

Přestože ideál krásy může vypadat jako univerzální pojem, napříč světem se objevuje v mnoha různých tvarech a formách. Stejně jako se definice krásy měnila během historie, její standardy se v různých státech a kulturách drasticky liší. Zatímco v západních zemích jsou symbolem půvabu bílé zuby a dlouhé vlasy, u mnoha domorodých kmenů je tomu naopak. Jaké další zajímavosti jsme pro vás našli?
Autor: Profimedia.cz
Ženy z kmene Apatani v severovýchodní Indii nosí velké dřevěné čepy vložené po stranách do nosních dírek. Neobvyklou dekoraci doplňuje vertikální tetování na bradě a obličeji. Legenda říká, že tyto ženy byly považovány za nejkrásnější v regionu. Původním cílem neobvyklého tetování a čepů v nose bylo učinit ženy méně atraktivní, aby muži z jiných kmenů nezačali uvažovat o svatbě.
Autor: mediadrumimages / Aman Chotani / Media Drum World / Profimedia, Profimedia.cz
Operace nosu je mezi Íránci tak oblíbenou kosmetickou procedurou, že země drží v plastikách nosu celosvětový rekord. Přestože jsou operace drahé, lidé jsou často schopni za malý a rovný nos, který se považuje za ideál, vydat astronomické sumy. Ti, kteří si operaci nemohou dovolit, chodí s obvazy na nose, aby vypadali, jako že operaci právě podstoupili, a působili tak zámožně.
Autor: Anatolii Rabizo / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz
Kmen lidí Karamojong v Ugandě si na tváři záměrně vytváří říznutí, zářezy nebo popáleniny, které se následně hojí do vyvýšených jizev. Tyto vzory pak trvale zdobí tělo a nesou kulturní a symbolický význam.
Autor: Joerg Boethling / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz
Dívky z kmene Kayan v oblasti Myanmaru začínají nosit těžké mosazné spirály kolem krku už od útlého věku. Spirála je spolu s růstem dívky postupně nahrazovaná delší a těžší verzí. I když se zvenčí může zdát, že dochází k „prodloužení krku“, ve skutečnosti tlak prstenů způsobuje stlačení klíční kosti a horních žeber dolů, čímž vzniká optický klam prodlouženého krku. Spirály jsou u žen kmene Kayan velkou součástí ideálu krásy, náležení ke komunitě a respektu k tradicím.
Autor: Zoonar/Adelheid MA?ller, Zoonar GmbH / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz
V důsledku rychlého rozvoje regionu Omo Valley v Etiopii se i tam v posledních desetiletích rozmohly nové módní trendy. Ze západní kultury přišly k místním kmenům sponky do vlasů nebo zátky od nápojů. Kmeny v této oblasti jsou velmi stylové a vynalézavé a mají talent proměnit běžné domácí potřeby v úžasné doplňky. Jejich kreativita a smysl pro módu dokonce inspirovaly některé z největších světových módních značek, jako je Dolce & Gabana.
Autor: Giovanni Mereghetti/UCG, Universal Images Group North America LLC / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz
Křivé zuby jsou v Japonsku považované za mladistvé a okouzlující. Trend se rozmohl natolik, že mladé dívky i chlapci chodí k zubaři se zvláštním požadavkem, aby zuby měli cíleně nerovné.
Autor: - / DPphoto / Profimedia, Profimedia.cz
Africký kmen Karo se věnuje malování na tělo již přes pět set let. Muži malují svá těla výraznými odstíny, aby vypadali nebojácněji a atraktivněji. Barva na tělo je obvykle směsí popela, vody, živočišného tuku a vody.
Autor: alimdi / Arterra / Marica van der Meer / imageBROKER / Profimedia, Profimedia.cz
Relativně nový trend narůstání a barvení si chloupků v podpaží vzal západní země útokem. Po desetiletích, kdy bylo ženám vtloukáno do hlavy, že se musí holit, aby vypadaly atraktivně, se mění pravidla hry. Čím dál tím víc žen se rozhoduje zacházet se svým ochlupením jako s doplňkem spíše než jako s přítěží.
Autor: CATERS NEWS AGENCY / Caters News / Profimedia, Profimedia.cz
Estetická chirurgie je u Jihokorejců nesmírně oblíbená zejména mezi mladými dospělými. Ve vyspělých asijských státech panuje všeobecný názor, že atraktivní vzhled zvyšuje šanci na získání dobré práce. Na rozdíl od mnoha západních kultur s sebou v Jižní Koreji nenese plastická chirurgie téměř žádné stigma. V důsledku toho není neobvyklé, že rodiče dávají plastickou operaci potomkům jako dárek k promoci.
Autor: - / DPphoto / Profimedia, Profimedia.cz
Rituál krásy broušení horních zubů lze nalézt u mnoha kmenů po celém světě, nejběžnější je však v Africe a Indonésii. V těchto kmenech jsou špičaté zuby považovány za symbol zralosti a krásy.
Autor: Mary Evans Picture Library / Mary Evans Picture Library / Profimedia, Profimedia.cz
Na rozdíl od většiny západních zemí, kde je srostlé obočí považováno za neatraktivní, v Tádžikistánu je považováno za symbol vitality u mužů a čistoty u žen. Ti, kteří se bez tohoto jedinečného rysu narodili, si často masivní srostlé obočí dokreslují. Kromě Tádžikistánu je srostlé obočí považováno za módní také v některých dalších zemích Středního východu, jako je například Omán.
Autor: MDWfeatures / Sarah Marie Clarke / Media Drum World / Profimedia, Profimedia.cz
Malá nožka byla odjakživa symbolem ženské krásy, cudnosti a dobrého rodinného zázemí. V imperiální Číně se po více než tisíc let praktikovala tradice svazování chodidel, známá jako „lotosové nohy“. Malým děvčátkům byly nohy nejprve napařeny, aby změkly, a následně jim byly zlomeny prsty, které se ohnuly pod chodidlo. Výsledkem byla trvalá deformace chodidla. „Lotosové nohy“ byly ceněny nejen pro svou velikost, která ideálně nepřesáhla délku deset centimetrů, ale také proto, že znemožňovala ženám samostatný pohyb, což bylo považováno za znak poslušnosti a vysokého společenského postavení.
Autor: MARK RALSTON / AFP / AFP / Profimedia, Profimedia.cz
V Japonsku, a později také ve Vietnamu a Číně bylo černění zubů tradičním rituálem krásy a společenské prestiže. Černění zubů se obvykle provádělo během puberty, aby se zabránilo zubnímu kazu a zachovaly se zdravé zuby po další desetiletí. Barvení zubů směsí železných pilin, octa a různých bylin bylo vnímáno jako symbol vyššího společenského postavení, zralosti, krásy a civilizovaného chování.
Autor: Donah Pinhao / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz
Vkládání talířku do spodního rtu patří k jednomu z vizuálně nejvýraznějších iniciačních rituálů afrických kmenů. Dívkám z kmene Mursi je po dovršení patnácti let proříznutý spodní ret, do něhož se následně vloží malý dřevěný nebo hliněný disk. Postupně se nahrazuje větším, čímž se ret roztahuje až do šířky větší než deset centimetrů. Tento doplněk častěji nosí neprovdané ženy nebo novomanželky. Kromě společenské a estetické funkce slouží talířek i jako kulturní identifikátor, který od sebe jasně odlišuje příslušníky kmene od jiných etnických skupin.
Autor: Lost Horizon Images / ImageSource / Profimedia, Profimedia.cz
Maorská tradice tetování na obličej a rty zvaná „moko kauae“ existuje již po staletí. V poslední době se však na Novém Zélandu znovu dostává do popředí. Představuje znalosti, dovednosti, postavení a vedení žen v rámci jejich komunity.
Autor: Marty Melville / AFP / AFP / Profimedia, Profimedia.cz
Původní obyvatelé Nového Zélandu Maorové mají bohatou tradici tetování zvanou „ta moko“ s hlubokým kulturním a duchovním přesahem. Každý vytetovaný vzor na obličeji je unikátní a představuje skutečný znak vlastní identity včetně rodového původu, společenského statusu i osobních úspěchů. U mužů býval potetovaný celý obličej a některé části těla – zejména záda, hýždě a paže. U žen bývalo méně rozsáhlé a často se vyskytovalo na bradě, rtech a předloktích. Tradice se začala vytrácet s příchodem evropských kolonizátorů. Dnes zažívá „ta moko“ svoji renesanci. V kombinaci s moderními technikami se používá jako způsob pro kulturní sebevyjádření a obnovu maorské identity.
Autor: Melba Photo Agency, MELBA PHOTO AGENCY / Alamy / Profimedia, Profimedia.cz