vrásky
  • slída (Mica) – odráží světlo a dodává tak lesk pokožce
  • rýžový pudr – matující a hypoalergenní složka s výrazným krytím
  • magnesium – odpuzuje vodu a vyhlazuje vrásky

První minerální make-up byl údajně vyroben v polovině 70. let v San Franciscu. Označení minerální make-up je však připisováno Diane Rangerové, majitelce kosmetické společnosti Colorescience, která ho poprvé použila v roce 1977.

Populární minerály

Postupem času se mnoho kosmetických firem pustilo do výroby minerálních produktů. Některé byly skutečně čistě přírodní, jiné obsahovaly i karcinogenní látky, které mají k organických pigmentům na hony daleko. Některé firmy u minerální kosmetiky zůstaly, jiné se vrátily ke klasickým produktům dekorativní kosmetiky.

„Někteří producenti svou kosmetiku označují jako minerální, když si však přečtete složení, zjistíte, že obsahují velké množství syntetických a potenciálně škodlivých látek. Vždy je potřeba se řídit nejen samotným názvem, ale i složením přípravku, který budete nanášet na svou jemnou pleť,“ upozorňuje Zuzana Rusnok.

Ač má minerální kosmetika spoustu pozitivních a zdraví prospěšných vlastností, pro někoho může být velký oříšek její aplikace. Pudrové složení přípravků nemusí nutně všem vyhovovat. Obzvláště když nejste zvyklá používat sypké přípravky, lehce se stane, že místo na štětci skončí pudr všude kolem.