ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyzrajte nad černými tečkami. Při troše snahy a úsilí se to povede

  • 5
Rozšířené póry a jejich následné ucpávání mají za následek více či méně nápadné černé tečky. Jde o nepříjemný kosmetický problém, který trápí nespočet žen. Pokud myslíte, že boj s touto vadou na kráse je snadný, jste na na omylu. Cesta za odstranění komedonů patří k náročným, ale ne nemožným záležitostem.

Na úvod musíme zmínit hned několik faktů. Černé tečky se mohou začít vyskytovat v jakémkoliv věku. Neznamená, že když je nemáte nyní, už se neobjeví. Vyskytují se v pubertě, při nasazení či vysazení antikoncepce, těhotenství, porodu, menopauze. Na vině je hned několik faktorů, od nevhodné kosmetiky až po genetiku.

Kožní póry slouží k dýchání pokožky a vylučování mazu. Tvorba mazu je přirozený proces, který ovlivňují hormony. A právě ty regulují práci mazových žlázek. Pokud kůže produkuje příliš mnoho mazu, jeho nadbytečné množství spolu s odumřelými kožními buňkami póry ucpává. V ústí folikulů následně kožní maz oxiduje a je příčinou těchto „otravných” černých teček.

Pleť musíte správně a pravidelně čistit, aby se vám póry neucpávaly.

Klíčem ke krásné a zdravé pokožce je především vhodně zvolená kosmetická péče. A to nejen tehdy, kdy se trápíte s viditelnými černými tečkami.

Rada odborníka:

„Dala bych si pozor na klasická mýdla, která pokožku nadměrně vysušují. Vysušení pleti totiž paradoxně zvýší následnou produkci kožního mazu. Pórovitá pokožka si vždy žádá speciální přístup. Je také dobré si uvědomit, že zlepšení stavu této pleti bude představovat poměrně dlouhodobý proces,“ říká lékařka Markéta Majerová z MEDICOM Clinic. 

Nevyplácí se věřit pouze vlastnímu úsudku. Mnohdy si například myslíme, že naše tvář je mastnějšího typu, jenže opak může být pravdu. Suchá kůže se brání dehydrataci právě nadměrnou tvorbou mazu, takže dochází ke zcela mylné iluzi, kvůli níž ženy sahají po nevhodných výrobcích, pleti tak neúmyslně škodí.

Nic nezkazíte návštěvou kvalitního kosmetického studia. Odborné proškolený personál vám přesně řekne, jaký typ pleti máte, doporučí ideálně cílené pečující produkty, další postup „léčení“. 

Vyplatí se čas od času investovat do svého zevnějšku. Dopřát si luxus v podobě čištění a následného ošetření tváře pod taktovkou šikovné „kosmetičky”.

V případě otevřených póru nepodceňujte pravidelné odborně provedené kosmetické ošetření.

Nejde o to utrácet horentní sumy za zkrášlující výrobky. Hlavní roli zde hraje hlavně výše zmíněná cílená a důsledná péče. Jakmile nebude naslouchat přání pokožky, vyhazujete peníze oknem. Kromě toho kůži spíše škodíte. 

V první řadě vybírejte kosmetiku s označením jako nekomedogenní. To znamená, že přípravek neucpává póry. Což je pro vás více než žádoucí.

7 hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Dále sledujte složení. K péči o mastnou pleť volte jemné a ve vodě rozpustné přípravky určené právě pro tento druh pleti. Nejvhodnější jsou produkty s odlehčenou texturou a s obsahem ovocných kyselin. Ve složení často najdete kyselinu glykolovou, mandlovou a kyselinu salicylovou. Vyhýbejte se micelárním a olejovým odličovačům. Po odstranění make-upu nepodceňujte proces dočištění pomocí tonika. Neodmyslitelnou součástí by měl být i pravidelný peeling.

Tip: Pro minimalizaci černých teček se hodí konjaková houba. Má hned několik benefitů. Pokožku projasní, zbaví make-upu a všech zbytkových nečistot. Navíc nedrásá pokožku, ale hlavně, efektivně čistí a zmírňuje póry.