Slušivě a pohodlně. Tipy, jak si správně vybrat sportovní oblečení

  • 3
Sport je důležitý pro naše zdraví i psychickou pohodu. A abyste se při něm cítila komfortně, je potřeba oblékat speciální módu k tomu určenou. Což samozřejmě ne každý umí. Poradíme vám, jak si správně vybrat a na co si dát pozor.

Podle činnosti

Sportovní oblečení se dnes nemusí nosit pouze do tělocvičny. Některé kousky lze...

Při výběru vhodného oblečení byste měla myslet na to, jakému typu pohybu se budete věnovat. Pro tolik oblíbený gaučing, povalování na gauči, přijdou vhod volné tepláky, ty ovšem například na józe vůbec neoceníte. U náročnějších aerobních aktivit vsaďte především na lehké a přiléhavé oblečení, například tričko či tílko z merino vlny, a praktické šortky nebo tříčtvrteční legíny. U pomalejších aktivit, například tai-či, si můžete dovolit volnější top či kalhoty zvané „harémky“.

Pokud se rozhodnete sportovat venku, počasí není zrovna ideální, nemusíte oblíbenou aktivitu odkládat. Jen nezapomeňte na důležité pravidlo vrstvení. Je totiž velmi podstatné být jako cibule. 

První vrstva má za úkol odvádět pot od těla, vrchní jej odvádí ven a zároveň chrání před vnějšími vlivy jako je vítr či déšť. Díky tomu zůstanete v suchu a neprochladnete. A v případě potřeby lze mít i prostřední, termoizolační vrstvu, třeba mikinu. Praktické jsou také návleky na nohy, které lze natáhnout, když začne foukat studený vítr nebo se zatáhne.

Šité na míru

Ilustrační fotografie

Zohledněte svou postavu. Buďte realistka. Příliš těsné oděvy jsou nepohodlné, mohou způsobit otlaky nebo i podráždění pokožky. Příliš volné kousky zase brání v pohybu, zachytávat se do cvičebních pomůcek. Vůbec nejlepší možností je oblečení vyzkoušet, ale v době, kdy převládají online nákupy, je to oříšek. 

Než začnete vybírat správnou velikost, je zapotřebí, abyste kromě své výšky zjistila i další tělesné proporce. Vezměte proto do ruky krejčovský metr a změřte si obvod hrudníku, pasu, boků a u kalhot také vnitřní šev, u dámské podprsenky zase míru pod poprsím. V daném internetovém obchodě se podívejte na tabulku velikostí, podle níž se můžete zorientovat. A pozor, u každého výrobce se číslování může lišit.

  • Přesto přemýšlíte nad modelem o číslo menším? Rychle tuto myšlenku zažeňte. Nikdo na vás neuvidí, jestli máte svršek s písmenem M nebo L, ale všichni poznají, když se cítíte ve své kůži a jste spokojená.

Pozor, na materiál

Sportovní kousky vybírejte vždy nejen podle atraktivity, ale také funkčnosti. Z...

U sportovního oblečení je nejdůležitější materiál, z něhož je ušité. Vyhněte se bavlně, která saje pot a oděv zůstává po zvýšené fyzické aktivitě mokrý. Nejen, že se budete cítit nepříjemně, ale může to vést k prochladnutí! 

Oblečení musí být prodyšné a naopak odvádět pot od pokožky. Ideální je k tomuto účelu merino vlna, která je navíc antibakteriální, takže nezapáchá. 

Intimní oblast

A pak, že sportovní podprsenka musí být nuda.

Svou pozornost věnujte i výběru spodního prádla. Určitě se nevyplácí tento segment podceňovat. Dámy by si měly pořídit správnou velikost kalhotek, které se nebudou nepříjemně zařezávat. Na místě je dobrá sportovní podprsenka, která ňadra bude podpírat a zpevňovat. Tím snížíte napětí ve vazech a vyhnete se bolestem zad a šíje. 

Především u dynamického pohybu jako je běhání na pásu, skákání přes švihadlo nebo aerobik může pohyb prsou cvičení znepříjemnit. Podprsenka určená pro sportovní aktivity by tedy měla prsa vertikálně fixovat, být z příjemného a pružného materiálu, který je prodyšný a funkční. A víc než kdy jindy platí, že musí dobře sednout!

Tip: Vyzkoušejte model bezešvý, který nedráždí pokožku. Ramínka by měla být široká, aby rozložila váhu a nezařezávala se do ramenou. Vybírejte i podle designu. Mnohé podprsenky totiž lze nosit samostatně jako top, nebo přes ně jen navléknout tílko a budete vypadat skvěle!