Léky na hubnutí vybírejte obezřetně

  12:28aktualizováno  12:28
Marketing mnoha firem vydělává miliony na tom, že lidé nerealisticky očekávají, že prášky na hubnutí působí zázračně. Pokud etikety na pilulkách tvrdí, že ztratíte přes noc mnoho kilogramů na váze nebo zhubnete natrvalo, pravděpodobně vám lžou.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Pilulky | foto: Profimedia.cz

Většina z nich také doporučuje přijít s dietním, kalorickým plánem a navrhnou vám více aktivního pohybu, což vysvětluje, proč pak dochází obecně k úbytku hmotnosti. Mohou vám nabízet také výživové poradenství - nebo ještě hůř - přichází se stravou, která vychází z určité skupiny potravin, která značně omezuje příjem potravy nebo vás vyzývá, abyste jedli velké množství jednoho konkrétního jídla. Což rozhodně není bezpečná, vyvážená strava.

Pokud se léky na hubnutí prodávají v lékárnách, zdají se být neškodné. Není to však pravda. Některé pilulky na hubnutí mohou být škodlivé, pokud máte zhoršený zdravotní stav, nebo jste na některé léky alergičtí.

Mohou také působit proti předepsaným lékům, např. na sníženou funkci štítné, pokud pilulka obsahuje složky na stimulaci štítné žlázy apod. Proto si vždy přečtěte složení a nedoporučovali bychom tablety, které říkají, že by se mohly objevit efekty, jako je průjem, snížení vstřebávání vitamínů a zvýšený krevní tlak.

Většina pilulek na hubnutí, které jsou k dispozici v obchodech, nejsou schválené jako léky, a proto nejsou předmětem přísné kontroly. Jsou řízeny potravinářskými předpisy, podléhají tedy daleko méně přísným kontrolám ohledně jejich tvrzení, co mohou udělat. Pokud se na etiketě výrobku uvádí, že výrobek je "doplněk stravy", znamená to, že nebyl předmětem kontroly jako lék.

Na trhu najdeme mnoho bylinných pilulek na hubnutí, které přicházejí s působivými účinky na hubnutí, např. produkt nazvaný Chitosan z lastury krevet, je k dispozici ve stovkách prodejen a je uváděn na trh v internetových lékárnách jako "osvědčený, bezpečný a účinný způsob, jak kontrolovat příjem tuku". Přesto hodnocení, na nichž jsou tato tvrzení založena, nebyly nezávislými studiemi a ukázaly, že chitosan má malý nebo žádný účinek na kontrolu tuku a hmotnosti.

Chcete-li si vybrat bezpečný lék na hubnutí, ať už také pro psychickou podporu (protože určitá nemalá investice nás může také popostrčit), vyberte si výrobek, který ve svém příbalovém letáku obsahuje reálná tvrzení. Díky dobrému složení, jsou např. vhodné kapsle Lipodex, které obsahují 12 aktivních látek, které mají přímý vliv na zvýšení tělesné teploty (tělo tak vydává přirozenou cestou více energie ve formě tepla), omezují pocit hladu a jsou antidepresivní.

V každém případě však mějte na paměti, že pokud chcete hubnout bezpečně a citlivě, je třeba řešit špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu v první řadě. Měli byste zabudovat dlouhodobé změny do svého jídelníčku a životního stylu. Pilulky nemění důvodů, proč se přejídáte, ale měly by být především vašimi pomocníky v boji proti nadváze.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

OBRAZEM: Trendy inspirace k vodě s Gábinou Partyšovou

Tuto sezonu se na pláži setkáte jak s retro stylem a záplavou květinových i...

Tuto sezonu se na pláži setkáte jak s retro stylem a záplavou květinových i geometrických potisků, tak s jednoduchými...

Hit devadesátek i symbol ošuntělosti je zpět. Vy ještě nemáte ledvinku?

Kamarád na život i na smrt, přes dvacet let starý trend či symbol ošuntělosti....

Kamarád na život i na smrt, přes dvacet let starý trend či symbol ošuntělosti. Tak se mluví o ledvince, kterou měl...

OBRAZEM: Melania vzdala svými modely hold Spojenému království

Americký prezident Donald Trump, britská královna Alžběta II., první dáma USA...

Tím, kdo si dal nejvíc záležet na výběru módních kousků u příležitosti státní návštěvy amerického prezidenta ve...

Najdete na iDNES.cz