V roce 1942 látku patentoval maďarský vědec Endre A. Balazs jako komerční náhradu vaječného bílku v pekařských produktech. Účinky kyseliny hyaluronové byl posedlý, zkoumal její funkci, působení v buňkách i původ. Zpočátku se získávala z kohoutích hřebínků, očí tučňáků nebo z hovězího dobytka.
Jak zastavit časV novém seriálu zkoumáme fenomén omlazování. Jak funguje kosmetika, lékařské zákroky i výživa? Čtěte každé dva týdny. |
Díky raketovému vývoji vědy a medicíny se hodně změnilo, dnes ji umíme získat z buněčných stěn streptokoků nebo z bakterie Escherichia colli. V lidském organismu ji přirozeně najdeme v očích, v pupeční šňůře a nejvíce samozřejmě v kůži a v kloubech.
Na vrásky i popáleniny
V medicíně pomáhá v léčení artrózy, kožních popálenin a vředů i v očním lékařství. Nás bude zajímat využití v kosmetickém průmyslu: využívá se totiž k vyplnění vrásek, většinou těch, kterým říkáme statické. Ty vznikají a prohlubují se s věkem, pohyb mimických svalů je ovlivňuje málo. Nejčastěji jde o nosoretní rýhy a takzvané „marionety“, tedy vrásky, které vedou od ústních koutků dolů.
Co můžete vyzkoušet doma |
Kyselina hyaluronová se vyznačuje schopností vázat na sebe vodu, a to až v tisícinásobku vlastní hmotnosti, takže hydratuje a zjemňuje pokožku. Současně také podporuje tvorbu kolagenu. Kůže obsahuje až 50 % kyseliny hyaluronové z celkového množství obsaženého v našem těle. Mladá pleť jí má v sobě více, díky tomu má schopnost zadržovat vodu, je vyhlazená, pružná, lépe zásobená živinami a chráněná před působením volných radikálů.
Když z pleti začne ubývat
„Ošetření kyselinou hyaluronovou pomáhá vyplnit vrásky, ale pleť také silně hydratuje a podporuje tvorbu kolagenu,“ objasňuje Yvonne Bergerová z kliniky estetické a cévní medicíny BcD Clinic. Látka to dělá přirozeně, ale kolem čtyřicátého roku života, kdy její množství v pokožce začne ubývat, se to projeví nedostatečnou hydratací, zhoršenou výživou pleti i ztrátou pružnosti.
„Proto lze kyselinu hyaluronovou použít nejen k výplni vrásek, ale jako takzvaný hydrolifting s hydratací tváří, krku nebo dekoltu. Kúra je vhodná ke zkvalitnění pokožky a k regeneraci škod napáchaných sluncem, a to jak před létem, tak po něm,” radí lékařka.
Botox vs. kyselina hyaluronováBotulotoxin je látka, která slouží k uvolnění svalů. Aplikuje se přímo do svalu a slouží k potlačení výrazné mimiky a zmírnění mimických vrásek v partiích na čele, nad nosem mezi obočími a kolem očí. Těmto vráskám se říká také dynamické. Kyselina hyaluronová se využívá především k vyplnění statických vrásek. Ty vznikají a prohlubují se s věkem, pohyb je ovlivňuje málo. Ošetření kyselinou hyaluronovou se při jedné návštěvě u specialisty může kombinovat i s botoxem. |
Ačkoliv jde o látku, která je tělu vlastní, měl by ji aplikovat zkušený lékař. „Optimálního efektu dosáhneme takzvanou sendvičovou technikou, kdy se do odlišných vrstev pokožky umisťuje rozdílná hustota gelu. Mění se i v souvislosti s kvalitou pleti,“ vysvětluje Yvonne Bergerová. „Je při tom třeba znát rozložení cévních a nervových struktur, aby nedošlo k jejich poškození.”
Trvanlivost zákroku záleží na druhu použité výplně, jejím množství, ale i na hloubce vrásek. Výplně kyselinou hyaluronovou mají takzvaný sčítací efekt, to znamená, že určité množství materiálu v pokožce zůstává. Gel lze doplňovat buď v menším množství, nebo v delších intervalech. Pokud aplikace proběhla pouze jednou, látka se postupně vstřebá a pleť se vrátí do původního stavu.
Kyselina hyaluronová se používá i při výplních rtů. Podívejte se, jak probíhají: