Žijeme se velmi znečištěném prostředí a i sama pokožka produkuje látky, které je třeba z jejího povrchu odstraňovat. Jinak se objevují pupínky, černé tečky a zarudlá místa.
"Během dne se na pleti zachycují zbytky prachu, nečistot z klimatizací, pot a maz," vysvětluje kosmetička Simona Klučiarovská z pražského salonu Bomton Art of Beauty, "proto je potřeba ji důkladně čistit."
Čištění začněte odlíčením očí, zde sáhněte po speciálním přípravku určeným pro tyto jemné partie. S pomocí vatových tamponků namočených v odličovači odstraníte veškeré líčení.
Ale zde pozor. Oční okolí nedrhněte. Nechejte tamponky přiložené na očích asi půl minuty, čímž dáte odličovači čas rozpustit veškeré pigmenty i nečistoty a pak oči jen jemně setřete. "Nevytahujte zbytečně pokožku, to vede k předčasným vráskám," varuje kosmetička.
Po odlíčení očí přichází na řadu čistící mléko či gel. Mají za úkol odstranit z povrchu pokožky nečistoty od kožního mazu, potu a prachu, tudíž se tento krok týká úplně každého.
Čištění se netýká pouze obličeje, ale i krku a dekoltu, stejně jako tvář je totiž neustále vystavujeme vnějšímu okolí. "Odličujeme od dekoltu směrem nahoru," radí Klučiarovská. Tento postup má své opodstatnění, působí proti gravitaci a tím se i dá oddálit vznik vrásek a povolené kůže.
Na trhu najdete celou řadu odličovacích přípravků na obličej. Mléka, gely, krémy, oleje, ubrousky, pěny, vody i tuhé mycí kostky bez obsahu vysušujícího mýdla. Odbornice se nepřiklání moc na stranu ubrousků a přípravků typu 2 v 1, rozhodně ne po celý rok. Na cestování jsou nicméně praktické. Na běžnou domácí péči si pořiďte čistící přípravek dle typu pleti a k němu vhodnou pleťovou vodu na dokonalé dočištění a osvěžení.
Další krok představuje již zmiňovaná pleťová voda. "Musíme si vždy pamatovat, že začínáme čistící emulzí a teprve pak začínáme dočišťovat pleť tonikem," uzavírá téma kosmetička.