Aktuální trendy přímo z Paříže: luxusní móda je pro každý věk

Exkluzivně   1:00aktualizováno  1:00
Od zpravodajky z Paříže - Pařížský týden módy haute couture proběhl ve velkolepém stylu. Návrháři se ve velkém zaměřili na samotné kořeny luxusu a vytříbeného stylu, aniž by se museli podřizovat specifické klientele z východu. Haute couture se vrací k západnímu vnímání krásy - nadčasově elegantní, kouzelně francouzské.

Haute Couture není záležitostí mladičkých dívek, zákaznice jsou ženy zralého věku. Gaultier si proto vybral pro svou přehlídku jaro - léto 2015 modelky všech věkových kategorií. | foto: Reuters

Napříč haute couture kolekcemi slavných návrhářů se nese téma květin a romantických lásek. Nic převratného pro jarní sezonu, zajímavé je však pozorovat, jak se jednotliví designéři fádního námětu zhostili.

Fotogalerie

Díky tomu, že se vysoká krejčovina nemusí tolik starat o následná čísla z prodeje (pro většinu značek je to dobrý obchod, ale především berou haute couture jako vlastní výkladní skříň a imagovou záležitost na podporu prodeje doplňků a parfémů), mohou tvůrci popustit uzdu své fantazie a s látkami si vyhrát.

Ne každý model, který se na přehlídkovém molu objeví, má svou budoucnost také v šatníku nějaké velmi bohaté zákaznice. Šaty nemusejí být za každou cenu nositelné, haute couture je především o dokonalém řemesle a v nemalé řadě také o umění. Kreace se mohou stát uměleckým dílem, které vyvolává otázky, inspiruje další tvůrce k vytvoření konfekčních modelů. Nebo naopak návrhář vytvoří šaty tak krásné, že zatoužíte být miliardářkou a takový model si nechat na míru ušít a párkrát za život jej i obléct.

Jean Paul Gaultier: 61 důvodů, proč říci ano

Jean Paul Gaultier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Jean Paul Gaultier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

Jde-li o skutečnou show, není většího mistra, než je Jean Paul Gaultier. Což ostatně dokázal i tuto sezonu, kdy se po ukončení své konfekční kolekce může plně věnovat haute couture. Všech 61 modelů věnoval francouzský couturiér jedinému tématu: svatbě. Téma velmi vděčné i ošemetné zároveň. Každá nevěsta chce být nejkrásnější a zároveň originální. Tohoto úkolu se Gaultier zhostil na jedničku, jednotlivé kreace se lišily, a přesto tvořily ucelenou kolekci.

Stejně jako v životě není nic čistě bílé či černé, tak i Gaultierovy modely si pohrávají s elementy dobra a zla, ženskostí i mužskými prvky, tvrdou přísností a rozpustilou hravostí. Tuto dualitu vyjádřil mistrovsky střiženými šaty, které v sobě kombinují zcela protichůdné linie. Šaty na jedné straně s bohatou áčkovou sukní přecházející na druhém boku v úzkou, křivky kopírující pouzdrovou sukni jsou typickou ukázkou Gaultierova nahlížení na oděv.

Do světa módy

Fotky a reportáže, módní přehlídky, kritika rádoby návrhářů - to vše najdete na ModniPeklo.cz.

Unikátnost jednotlivých kreací vysoké krejčoviny umocnil i výběr modelek. Každá z nich představuje zcela jiný typ krásy bez ohledu na věk, barvu kůže či vlasů a na škodu nejsou ani odlišené tělesné míry. Gaultier ženy zbožňuje bez rozdílu, proto se na přehlídkovém mole objevila současná generace modelek či dámy zralého věku, které za bouřlivého potlesku ukázaly, že elegance a šarm nemají s datem narození nic společného.

Výběr použitých látek a technik zpracování je stejně různorodý jako střihy a barvy. Vzdušný transparentní hedvábný typ stříhá černá lesklá kůže. Tělový satén se nemůže více lišit od dlouhého otevřeného kabátu pošitého temně zelenými flitry pro vytvoření efektu hadí kůže.

Každá žena je krásná, na věku ani velikosti nezáleží

Jean Paul Gaultier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Jean Paul Gaultier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

Nechybí ani džínovina, tentokrát v nebesky modrém odstínu přecházející v tylovou bohatě vrstvenou sukni. Slavný Gaultierův smoking se objevuje napříč řadou modelů, ať již ve své klasické podobě, či jako dlouhý kabát nebo hybridní šaty.

Podle Gaultiera se můžete vdávat v klasicky bílých šatech s romantickou sukní, ale také černém overalu, tělovém trenčkotu či průsvitných kalhotách se smokingovým sakem.

Francouzský couturiér Jean Paul Gaultier proměnil Naomi Campbellovou ve...
Jean Paul Gaultier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

Naomi Campbellová na konci přehlídky zahalená do celofánu a orchidejí již jen potvrdila Gaultierovu pověst: jeho kolekce a přehlídky vždy překvapí a vnesou do snobského světa haute couture svěží energii a široký úsměv na rtech.

Ralph & Russo: Majestátní sen o rajské zahradě

Jediná britská značka na oficiálním seznam haute couture značek Ralph&Russo již potřetí zakončila celý týden nejluxusnější módy. A tečka to nemohla být krásnější. Dvojice návrhářů Tamara Ralph a Michael Russo potvrdila status rychle stoupající hvězdy na nebi vysoké krejčoviny.

Na přehlídkové molo v Grand Palais uvedli 38 společenských šatů včetně svatební toalety, vše v lichotivých barvách i střizích. Dámy v první řadě si vášnivě špitaly a fotily jednotlivé modely, aby si tyto hustě vyšívané skvosty mohly objednat a nechat ušít na míru.

Haute Couture kolekce dvojice australských návrhářů Ralph & Russo (Paříž:...
Haute Couture kolekce dvojice australských návrhářů Ralph & Russo (Paříž:...

Květinové téma vídané napříč všemi kolekcemi působí v podání Ralph&Russo velmi majestátně a delikátně zároveň, zejména díky sofistikované barevné paletě evokující rozkvetlou zahradu uprostřed léta. Decentní tóny máty, chrpy, levandule příjemně kontrastují s černými modely. Siluety často připomínají samotné květiny. Kolekce místy připomíná tvorbu Christiana Diora, který sám v haute couture květinové téma miloval.

Náročné výšivky působí až éterickým dojmem díky transparentní organze i velejemným odstínům. Koktejlovým šatům dominují bohaté sukně v délce ke kolenům, nechybí však ani vrstvená pouzdrová sukně mimořádně lichotící postavě. Dlouhé večerní róby často doplňují efektní pláštěnky a objemné pláště z hedvábí s jemnou texturou.

Haute Couture kolekce dvojice australských návrhářů Ralph & Russo (Paříž:...
Haute Couture kolekce dvojice australských návrhářů Ralph & Russo (Paříž:...

Pro ženy, které touží vypadat jako pohádková víla, je Ralph&Russo přesně tím pravým. Jejich tvorba přesně míří na náročné zákaznice, jsou vzorem klasické sofistikovanosti a skvěle snesou i drama červeného koberce, aniž by na sebe nositelka strhávala pozornost extravagancí. Krása v každém detailu ženské postavě lichotí, to úplně stačí.

Také návrhář Valentino má ve své kolekci květinové vzory:

Franck Sorbier: Teatrální umění vysoké krejčoviny

Franck Sorbier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Franck Sorbier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

V potemnělém protestantském kostele Oratoire du Louvre představil francouzský couturiér Franck Sorbier další ze svých ryze uměleckých haute couture kolekcí. Designér se od ostatních tvůrců značně liší v přístupu k šatům, nestará se o celebrity v první řadě, bulvární fotografové ho nezajímají. Veškerou energii věnuje tradičnímu umění vysoké krejčoviny.

Teatrální začátek s mýdlovými bublinkami a tajemnou kouřovou clonou dal tušit, že ani tentokrát návrhář neuhne ze svého jasně nastoleného směru. I on použil květinové detaily a vzdušné materiály.

Franck Sorbier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Franck Sorbier Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

V podání Sorbiera šaty vypadají více jako honosné divadelní kostýmy než modely na běžné nošení. To ovšem nikterak neubírá kolekci na kráse, i když jiné než u ostatních značek.

Sorbier je skutečným mistrem s textiliemi, které přetváří podle starodávných technologií. S barvami a texturami pracuje jako malíř kreslící obraz, místo plátna má ženské tělo. Těžko si představit jeho modely mimo přehlídkové molo či výstavní síť, ale i to je kouzlo haute couture.

Zuhair Murad: Záplava sex-appealu ve třpytu noblesy

Libanonský návrhář Zuhair Murad, kterého milují bohaté klientky z celého světa i nejslavnější celebrity současnosti, se pro sezonu jaro - léto 2015 nechal inspirovat vodním živlem: mocným, osvěžujícím, třpytivým. Jeho šaty skutečně září jako poklidná jezerní hladina uprostřed letního slunce. Chcete-li být skutečně vidět, pak šaty od Murada vám to splní na tisíc procent.

Řeka třpytivé organzy, záplava jemného tylu, vlny stříbrných flitrů, příval tradičních francouzských krajek, efektní technika macramé i mistrné vrstvení, to vše utváří nepřehlédnutelnou haute couture kolekci. V celkovém pojetí se snoubí vytříbenost, ženskost či divokost rock’n’rollových hvězd.

Zuhair Murad Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Zuhair Murad Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

Návrhář v sobě má kus rebela, což se promítá do jeho celé tvorby. Nebojí se přidat ještě více třpytu a lesku, šaty pořádně přitáhnout k tělu, s transparentními látkami to umí jako málokdo. Žena v jeho podání je pořádně sexy, ale nikdy ne vulgární. I proto si na nedostatek zákaznic nemůže stěžovat.

Jarní kolekce ryze společenských modelů míří na mladší klientelu, ovšem i dámy zralého věku si zde najdou své. Šaty z ultra hlubokým dekoltem střídají kreace zahalující vše do tajemného závoje blyštivé organzy a tylu, nechybí ani tolik populární overal.

Zuhair Murad Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015
Zuhair Murad Haute Couture: kolekce jaro - léto 2015

Velmi efektně působí především kombinace tělových tónů s nebesky modrou a stříbrnou výšivkou. Delikátně žluté a růžové odstíny vnášejí do kolekce romantický nádech bez náznaku přeslazenosti.

Již dnes se můžeme těšit, že se některé z těchto haute couture kreací brzy objeví na předávání Oscarů. Kdo zazáří v Muradovi na rudém koberci? To se dozvíme již za necelý měsíc – 22. února 2015.

  • Nejčtenější

Lékařům podstrčila dceřin vzorek moči místo svého, stálo ji to život

Taťána Proninovová nemohla podstoupit vysněnou plastickou operaci prsou kvůli chronickému onemocnění ledvin. Po...

Příběh Markéty: Milenec se mě odmítá vzdát

Krizi v manželství jsem řešila zpočátku sexem na jednu noc s kolegou z práce. Jenže náš vztah se vymkl kontrole a...

Premium

Potraviny: Co škodí a jak. Žijeme v době jedové, říká autorka bestsellerů

Svými názory provokuje mnohé odborníky. Často jde proti letitým pravdám lékařů, expertů z potravinářského průmyslu i...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce

I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Co jsme nosili před čtvrtstoletím? Za fotku vyhrajte luxusní kosmetiku

Móda nás baví. Každého půl roku nás překvapí dalšími trendy na příští období, návrháři se předhánějí v kreacích,...

Jak na krásné vlasy? Zapomeňte na lak, půvab je v přirozenosti

Dobám, kdy jsme na lacích a tužidlech na vlasy hledaly primárně co nejvyšší míru fixace, definitivně odzvonilo. Místo...

Módní revoluce. Začnou si ženy kupovat virtuální šaty a kabelky?

Nová mobilní hra Drest spoléhá na to, že objevila recept, jak zaujmout v oblasti her i jinak relativně neaktivní...

Neudělejte ostudu a naučte se nosit trendy obutí letošního podzimu

Pro boty má slabost spousta žen, aby také ne, když na trhu nalezneme nepřeberné množství nádherných modelů. Právě díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz