Kožešiny jsou definitivně na ústupu. Ze svých luxusních kolekcí je postupně...

Kožešiny jsou definitivně na ústupu. Ze svých luxusních kolekcí je postupně škrají veškeré módní domy. V květnu se na seznam fur-free značek přidává také Prada a Miu Miu. | foto: Profimedia.cz

Prada zakázala kožešiny. Symbol luxusu je dnes zprávou o bezohlednosti

  • 10
Kožešiny jako znak luxusu? Kdepak, to už dávno neplatí. Veřejnost touží po maximální udržitelnosti a ohleduplnosti vůči přírodě i zvířatům. Přírodní kožešiny proto mizí ze šatníků. Na poptávku reagují módní domy. Mezi posledními, které řekly kožešinám ne, patří módní značky Prada a Miu Miu.

Nejdříve kožešiny sloužily jako teplé oblečení pro naše pravěké předky, potom se z nich stal symbol hojnosti a luxusu. Období, v němž přírodní kožešinu a luxus spojovalo rovnítko, nesahá hluboko do minulosti. V kožešinách byly známé hollywoodské hvězdy k vidění ještě před deseti lety. S oblibou je oblékala Kim Kardashianová, Justin Bieber, Lindsay Lohanová, Sarah Jessica Parkerová, Anna Wintourová, Paris Hiltonová nebo Jennifer Lopezová. 

Utrpení zvířat však nedopřávalo klidného spánku čím dál tím více lidem. I proto vznikla Fur Free Aliance, která mezinárodně bojuje za práva zvířat a vede seznam módních značek a luxusních módních domů, které s pravou kožešinou ve svých kolekcích nepracují.

Dnes mezi tisícovkou jmen najdeme více jak čtyři desítky známých řetězců a domů. Kožešiny odmítají například Mango, Versace, Jimmy Choo, Zara, Armani, H&M, C&A, Bershka, Hugo Boss, Gucci, Chanel, Burberry, Giorgio Armani, Ralph Lauren, Stella McCartney. Nově pak Prada, Miu Miu a další.

„Když se zaměříme na nové materiály, umožníme společnosti zkoumat nové hranice tvůrčího potenciálu. Přitom naplníme požadavky zákazníků, abychom tvořili etické produkty,“ přidala se nejnověji Prada. Podobné prohlášení uskutečnily i jiné značky, v roce 2016 třeba Hugo Boss: „Používáme produkty netestované na zvířatech, abychom mohli inspirovat další generaci s novým pohledem na luxus.“ 

Kdo pravé kožešiny stále používá?

Byť se zdá, že kožešina už nebude k vidění ani na přehlídkovém mole, stále zůstává spousta módních domů, které od pravé kožešiny neustupují. Podle Humane Sociaty International Australia jsou to značky Alexander Wang, Altuzarra, Balenciaga, Chloé, Dior, Fendi, Giambattista Valli, Hermes, J. Mendel, Karl Lagerfeld, Louis Vuitton, Marc Jacobs, Marni, Roberto Cavalli, Valentino a Saint Laurent. 

OBRAZEM: Majitel kožešinové farmy vybil poslední norky. Zvažuje soud

Provozování kožešinových farem se dostalo do hledáčku zastupitelů států napříč celým světem. Mezi prvními zeměmi, které farmy na chov kožešinových zvířat zakázaly, bylo Spojené království v roce 2000 a Rakousko v roce 2004. Slovinsko farmy zakázalo v roce 2013, Makedonie v roce 2014, Chorvatsko a Lucembursko v roce 2018. 

Česká republika a Srbsko se přidaly během roku 2019. Celá řada států na zákaz kožešinových farem teprve čeká. Zákony sice schválené a platné jsou, v účinnost však přijdou až za několik let. Bosna a Hercegovina si například počká až do roku 2029. 

Byť se tedy mohlo zdát, že Česká republika je se svým letošním zákazem tak trochu opožděná, opak je pravdou. Patříme mezi hrstku progresivních států.