Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Lepší je být příjemná, než nutně krásná jako obrázek

Buďte především krásná, apeluje na ženy společnost a nabízí nekonečnou řadu rad, jak vylepšit zevnějšek. "Prodlužující" řasenkou počínaje a silikonovými ňadry konče. Jak moc je však naše vnější krása podstatná pro fungující partnerský vztah?

Cannes 2006 - Adriana Sklenaříková - Nemusíte být dokonalá kráska, jako třeba Adriana Sklenaříková. Pro vztah je dřív či později důležitější, abyste byla vyrovnaná a příjemná partnerka. | foto: Reuters

Hlasujte: Jak moc je podle vás krása ženy ve vztahu důležitá?

"Zásadně," neváhá s odpovědí svobodný sedmadvacetiletý Ondřej, student dějin umění na filozofické fakultě. V jeho kategorické odpovědi se odráží osobnost i životní fáze, v níž se nachází.

"Vnější krása je podstatná hlavně v době namlouvání," vysvětluje odbornice na partnerské vztahy psycholožka Jitka Douchová. Bez prvního zaujetí vzhledem, by se člověk jen těžko zajímal o krásu vnitřní - krásu duše, která je pro další soužití prioritou, vysvětluje. "Krása je velmi důležitým stimulem pro vyvolání zájmu. Má zprvu až osmdesátiprocentní význam," odhaduje psycholožka.

Význam krásy časem klesá 

Souměrná tvář i postava ženy hraje největší roli při seznámení. Později se ustálí mezi dalšími hodnotami kolem středu. "Pořadí určuje i povaha a očekávání muže. Optimum leží zřejmě někde na půli cesty mezi téměř nulou a sty procenty," shoduje se s Douchovou manželský poradce Petr Šmolka.

"Kdo hledá spíše poklidné bezpečné zázemí, ten podle něj možná trochu rezignuje na vnější krásu a bude se řídit spíše povahou a temperamentem. U těch, kteří touží víc po nejistotě a vzrušení, jsou společenští a žena má pro ně mít možná i reprezentativní roli, u nich bude hrát krása těla podstatně významnější úlohu. Pro některé je dokonce vzhled nejen rozhodujícím, ale dokonce jediným (a ne vždy šťastným) kritériem výběru," uvažuje psycholog.

Zkušený, podruhé ženatý pětačtyřicetiletý Petr, ředitel reklamní agentury dává před vnější krásou přednost té vnitřní. "Ženu se snažím vnímat v co nejkratším časovém úseku komplexně. Vnější krásu samu o sobě příliš neřeším. Bez té vnitřní pro mne postrádá smysl, lépe řečeno mne prakticky ihned přestává zajímat."

Samotná krása, domalovaná nejrůznějšími šminkami ho v partnerském vztahu nezajímá. Co ho však zajímá, je sex-appeal, přitažlivost, vzájemná "chemie", která působí velmi individuálně a s klasickou vnější dokonalostí souvisí jen částečně. "Spíše než hezká musí být žena atraktivní, zajímavá, musí mi imponovat a musím se s ní bavit," říká.

Obchod diktuje kult těla

Exteriér ženy je však obchodně uchopitelnější. Pilulky na toleranci, respekt či sex-appeal zabírající právě na toho vašeho vyvoleného, neseženete. Zato krémů, po němž "zaručeně zmizí vrásky", nebo rtěnek, s nimiž "po vás budou muži šílet", jsou v parfumeriích plné regály.

Je ale dobré vědět, že ne líčidlo ani silikonový výstřih, ale vaše sebevědomí, vnitřní harmonie a pohodovost, způsobí zázrak. Zkrášlující zboží, služby plastických chirurgů či vizážistek z vás mohou sice samy o sobě udělat dejme tomu hezčí obrázek a způsobit dočasný kolaps kolemjdoucích mužů, ale zdaleka ještě nemusíte být skvělejší a příjemnější partnerkou.

"Dávám přednost hlavně vnitřní kráse ženy, protože od toho se odvíjí i ta vnější," popsal svůj pocit pětadvacetiletý novinář Lukáš. "Nechtěl bych mít doma na ozdobu s prominutím krásnou blbku, nicméně pokrytecky přiznávám, že mě napoprvé zaujme také upravená žena."

Jeho o málo mladší kolega Patrik zase naopak každé své potenciální přítelkyni přepočítává BMI. I podle toho se rozhoduje, zda má vztah budoucnost. "Líbí se mi hubené modelky," tvrdí, jako by vybíral housky na krámě. Se smíchem však dodává, že za ženu by takovou asi nechtěl. "Stála by mě moc peněz."

Jen krása nestačí

"Do popředí se ve vztahu časem dostávají podstatnější věci - citlivost, vnímavost ženy, její schopnost empatie, intelekt a vůbec duchovno, schopnost vzájemného sdílení, charakter, samozřejmě sexuální soulad," vypočítává Jitka Douchová.

Důležitější než dokonalý vzhled je podle ní péče o sebe, styl oblékání, zájem o to, jak vypadám. "Jen krásný zevnějšek nestačí. Přesto mnoho dívek i žen často vnímá otázku vzhledu jako hlavní. Bývají to ty, které si v tomto ohledu nevěří, a které se kvůli vzhledu nedokáží mít rády."

I když krásné tělo není to hlavní a jediné, někdy to tak vypadá. Zdá se, že společnost ovlivněná obchodem, exteriér žen často přeceňuje. "Lidé, kteří tomuto diktátu podlehnou, si ve vztahu ´zadělávají´ na možné problémy. Přeceňování krásy může vést zejména k žárlivosti. U dívek pak k anorexii či bulimii," shrnuje své poznatky Jitka Douchová.

Naopak Petr Šmolka se opírá o zkušenosti z manželské a předmanželské poradny a tiše doufá, že rostoucí společenský význam dokonalého vzhledu, je pouze optický klam. Na druhé straně však připouští, že kultu krásného těla někdy muži, ale překvapivě také ženy, podléhají.

Ušetřete za plastiku a buďte příjemná

Každá žena chce pod vlivem médií, reklam, soutěží krásy... vypadat co nejdokonaleji. Už však zapomíná  na potvrzenou pravdu o tom, že krásné ženy to v životě nemají snadné.  "Mnoho mužů se před takovou magazínovou krasavicí ani neosmělí. Obávají se, že by dostali košem, případně že by si nebyli s to tak atraktivní partnerku udržet," uzavírá psycholog.

Tak proč by ta většina z nás, kterým někde něco chybí a jinde třeba přebývá, měla napínat všechny síly k tomu, aby se přiblížily módnímu ideálu? A tak až si zase příště půjdete koupit novou extra řasenku nebo neodolatelnou rtěnku, popřemýšlejte, zda vašeho partnera víc než zboží nepotěší spíš upřímný úsměv.

ANKETA: JAKÝ VÝZNAM MÁ PODLE VÁS VNĚJŠÍ KRÁSA ŽENY PRO PARTNERSKÝ VZTAH?

Květa, 40 let, prodavačka ze stánku rychlého občerstvení, vdaná
Význam má obrovský, jenže problém je v tom, že každý má jinou představu o tom, co je krásné. Například mně se líbí dlouhé štíhlé nohy a můj manžel miluje celulitidu. Bohužel, já přesně jeho vkusu vyhovuji. Pokud bych nebyla podle něj krásná, ale jen by si se mnou třeba rozuměl intelektuálně, zřejmě by si za chvíli našel milenku a mě by měl za kamarádku. I ošklivé ženy se ale mohou vdát, asi proto, že ty hezké se na všechny nedostanou.

Marcela, 36let, pošťačka, rozvedená
Dle mého názoru hraje krása ženy důležitou roli při lovu potencionálního životního partnera. Seznamování s krásným protějškem je jistě mnohem příjemnější než naopak. Dlouhodobý partnerský vztah pouze na zevnějšku stavět nelze. Vždyť ne krása, ale peníze jsou největším afrodisiakem.

Marta, 44 let, kadeřnice, vdaná
Mužům se líbí ženy milé, příjemné, které o sebe přiměřeně pečují, umějí se hezky obléknout, z tohoto hlediska může být každá žena krásná. Ovšem vyzývavé krasavice, které jsou posedlé jen sebou a svým vzhledem, mají určitě v partnerství nevýhodu. Muži se jich buď bojí, nebo si s nimi chtějí jenom užít. Pokud přeci jenom nějaký muž začne s takovou kráskou žít, dlouho to nemůže vydržet, vždyť každý chlap především touží po tom, aby žena pečovala o něj a ne o sebe.

Michala Marková, 33 let, redaktorka
Krásná žena odpoví, že žádný, neboť jí se krásy dostává, a ošklivá, že žádný, neboť to ví :-)

Karolína, 21 let, studentka, svobodná
Krása je pojem hodně individuální, určitě podle mě neexistuje "jedna krása". Pro vztah, který by asi nevzniknul, kdyby se jeden druhému nelíbil, je asi důležitější péče o zevnějšek, kterým druhému dáváme najevo, že nám záleží na tom, abychom se mu pořád líbili - a platí to jak pro ženy, tak i pro muže.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...

Pár dělí sedmatřicet let, chtějí založit rodinu

Jednašedesátiletá Cheryl McGregorová plánuje se svým o sedmatřicet let mladším manželem Quranem založit rodinu. Sama už...

Staňte se vílou i bez diet. Devět rad, jak shodit kila a moc toho neměnit

Premium Chcete pro sebe v novém roce něco udělat? Zapomeňte na razantní diety, které nám odložená kila nakonec vždycky vrátí i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby a Kozorozi se zamilují, Raky čeká kariéra. Jak bude pod vládou Vodnáře?

Premium Všechno stagnující a strnulé Vodnáře rozčiluje a má chuť prosadit pokrok. Takže je zřejmé, že vstupujeme-li do období...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Máte boky jako skříň? Naučte se oblékat je s šarmem a elegancí

Seriál Velikost pozadí a boků neřeší jen ty, co mají nějaké to kilo navíc, ale i majitelky štíhlých postav. Výraznější sedací...

OBRAZEM: Dáma v modré. Zahalte se do slušivých tónů paní Zimy

V módním světě nalezneme hned několik barev, které jsou oblíbené pro svou neutrálnost. Kromě nejoblíbenější černé a v...

Svět módy je zlý, vládne mu zhýčkanost a arogance, říká český návrhář kabelek

Premium Má rád styl, řemeslo a architekturu. I proto jeho kabelky odkazují ke slavným stavbám, slohům a stavitelům. Přesto má...

Nesmlouvavě šik. Máte-li výrazná lýtka či stehna, rafinovaně je zamaskujte

Seriál Mít dlouhé a štíhlé nohy jako laňka, to je sen snad každé ženy. Jenže ne všem je nám shůry dáno. Pokud je to právě váš...

Pronájem bytu v Resslově ul.
Pronájem bytu v Resslově ul.

Resslova, Ústí nad Labem - Ústí nad Labem-centrum
13 500 Kč/měsíc

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...