Světoznámá japonská minimalistka přiznává, že s příchodem syna se její život dost proměnil. Se třemi dětmi se víc soustředí na péči a výchovu a méně na udržování pořádku a řádu.
„Až doposud jsem byla profesionální uklízečkou, a tak jsem dělala všechno proto, abych měla doma čisto a uklizeno,“ řekla prostřednictvím tlumočníka na online webináři. „Už jsem to ale tak nějak vzdala a je mi tak dobře. Uvědomila jsem si, že je pro mě podstatnější užívat si čas, který trávím s dětmi doma.“
Ani hyperorganizovaná Kondo nestíhá všechno. Přesto stále září štěstím. Jen prostě už netrvá na nablýskaném domě. Její nové rituály směřují do jejího nitra, k důležitějším věcem než jsou šuplíky plné perfektně složených triček nebo na milimetry přesně vyrovnané kořenky v kredenci na fotce na Instagram, píše americký list.
Úklid jako cesta ke štěstí
Ve své poslední knize nazvané Jak si zorganizovat prostor a dosáhnout ideálního života Kondo představuje japonský koncept kurashi neboli „způsob života“. Popisuje jednoduché cesty, jak si do každodenního života vnést klid a štěstí. Od každovečerního vyklizení peněženky, přes výrobu domácí kyselé omáčky na kuřecí křídla, až po poslech vážné hudby u snídaně.
Radikální úklid podle Kondové mi život nezměnil. Vyhozené věci jsem sháněla zpět![]() |
Zdá se, že rostoucí rodina a úspěšné podnikání pomohlo perfekcionistce Marii uvědomit si, že vnitřní klid můžete najít v zeleném čaji, i když ho pijete z hrnku z Ikey a ne z luxusního porcelánu.
„Uklízet znamená postavit se ke všem věcem ve vašem životě,“ píše autorka. Jinými slovy, je jen na vás, v jakém rytmu se budete věnovat tomu, co vás těší.
Více zábavy, méně pořádku
Svou vlastní uklízecí metodu nazvanou KonMari, představila již před 11 lety v bestselleru Zázračný úklid: Pořádek jednou pro vždy. Stojí na kategorizaci předmětů včetně oblečení, knih a věcí se sentimentální hodnotou tak, abyste zjistili, které vám přinášejí radost a které nikoliv.
Od té doby Marie Kondo sdílela radost z úklidu ve dvou řadách seriálu na Netflixu, ve kterých pomáhala lidem s „debordelizací“ jejich domovů.
S hadrem a koštětem ke štěstí. Proč úklid prospívá duši i tělu![]() |
Dnes Japonka, která žije s rodinou v Kalifornii, říká, že už na sebe nevyvíjí přílišný tlak na udržování pořádku v domě. Se svým manželem nyní plánuje své dny tak, aby trávili co nejvíce času s dětmi, a přesto zvládli všechny důležité úkoly. „Soustředím se na své nitro, které se řídí svým vlastním kurashi,“ řekla.