„Hovězí lůj mi vyléčil akné.“ „Už bych si na pleť nedala nic jiného než hovězí lůj.“ „Je to jediný kosmetický produkt, který potřebujete.“ I tak uživatelé sociálních sítí popisují svou zkušenost s možná nejžhavější beauty mánií posledních měsíců.
Vyznavači metody tvrdí, že hovězí lůj pleť výborně hydratuje, pomáhá chránit a obnovovat kožní bariéru, zmírňuje záněty a dokáže regulovat nebo úplně eliminovat akné. Pochvalují si jeho konzistenci, která připomíná hutný balzám. Argumentují obsahem vitaminů A, D, E, K a B12. A také tím, že se zvířecí lůj složením podobá kožnímu mazu, který se nám v těle tvoří přirozeně.
Právě „přirozenost“ je tu klíčové slovo. Jde o součást širšího trendu, který hlásí návrat k nezpracovaným ingrediencím a procedurám, které využívali naši předci. Jako všechny trendy má i tento celé spektrum projevů. Od influencerů, kteří se vyhýbají nezdravým vysoce zpracovaným potravinám – za což by je jistě pochválil každý nutriční poradce –, až po ty, kteří si s sebou místo svačiny nosí kusy syrového masa.
Využití loje v péči o pleť má nejspíš své místo někde uprostřed spektra. Nejčastěji si ho pochvalují lidé, kteří tvrdí, že je předtím trápilo silné akné, a také ekzematici. Na zmírnění ekzému ho prý používá i slavná „trad wife“ influencerka Nara Smithová.
Pozor na slunce a ucpané póry
Dermatologové jsou skeptičtější. „Pokud byste hovězí lůj chtěli vyzkoušet, nabádal bych vás k opatrnosti, protože tento trend má určitě svá rizika,“ uvedl pro Healthline dermatolog Anil Sharma. „Může způsobit více škody než užitku.“
Pro zklidnění, svěžest i relaxaci. Objevte kouzlo pleťových olejů![]() |
Varuje, že hovězí lůj je vysoce komedogenní. „To znamená, že vám může ucpat póry, a pokud máte sklony k akné, mohl by ho spíš zhoršit,“ říká lékař. „Spíš než aby podpořil přirozenou kožní bariéru, muže ji kvůli vysokému obsahu kyseliny olejové narušit. Což může vést k dehydrataci, podráždění a špatné ochraně pleti před vnějšími vlivy.“
Někteří tvůrci na TikToku také tvrdí, že lůj funguje jako přirozená ochrana pleti před UV zářením. Dermatologové však varují, že SPF v žádném případě nenahradí. Sharma upozorňuje na vědecké studie, podle kterých může hovězí lůj citlivost na sluneční paprsky naopak zvýšit.
Pro kosmetiku do řeznictví?
Záleží také na tom, jak jste k hovězímu loji přišli. Někteří TikTokeři přísahají na kosmetické produkty, které většinou obsahují i další ingredience, jako je třeba med, olivový nebo jojobový olej, levandule nebo heřmánek.
Je samozřejmě nejasné – a velmi individuální –, které složky těchto přípravků pleti prospívají a zda je to právě lůj. Výhodou kupovaných přípravků je ale to, že jde o regulovanou kosmetiku, u které si můžete být jistí, že vám nezpůsobí nečekané alergické reakce nebo rozsáhlé kožní problémy.
Jiní uživatelé si ovšem krém z hovězího loje vyrábějí podomácku. Tuk nakupují v řeznictví a doma ho pak ztužují, šlehají, někdy také například přidávají esenciální oleje, aby zmírnili typický „masový“ zápach. K tomuto postupu už jsou odborníci výrazně kritičtější.
„Jde o výrobek, který není vyvinutý pro potřeby naší pleti – na rozdíl od hydratačních krémů s vědecky ověřenými ingrediencemi. Tím myslím například ceramid, glycerin nebo kyselinu hyaluronovou,“ popisuje dermatoložka Lejla Cirkicová.
„Nesmíme také zapomínat na to, že základem péče o pleť je konzistence. Hovězí lůj z řeznictví se netestuje jako kosmetický přípravek a je pokaždé jiný, nemá stabilní recepturu. Takže nikdo nemůže zaručit, že bude prospěšný pro každý typ pleti.“ Při nesprávném skladování se v něm navíc můžou rozmnožit bakterie, které pokožku ještě víc podráždí.
Lůj, nebo raději olej?
Kontroverzní je samozřejmě i samotný fakt, že jde o produkt získávaný ze zvířat. Dermatoložka Cirkicová podle vlastních slov zaznamenala, že hovězí lůj často propagují ti samí influenceři, kteří jindy bojují proti testování kosmetiky na zvířatech nebo prohlašují, že používají pouze veganské produkty. „Na trhu existuje mnoho efektivních a etických alternativ,“ dodává lékařka.
I když nejste vegani nebo vegetariáni, stojí za zvážení, jestli přírodní pomocníky nehledat raději v rostlinném světě. V závislosti na typu a citlivosti vaší pleti pro vás může být vhodný například kokosový, jojobový, avokádový nebo konopný olej.
Důležité živiny, včetně zmiňovaných vitaminů, bychom měli pokožce především dodávat „zevnitř“, nejlépe prostřednictvím rozmanitého a vyváženého jídelníčku. Se svým lékařem se pak můžete poradit o tom, jestli by vám prospěly některé doplňky stravy.
OBRAZEM: Retro a špetka bláznovství. Podzimní TikTok trendy generace Z![]() |
Když už, tak na dlaně a lokty
Chtěli byste „lojové terapii“ přesto dát šanci? Podle Anila Sharmy to může stát za zkoušku v některých velmi specifických případech. „Protože je bohatý na lipidy, mohl by lůj fungovat jako hydratační a ozdravný prostředek pro někoho, kdo má sklony k ekzému nebo nadměrně suchou kůži,“ navrhuje.
Spíš než na obličej by však doporučil aplikaci na suchou kůži v místech, jako jsou dlaně, lokty nebo kolena. „Naneste ho v malém množství poté, co se večer osprchujete. Ráno ho smyjte. Dělal bych to maximálně jednou až dvakrát do týdne, extrémně mastný lůj není vhodný pro každodenní použití.“