Jak to celé funguje
Ajurvédu – prastarý léčebný systém, který pochází z Indie – objevuje u nás čím dál víc lidí. Alternativa (a zároveň v jistém smyslu předobraz) moderní medicíny se zaměřuje především na prevenci tělesných i psychických neduhů; zahrnuje rady ohledně výživy, cvičení, bylinné terapie, meditačních a relaxačních technik.
Klíčovou součástí ajurvédy jsou masáže, které se provádějí pomocí tradičních technik a aromaterapeutických olejů. Charakteristické je pro ně to, že terapeut nepoužívá silný tlak. Masáž je velmi jemná a k jejímu účinku přispívají hlavně přesně vedené tahy, protahování a přetáčení. Promasírují se při ní svaly i klouby, zároveň se stimulují významné akupresurní body.
Ajurvédská masáž hlavyKolik stojí Jak dlouho trvá Jak často chodit |
Proč právě hlava
Varianta, při které se masíruje šíje, krk, hlava a obličej, může podle ajurvédského učení dokonce nahradit masáž celého těla. Aktivují se při ní totiž akupresurní body, které ovlivňují celkový tělesný stav.
Ajurvédská masáž hlavy má za úkol uvolnit celý nervový systém, pomáhá také odvádět toxiny z těla, zlepšovat růst vlasů a zvyšovat výkon mysli. Dokáže podpořit činnost obou mozkových hemisfér, navíc celkově psychicky a fyzicky harmonizuje organismus, dodává masér Igor Mekh, který se jí věnuje v pražském salonu Bomton Florentinum.
Jak masáž probíhá
Většinou se při ajurvédské masáži používá teplý olej, setkáte se ale i s variantou bez oleje. I postup bývá různý; Igor Mekh začíná vždy systematickou masáží šíje a krku. Ta by měla především uvolnit a protáhnout svaly krční páteře, podle experta navíc odstraňuje energetické bloky a uvolňuje napětí, které často vede k bolestem hlavy či migréně.
Následuje masáž zátylku a vlasové části hlavy, nakonec přichází na řadu jemná masáž obličeje. Ta by měla přispět k odplavení emocí, které se podle ajurvédy vážou právě k obličejové části. Zmírňuje psychickou únavu a podrážděnost a pomáhá při boji se stresem, nespavostí a depresemi.