Buďte eko. Tři snadné kroky, jak ušetřit přírodu, peníze a žít lépe

  • 9
Když se řekne ekologické bytí, mnoho lidí si představí postavu zarytého „sluníčkáře”. Tak tomu ale ani zdaleka není. Jde o postoj k životu v hlubším pojetí. Zdravým postojem a ohleduplností k prostředí jen dokazujete vlastní vyspělost. Kromě toho, nechat se unášet na „zelené” vlně je mnohem snazší, než by se mohlo zdát.

Pozvolný start

Pojďme se vrátit zpět v čase, kdy lidé byli méně sobečtí, žili více v harmonii...

Pro začátek se zamyslete, co je ve vašich silách udělat pro ulehčení planety. Základem by mělo být třídění odpadu. Jde o nenáročný krok kupředu. Nejenže je potřeba rozdělovat papír, plast a sklo, od věci není ani vlastnit kompost. Ulevíte přírodě a kromě toho eliminujete obsah odpadků. To ocení především ti, kdo mají dům s vlastní popelnicí. Její vyvážení tak může být místo jednou týdně jednou za 14 dní a déle. Ušetříte svou peněženku a uděláte naší planetě dobře. Pokud nemáte zahradu, porozhlédněte se po domácím kompostéru.

Již zmíněný plast patří k obrovským bubákům životního prostředí. Každý den nám projde pod rukama nespočet umělého „bordelu”. Ač potravinářské řetězce zpoplatnily či zcela zamezily výdeji igelitových tašek, stejně je to málo. Neustále mějte při sobě nejen látkovou tašku, ale také textilní sáčky. Ty lze pořídit za pár korun, případně je lehce vytvořit doma. Do nich pak můžete dávat ovoce a zeleninu, které by jinak putovaly do sáčku mikrotenového, který byste doma později stejně vyhodili.

Chystáte se na výlet? Pak nezapomeňte dodržovat pitný režim. Ne ale klasickou vodou v PET lahvi, vyzbrojte se ekolahví. Jsou nejen stylové, ale také praktické. Máte ráda ranní kávu před prací, kterou si pravidelně berete s sebou? Investujte do nápaditého opakovaně použitelného kelímku. Mějte na paměti, že téměř u všech denních záležitostí existuje varianta snadně a sobecky, nebo chytře a „zeleně”.

Nevyhazujte staré věci

Vdechněte starému nábytku nový život. Zabavíte se, získáte příjemný pocit na...

Dnešní doba je typická rychlou spotřebou a vyhazováním všeho, co se nám již nehodí. Přitom některé věci mohou být ještě užitečné. Kolikrát se vám stalo, že jste něco vyhodili, třeba staré hodiny po babičce, a později jste se nad tím pozastavili? Zkuste více přemýšlet nad tím, co posíláte do koše. Zda vám to ještě nemůže posloužit nebo udělat radost někomu jinému…

Starší nábytek může být jedinečný svým neotřelým designem, přidanou hodnotou ruční práce. Napadlo vás někdy, že byste si zkusili starý nábytek zrenovovat? Třeba vás to chytne a zanedlouho budete brouzdat na internetu po různých bazarech a serverech. Pokud se ale chcete věcí opravdu raději zbavit, vyfoťte je a hoďte na internet. Budete překvapeni, kolik zájemců se ještě ozve.

Krása s rozumem

Každý den používáme mnoho produktů, u kterých máme možnost výběru a mnohdy...

Jistě jste už slyšela o udržitelné módě. Právě ta slaví v současnosti velký úspěch. Není se čemu divit. Oděvní průmysl je totiž dalším z mnoha, který má na svědomí tolik „zaneřáděnou” planetu. Zářným ukazatelem je nedávná karanténa. V té době jsme prakticky přestali oblečení nakupovat, pokles těchto výdajů u domácností klesl o 82 procent.

Nejčastěji lidé nakupují oblečení v běžných, všem dobře známých řetězcích. Jejich kolekce se označují spojením rychlá móda (fast fashion). Chrlí velké množství sice levných oděvů a doplňků, což je velkým lákadlem, ovšem kousky jsou z obtížně rozložitelných materiálů. A my se ptáme, vážně potřebujete další obdobné šaty za fantastických 229 Kč? 

Co trochu zvolnit? Přejít na pomalou módu (slow fashion)? Právě ta souvisí s ohleduplností k životnímu prostředí a hlubším uvažování nad tím, co nosíme a nakupujeme. Zakládá si na principu udržitelnosti, recyklace, odpovědnosti a podpoře lokální výroby. Skončete s hromaděním nepotřebných věcí. Pořiďte si raději méně kousků vyšší kvality. Pozornosti by neměly uniknout tkaniny z bio bavlny, lnu, konopí či vlny. Módním kouskům, které obsahují umělé látky (polyester, nylon či silon) se snažte velkým obloukem vyhnout.

Stejně tomu je také u kosmetiky. Zde si ještě ke všemu vlastní tělo záměrně ničíme chemickými složkami, které nejsou ke kůži a vlasům vůbec šetrné. 

„Ekologický produkt není pouze o jeho přírodním složení. Důležitou úlohu hraje i proces výroby, který by měl být šetrný k životnímu prostředí, a neméně důležité jsou také obaly, ve kterých je kosmetika nabízená. Existují různé možnosti volby ve výběru kosmetiky balené ve skle nebo i v ekonomických baleních z plastu, které je možné doplňovat. Obaly jsou recyklovatelné nebo i znovu plnitelné. To vše je podle mně důležité, pokud chceme přistupovat zodpovědně nejen k sobě, ale také k naší planetě,” říká Nataša Foltánová, zakladatelka české firmy, která vyrábí ekologickou drogerii.