Kníže perverznosti odchází. Připomeňte si kariéru Jeana Paula Gaultiera

  • 2
Kdo by nepamatoval Madonnin korzet se špičatými košíčky, nebo pánské sukně? Tvůrce těchto ikonických kousků, sedmašedesátiletý módní návrhář Jean Paul Gaultier, se minulý týden rozloučil spektakulární módní přehlídkou v pařížském divadle Châtelet se světem vysoké krejčoviny.

Rozloučení bylo emotivní, ale obešlo se bez slz. Ačkoliv ho svérázný umělec zahájil pohřební scénou, při které vystoupily supermodelky ve smutečním a nechyběla ani rakev, zbytek show se nesl v duchu bujaré oslavy Gaultierovy tvorby. K vidění byly modelky současné, jako Irina Šaiková či sestry Hadidovy, i slavná jména minulosti: Estelle Lefébure, Rossy de Palma nebo Fanny Ardantová.

Za celých padesát let na výsluní vytvořil Jean Paul Gaultier, rodák z pařížského předměstí, řadu nezapomenutelných modelů a výrazně ovlivnil svět módy. K té ho přivedla babička a její šatník, v němž ho překvapivě nejvíce fascinovaly korzety a spodní prádlo. Ve třinácti letech ušil podprsenku plyšovému medvídkovi, kterou nechal později, už jako oslavovaný módní návrhář, pyšně vystavit v muzeu. „Ten medvídek, kterému jsem vytvořil i vlasy a prsa, byl moje první modelka,“ vzpomínal později se smíchem.

Ačkoli už od raného věku snil o světě vysoké krejčoviny, na žádnou speciálně zaměřenou školu se Jean Paul Gaultier nepřihlásil. Místo toho začal své skici posílat do pařížských dílen známých designerů té doby. A měl úspěch, v roce 1970 získal teprve osmnáctiletý mladík zaměstnání jako asistent Pierra Cardina.

Už o šest let později si založil vlastní značku a téměř okamžitě proslul jako černá ovce módního průmyslu. Ne náhodou je znám pod jmény Kníže perverznosti i enfant terrible francouzské módy: vždy se držel zásady, že „více je více“ a svými nápady rád budil rozpaky. Inspiroval se punkem a kombinoval něžný tyl, krinolíny, motorkářské bundy, cvoky a tenisky.

Vždy kladl důraz na spodní prádlo, které mnohdy bylo vidět více, než bylo v té době běžné. A sem tam vykoukla i nějaká bradavka. Šaty s odhaleným poprsím pro něj v roce 1993 dokonce předvedla i samotná Madonna. Ještě větší ohlas měl korzet se špičatými košíčky, který královna popu oblékala v roce 1990 během svého turné Blonde Ambition. Těžko říct, kdo byl v té chvíli slavnější, zda ona, či tento kultovní kousek oblečení.

Korzet Madonny se špičatou podprsenkou od Jeana Paula Gaultiera, který použila na památném turné Blond Ambition v letech 1990-91. O deset let později byl vydražen v londýnském aukčním domě Christies za 32 450 britských liber (téměř 940 tisíc korun).

Mimo to okradl Gaultier skotský kilt o typický tartanový vzor a kombinoval ho se saky, pruhovanými svetry i džínovými vestami. „Muž nepotřebuje vyjádřit svou mužnost oblečením, je totiž v jeho hlavě,“ vysvětloval svou zálibu v pánských sukních a hlubokých výstřizích.

Netradiční modelky

Gaultier se proslavil netypickým výběrem modelek.

Pro své přehlídky si Jean Paul Gaultier vybíral méně tradiční modely a modelky: starší muže, ženy kyprých tvarů, potetované, ale i tělesně postižené.

Také se mu přičítá móda barvení vlasů na šedo u mladých žen. Šedovlasé modelky se představily na jeho módní přehlídce v roce 2011 a trend rychle získal na popularitě mezi celebritami i veřejností.

Gaultierovým módním podpisem se však staly již zmíněné pruhy a námořnický styl. Modrobílý pruhovaný vzor se pravidelně objevoval na tričkách i večerních šatech, sacích i kalhotách, nehledě na pohlaví. Námořníky je inspirován i jeho ikonický parfém Le Male. Mimochodem, parfémy značky Jean Paul Gaultier patří k nejprodávanějším na světě.

Udržitelnost na prvním místě

Mimořádný úspěch přičítá Jean Paul Gaultier dlouholeté podpoře svého partnera Francise Menuga, se kterým tvořili pár už od roku 1975. Když o patnáct let později Menuge zemřel na AIDS, byla to pro Gaultiera velká rána. Ještě více se pak ponořil do práce, kterou tak miloval. V roce 1997 představil vedle své konfekční kolekce i novou řadu haute couture, která sklidila obrovský úspěch. Zatímco konfekci přestal navrhovat již před pěti lety, s vysokou krejčovinou se rozloučil až nyní.

V roce 2003 se stal hlavním návrhářem módního domu Hermès, kde vydržel celých osm let. Zatímco je tato značka mezi milovníky zvířat nechvalně proslulá používáním exotických kůží a kožešin, podobné materiály přestal Gaultier v rámci své vlastní tvorby používat úplně.

Už v začátcích své kariéry se navíc stal propagátorem udržitelné módy. Často ho bylo možné zahlédnout na bleším trhu, kde skupoval staré kousky, aby jim následně dal nový život. Byl a zůstává známým kritikem firem, které své výrobky raději znehodnotí, než aby je prodaly se slevou.

„Nepalte oblečení a místo toho z něj vytvořte něco nového,“ nabádal své konkurenty. I při jeho poslední přehlídce bylo pouhých 50 modelů z celkových 200 úplně nových, zatímco ty ostatní představovaly směsici starších předělaných kusů a Gaultierovy konfekce.

V posledních letech už nebyl veterán světa módy takovým rebelem jako dříve, typická hravost však z jeho kolekcí nezmizela. Gaultierovu tvorbu si oblíbilo množství celebrit, dopustit na ni nedá třeba Nicole Kidmanová, Kylie Minogue, Marilyn Manson, Lady Gaga, burleskní tanečnice Dita von Teese, ale třeba i režisér Pedro Almodóvar, který si objednal kostýmy od Gaultiera pro filmy Špatná výchova a Kůže, kterou nosím.

Během svého opulentního loučení návrhář všechny příznivce ujistil, že ze světa módy nezmizí úplně. Své firmě se chce věnovat nadále, i když už nebude hlavním designerem, stejně jako parfumérskému gigantu Puig, ve kterém je společníkem. Navíc podle svých vlastních slov připravuje projekt, o němž se snad brzy dozvíme více.

Líbí se vám móda návrháře Jeana Paula Gaultiera?

celkem hlasů: 421

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. února 2020. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 276
Ne
Ne 113
Nevím
Nevím 32
, pro iDNES.cz