Kulturní tipy Faiyo: Macy Gray přijede do Prahy

  15:45aktualizováno  15:45
Internetový magazín Faiyo vám přináší tipy z kultury: na jaký film zajít do kina, jaké album si poslechnout nebo co zajímavého nabízí divadlo.

Macy Gray | foto: Isifa

Hudba: Macy Gray na poprvé

5.září 2009, SaSaZu, Praha

Jeden z nemodernějších hudebních klubů Prahy o velkolepých rozměrech 1500 metrů čtverečních se nachází v prostorách Holešovické tržnice. Jeho luxusní interiér až pohádkově kontrastuje s trhoveckým okolím ušmudlaných stánků a přitom s ním jaksi národnostně souzní – součástí klubu je vynikající asijská restaurace. Praha je díky SaSaZu opět o něco málo více světovým velkoměstem.

Macy Gray

Pokud hledáte důvod sem zavítat, nabízí se vám 5. září, kdy se tu představí hvězda světového rhythm´n´blues Macy Gray. Dvaačtyřicetiletá majitelka proslule syrového až vulgárně zabarveného hlasu má za sebou desetiletou kariéru na výslunní popu a stále žije z úspěchu roku 1998, kdy získala cenu Grammy za sing I Try. Od té doby si ji ke spolupráci pozvali mnohé celebrity šoubyznysu, včetně Carlose Santany, Fatboye Slima nebo Black Eyed Peas.

Macy Gray doprovázejí pověsti o nezřízeném a nepříliš šťastném životě, jenže ten ke zpěvačkám rhythm´n´blues vždycky tak nějak patřil. V každém případě je vizuálně i hlasově důkazem toho, že v popmusic nebodují jen umělohmotné krasavice s půvabným holčičím vokálem. Macy Gray mezi nimi vždy působila až nepatřičně a tudíž sympaticky – jako ošklivé káčátko. Její koncert v pražském klubu SaSaZu je první u nás.

Zábava: Pyro Music Laser Fest

28. srpna 2009, dostihové závodiště v Chuchli

Nejkratší život mají květiny ohňostrojů. Na závěr prázdnin si můžete jejich nesčetnými variacemi udělal radost a nemrznout při tom jako obvyklého prvního ledna. Zvláště děti asi ocení velkolepý zážitek z pyrotechnických zázraků, které roztančí oblohu do taktu soundtracků k filmům Hvězdné války, Piráti z Karibiku a James Bond, přičemž čtvrté téma zůstává tajemstvím.

Pyro Music Laser Fest

Své umění předvedou mistři ohňostrojů z firmy FLASH Barrandov SFX, o nichž se hovoří jako o absolutní světové špičce ve svém oboru zvláště poté, co triumfovali na světovém ohňostrojovém festivalu v Cannes. Na programu večera jsou hned čtyři ohňostrojová šou a dvě laserové podívané.

Předcházet jim bude rodinný program, který od dopoledních hodin doprovodí skupiny Tam Tam Orchestra, Support Lesbiens, Děda Mládek Illegal Band a Katarína Knechtová. Akce začíná ve čtyři hodiny a čekat na patřičnou tmu se bude do půl deváté. Cena vstupenky se pohybuje mezi 290 až 890 korunami.

Film: Muž na laně

Režie: James Marsch

Je to přesně čtrnáct let, co francouzský pouliční umělec, kapesní zloděj, provazochodec a především snílek Philippe Petit vykročil na lano natažené mezi dvojčaty dnes už nestojícího Světového obchodního centra. A splnil si svůj sen. 8. srpna roku 1974 ve čtvrt na osm ráno spatřili lidé, kteří na Manhattanu zaklonili hlavu, malého človíčka, jak kráčí v neuvěřitelné výšce 411 metrů z jedné věže na druhou. Po asi hodinovém představení na laně byl Philippe zatčen, odvezen na psychologické testy a zavřen za mříže.

Dokumentární film Jamese Marche Muž na laně

Dokument Jaese Marsche strhujícím způsobem přibližuje aktéry akce a jejich nakažlivé nadšení pro věc a rekonstruuje životu nebezpečný akt, kterému přezdívá "umělecký zločin století". Petit snil o věžích šest a půl roku a osm měsíců pak v New Yorku svůj sen připravoval. Za pomoci několika kamarádů a kompliců obešel ochranku Světového obchodního centra, propašoval do věží těžké ocelové lano, natáhl ho mezi vrcholy dvojčat a upevnil ho tak, aby vydrželo poryvy větru a výkyvy budov. Po laně se poté hodinu procházel. Není to neuvěřitelné?

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Pro ženy každého věku. Inspirujte se módním stylem Dakoty Johnsonové

Dakota Johnsonová

Proslavila se rolí zprvu cudné naivky Anastasie ve snímku Padesát odstínů šedi. Dakota Johnsonová, dcera Melanie...

Nebojte se overalů. Tipy, jak si vybrat ten pravý podle vaší postavy

Foto: Profimedia.cz

I přesto, že jsou slušivé, nesmírně pohodlné a dají se nosit kamkoliv, overaly nepatří do skupiny populárních oděvů....

Žádná šedá kancelářská myška, oblečte se do práce stylově

Z kolekce: Mohito

Co si budeme povídat, chodit do práce není žádná velká zábava. Je proto více než nutné si tuto rutinu zpříjemnit. A co...

Najdete na iDNES.cz