Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Díky čichovým vjemům se můžete přesouvat do minulosti, říká český parfumér

  12:00
Kintsugi je japonská technika opravování keramiky, oslavuje unikátnost a historickou cestu každého kousku a namísto maskování zdůrazňuje jeho nedokonalosti a praskliny. Stejně jedinečné jsou parfémy od českého výrobce, který se tímto japonským uměním a životní filozofií nechal inspirovat.
Martin Švach a Daniel Nikolov, zakladatelé firmy Kintsugi Perfumes, při focení...

Martin Švach a Daniel Nikolov, zakladatelé firmy Kintsugi Perfumes, při focení pro anketu Esquire Man | foto: Benedikt Renč

Martin Švach je poslední roky spolumajitelem softwarové firmy, Daniel Nikolov působí celý život v módním průmyslu, ale svou hlavní pozornost již přesunuli na parfémy.

Martin po letech zkoušení, míchání a hledání vůní po celém světě před dvěma laty nečekaně rychle pronikl se svými niche parfémy do prestižních concept storů celého světa, Daniel je jeho věrným obchodním společníkem, řeší spolupráce a distribuci. Na klíčových rozhodnutí firmy se vždy podílejí společně.

V 10. ročníku ankety Esquire MAN hlasujte ZDE

Jak jste se dali dohromady?
Martin Švach:
Před deseti lety jsme se potkali v jednom oděvním e-shopu, kde jsme pracovali.

A to ještě nebylo o parfémech?
Martin:
Ne, řešili jsme módu.

KINTSUGI PERFUMES
výrobci parfémů

Martin Švach – 30 let
Daniel Nikolov – 36 let
@kintsugi_perfumes

Jak jste se tedy dostali k parfémům?
Martin:
Před devíti lety jsme jeli na jeden oděvní veletrh do Kodaně a tam jsme objevili svět niche parfémů a okamžitě nás zcela uhranuly (od běžně dostupných parfémů se niche odlišují tím, že jsou komponovány z originálních, drahých a velmi kvalitních ingrediencí, často s vyššími podíly vonných složek. Vyrábějí se nezřídka v rodinných podnicích s tradicí. Receptury se často předávají z generace na generaci – pozn. redakce). V Česku nic podobného tehdy nebylo, teprve začínal obchod Ingredients. A v Kodani jsme mimo jiné chodili po barech, klubech a zjistili jsme, že lidi se oblékají dost podobně, ale rozdílně a dost zajímavě voní. Tak zajímavě, že by se snad dalo říct, že jim vůně formovala charisma.
Daniel Nikolov: Nastal takový wow efekt – není to jen o klasických mainstreamových značkách, které člověk koupí na letišti.

Kolik byla vaše počáteční investice?
Daniel:
Přibližně jeden a půl milionu korun.

A jak jste vstoupili do byznysu s parfémy?
Martin:
Začali jsme se o parfémy zajímat, kupovat je, zvětšovaly se naše sbírky... A jak jsme dobří přátelé, vždy jsme si říkali, že spolu musíme vymyslet i nějaké podnikání. A v parfémech se to nakonec po mnoha letech nenuceně spojilo. Kintsugi Perfumes jsme připravovali déle než rok. Po spuštění e-shopu jsme poslali vzorky lidem, kteří používají niche parfémy. Většinou šlo o influencery a novináře. Jejich reakce byly velmi pozitivní. Nabízíme takovou sadu malých vzorečků, díky které si naše parfémy mohou lidé vyzkoušet, a pak pořídit ten, který je oslovil – to nám velmi pomohlo v začátcích, když jsme ještě nebyli dostupní v lokálních obchodech.

Nikdy jsem moc, ani v Kodani, vůně lidí kolem sebe nevnímal, ani mě nenapadlo je sledovat. K tomu jste museli mít nějaký vztah přece i dřív.
Martin:
Pravda je, že jsem měl odjakživa citlivý nos. Čich mě vždy fascinoval. Člověk se může díky němu přesunout do minulosti, zažívat rozmanité emoce...

Parfumér Martin Švach při práci

O tom přemýšlíte, když vytváříte nějaký nový parfém?
Martin:
Dá se to tak říct. Chci, aby díky němu člověk získal nějakou pozitivní emoci. Většinou se pojí s nějakým příběhem, kolem kterého parfém stavím. S něčím, co třeba právě žiju. To mi pomáhá, aby se ingredience pospojovaly přirozeně do sebe.

Mohl byste uvést konkrétní příklad?
Martin: Například jsem byl v květnu na Tenerife, a když už jsem seděl večer na terase s doutníčkem, sledoval vracející se rybářské lodě do přístavu, představoval jsem si, jak to na té lodi voní – jsou tam nějaká mořská sůl, dřevo, ale i pot unaveného rybáře a vůně citronu, olivového oleje, bylinky jako rozmarýn a další ingredience z pizzy, kterou měli k jídlu. Takže jsem si vytvářel příběh a během toho si psal konkrétní ingredience, které by mohl příběh složit. Ten příběh ale nebyl o těch ingrediencích. Byl o rybářích, kteří každý den v roce vyrazí nad ránem na moře a vrací se v podvečer při západu slunce. Byl by to parfém o životě na moři a vnitřním klidu, který moře může přinést. Na to Tenerife jsem vyrazil sám, abych trochu zpomalil. Najednou to všechno dávalo smysl.

Několik měsíců práce na jediné vůni


Vaše značka existuje už dva roky a dostali jste se do prestižních obchodů, jak jste to dokázali?
Daniel:
Byl to docela kvapík. Jsme za to nesmírně rádi.

Niche parfémy

jsou tím nejlepším, čím se můžete „navonět“. Jsou tvořeny z originálních, drahých a velmi kvalitních ingrediencí, často mají vyšší podíl vonných složek. Na rozdíl od běžných parfémů se vyrábějí v menších sériích a často jde o „rodinné stříbro“ parfumářských firem.

Jak vlastně vypadal úplný začátek, normální člověk přece neví, kde a jak shánět vůně pro exkluzivní niche parfémy.
Martin: Z počátku jsme chtěli mít značku, která řeší péči o tělo. Chtěli jsme prodávat i krémy, šampony a další věci, zajistit lidem kompletní péči. Začali jsme s parfémy a do práce na nich jsem se ponořil takovým způsobem, že jsme zůstali jen u nich. Sehnal jsem si knížky, učil jsem se, na dvanáct hodin se zavřel do laborky a zkoušel každý den. Je to trochu tajuplný obor, nikdo vám nic moc neřekne, takže jsem si musel najít cestu sám. Objednával jsem si spousty materiálu, zkoušel je kombinovat a hledat.

Děláte jen svoje parfémy, nebo i na zakázku?
Martin: Máme nějaké námluvy se zajímavými firmami. Ale že by přišel jednotlivec, který chce namíchat parfém, to jsem ještě neřešil. Úplně se tomu nebráním, ale je to hodně exkluzivní služba, bylo by to opravdu drahé.

Jak dlouho vzniká nový parfém?
Martin:
Několik měsíců. Není to tak, že bych za dva dny měl hotovo. Někdy se povede rychleji, ale spíš celý proces trvá delší dobu.

Porno jako droga. Radím klukům, jak se závislosti zbavit, říká Jakub Enžl

Stává se vám, že po pár měsících zjistíte, že to nepůjde? Že toto není cesta?
Martin:
Mám takto rozpracovaných několik parfémů. A stává se, že se k nim po pár měsících vrátím. A i když je nedokončím, nápad z nich, nějaký akord, použiju zase v jiném parfému někde jinde. Je to něco mezi chemií, řemeslem a uměním.

To zní hodně odborně, máte v tomto oboru nějaké vzdělání?
Martin:
Nemám, prostě jsem si vše vyseděl v laboratoři. Parfémy mě k sobě přitáhly a už mě nepustily. A sám bych před dvěma lety nečekal, že něco takového dokážu.

Říkají nám, že jsme féroví

Co považujete za vrchol vašeho podnikání?
Daniel: Každou chvíli je to něco dalšího, stále se to posouvá.
Martin: Už jen to, že nám někdo napíše a děkuje za úžasný parfém. To mi vždy zaplesá srdce. Práce je hodně a občas se člověk zapomene zastavit a ohlédnout, co všechno má za sebou, co všechno obětoval. Jsme vděční za zákazníky, kteří nám to čas od času připomenou.

Jaký je váš plán do budoucna?
Martin:
Chtěli bychom udělat globální brand, na čemž teď pracujeme. Řešíme obchody v Libanonu, Dubaji, Austrálii, Kanadě a plníme si sen umístit Kintsugi Perfumes na mapu, aby naše parfémy rezonovaly s příběhy lidí po celém světě. Aby jim zvyšovaly sebevědomí. Aby se díky našim parfémům mohli cítit tím, kým jsou, a být na to pyšní.

Parfémy Luna a Deus firmy Kintsugi

Jak se vlastně s parfémy z Prahy dá prosadit do zahraničí?
Daniel:
Vyhlédla si nás jedna agentura z Berlína, která se každého půl roku účastní pařížského fashion weeku. Mají výborný tým lidí, kteří pracovali například pro Hermés nebo Dior. Sedli jsme si lidsky a dávalo nám smysl začít spolupráci. V retailu mají prestižní partnery po celém světě. Pomáhají nám v propagaci, dostávají nás do zajímavých obchodů.

Takže budoucnost vidíte růžově?
Martin:
Dokud do toho budeme dávat takové zapálení, jako teď, nemůže to být jiné než růžové. Děláme vše s čistým srdcem. Samozřejmě, vždy budou nějaké problémy, ale doufám, že to budou problémy pouze ty „dobré“. Na konci dne je to také o řízení podniku, což je neuvěřitelně náročná aktivita. Člověk to všechno hrne před sebou, ale nemám pocit, že by nás to ničilo.

Kolik stojí váš nejlevnější niche parfém?
Martin:
3 190 korun. Všechny stojí stejně, protože si myslíme, že jsou všechny stejně dobré.

Ale cena ingrediencí se může výrazně lišit, ne?
Martin:
Přesně tak. Ale máme to spočítané dobře.
Daniel: Samozřejmě, že každý parfém má trochu jinak drahé suroviny. Ale není to tak velký rozdíl, abychom nemohli všechny nacenit stejně. S cenami jsme dost ze začátku bojovali, chtěli jsme, aby za svou investici každý dostal tu nejlepší možnou hodnotu. Aby náš výrobek splnil očekávání.

Křtil ho Tučný, zakládal Mandrage, oplakával Žbirku. Dnes Vorda svítí na Anděly

Co vím, tak niche parfémy bývají často násobně dražší.
Daniel:
Ano, říkají nám, že jsme hodně levní.
Martin: Spíš bych to formuloval tak, že zákazníci nám říkají, že cena je velmi férová a majitelé obchodů zase, že jsme levní na to, jakou nabízíme kvalitu. Velké značky mají kolikrát cenu „overpriced“, my nikoliv.

Kolik parfémů prodáte ročně?
Martin:
Podle objednávek, jsou to tisíce. Momentálně vznikají naše parfémy ve Francii podle našich receptur. A tam se objednává desítkách kilo za jednu kompozici před mícháním s alkoholem.

Proč vyrábíte ve Francii?
Daniel:
Přesunuli jsme se tam minulý rok, kvůli fungování firmy to bylo potřeba.
Martin: Do loňského roku jsem všechny parfémy míchal já v Praze, ale jak se zvyšovala poptávka, nešlo to stíhat. Když je potřeba vyrábět po kilech, míchat vonné esence s alkoholem, je to strašně časově náročné. Nezbýval by mi čas na tvoření parfémů a další aktivity ve firmě. A s partnerem ve Francii byl přesun velmi výhodný – máme lepší přístup k exkluzivním ingrediencím, prvotřídním esenciálním olejům. Naposledy jsem u nich do našeho parfému Deus zkoušel šest různých zázvorů. Díky tomu se můžeme dostat na lepší vstupní ceny.

ESQUIRE MAN otázky

Martin Švach (vpravo) a Daniel Nikolov tvoří společně firmu Kintsugi.

Jaký je muž 21. století?
Martin:
Opravdových mužů, vstřícných, laskavých, kteří nezištně pomáhají druhým a jejichž slovo vždy platí, je stále míň. Pod současným společenským tlakem řešíme břemena předchozích generací, kterých se neumíme zbavit a s kterými neumíme pracovat.

Jaká břemena máte na mysli?
Martin:
Břemena po našich rodičích, břemena, která nás tíží kvůli tomu, jak jsme byli vychovávaní. A do toho je dnes obrovská konkurence, obrovský tlak nejen na výkon, ale také třeba na vzhled.

Co pro vás znamená úspěch?
Martin:
Když cítím, že jsem ve správný čas na správném místě a jdu správným směrem.
Daniel: Člověk má vždy nějakou představu, jak mají věci vypadat nebo kam se má posouvat. Ale za mě je to pocit spokojenosti, pocit splněných hodnot. Když jsou lidé spokojeni s našimi výrobky.

Co je v životě nejdůležitější?
Martin:
Naslouchat svému vnitřnímu hlasu, své intuici. Něco uvnitř ví, co je pro vás nejlepší. Nesnaží se vás sabotovat, ale pomáhat. A když budete naslouchat, budete dělat to, co vás baví, bude vám fungovat podnikání a budete mít fajn vztahy a spokojenou rodinu. Když nenaslouchám svému vnitřními hlasu, mám pocit, že život tak nějak drhne. A projevuje se to ve všech směrech.

Autor:
  • Nejčtenější

OBRAZEM: Žena vsadila na sexy vaření, muži z ní šílí

Influencerka a kuchařka Kerolay Chavesová si vydělá za hodinu v přepočtu až sedmdesát tisíc korun. A to jen díky vaření, kde je spoře oděná. Její fanoušci jsou z ní nadšení. Sledují ji přes dva...

7. července 2024

V práci jsem si do kafe lila vodku, doma vypila i repelent, vypráví abstinentka

Premium

Nejdříve jí alkohol pomáhal zvládat úzkosti, pak jí ale způsoboval ještě větší. „Ve dvaceti sedmi letech jsem si uvědomila, že život už vůbec nemám pod kontrolou, a tak jsem nastoupila na léčbu,“...

10. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jednapadesátiletá žena se proměnila z šedé myšky v sexy „šťabajznu“

Billie Steele je dvojnásobnou maminkou a toužila mít tělo, ze kterého bude mít radost. Kvůli kilům navíc totiž už na sebe nechtěla koukat ani do zrcadla. Rozhodla se tedy pro proměnu a zamířila do...

12. července 2024  8:28

Šaty jako důkaz. Sperma málem stálo Billa Clintona prezidentské křeslo

Kdyby byl jejím milencem kdokoliv jiný, nejspíš by je Monika Lewinská hodila do pračky. Šaty potřísněné spermatem prezidenta USA se však staly kouskem, který málem pohnul historií. Celý svět se díky...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Alžběty: Vzala jsem si psychopata. Opustil nás a mně i dětem škodí

Svého muže jsem poznala na vysoké škole. Byl okouzlující, vtipný, sebevědomý a já si s ním připadala jako princezna. Měl tehdy krátce po škole, pracoval v jedné velké firmě, kam jsem chodila na...

8. července 2024

Klimatizace uleví od horka, ale může škodit zdraví. Na co si dát pozor?

Když je horko na padnutí, přeběhnout do krásně vychlazené kanceláře se jeví jako učiněná spása. Lákavá vidina příjemného osvěžení v sobě však ukrývá zdravotní rizika.

14. července 2024

Bolesti zad, vadné vztahy i podceňování. Varovné příznaky sebenenávisti

Nemusíme to vidět na první pohled, nemusí to být nijak dramatické, prostě se necítíme sami se sebou moc dobře. Možná jsme rýpaví, pohrdaví, unavení a uniká nám smysl našeho života. Sebenenávist...

14. července 2024

OBRAZEM: Známé tváře, které byly sexuálně zneužity

Užívají si slávu a pozornost fanoušků, žijí na výslunní a miluje je celý svět. Nesou si v sobě ale vzpomínky na chvíle, které by nejraději vymazali. Řeč je o slavných, kteří mají za sebou sexuální...

14. července 2024

Temná témata i mrtvé děti. O vraždě v rodině něco vím, říká spisovatelka

Premium

Spisovatelka a hudební manažerka Petra Klabouchová ve svých knihách výjimečně čtivě podává temná témata. Černé má oblečení, povlečení i ručníky. Proč si v tom libuje? To popsala v rozhovoru pro...

13. července 2024

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...