Oblíbený doplněk vévodkyní Kate i Meghan. Seznamte se s fascinátorem

  • 45
Na první pohled může vypadat podobně jako klobouk. Vlasový doplněk zvaný fascinátor je však daleko výraznější a zdobnější. Není tedy divu, že si ho oblíbily dámy z vyšších kruhů včetně členek britské královské rodiny. I na první pohled nudnému outfitu dokáže dodat elegantní náboj.

Fascinující ozdoba

Oblíbený doplněk vévodkyní Kate i Meghan. Seznamte se s fascinátorem

Je populární zejména ve Velké Británii, kde je nedílnou součástí outfitu při nejrůznějších společenských příležitostech. Dámy ho nosí v podobě  miniaturního plstěného či vlněného kloboučku, ale také jako zdobnou čelenku nebo samostatnou ozdobu připevněnou k účesu.

„Fascinátor je ozdoba podobná klobouku, která svým rozměrem nepřesahuje velikost hlavy. Bývá extravagantně zdobený pomocí peří, korálků a jiných aplikací,“ vysvětluje Petra Kvarčáková, kloboučnice, která funguje pod značkou La Modista. 

Jak už název napovídá, má za úkol fascinovat okolí svou originalitou a propracovaností. „Modisté se nebojí experimentovat s materiály jako dřevo, perspex, latex nebo v případě Lady Gagy se syrovým masem,“ dodává kloboučnice.

10. července 2018

Klobouk versus fascinátor

Fascinátor nikdy nepokrývá celou hlavu. A na rozdíl od klobouku je daleko...

Zatímco klobouk se nasazuje na celou hlavu, fascinátor může být vlastně jakákoliv ozdoba, která je přichycena do vlasů. Oba vlasové doplňky se hodí na společenské akce, jako je svatba, zahradní party nebo koktejl. Vždy je vhodné pečlivě si přečíst pozvánku a podle toho zvolit patřičný dress code. 

Fascinátor při formálních příležitostech může nahrazovat klobouk, takže pokud není striktně stanovený dress code, záleží na jeho nositelce, pro jakou variantu pokrývky hlavy se rozhodne. Například v sekci Royal Enclosure na dostizích v Ascotu není fascinátor vítaný, ale třeba na svatbu kamarádky je zdobený menší kousek krásným oživením a také je více praktický při večerní zábavě,“ radí Petra Kvarčáková. 

Jak ho nosit

Kloboukové kreace v Ascotu

Fascinátor se nosí na levé nebo pravé straně hlavy a lehce nakloněný dopředu. Pokud má závoj, sítku nebo je objemný a zasahuje do obličeje, neměl by zakrývat obě oči, ale pouze jedno. Obvykle se do vlasů připevňuje hřebínky, čelenkami, sponkami nebo kloboukovou gumičkou. Měl by pevně držet na svém místě, nehoupat se a nepadat. Zároveň by nám ale neměl vadit a měl by být připevněn tak, aby nám to nebylo nepříjemné. Neměl by také překážet ostatním hostům nebo při společném focení. Na rozdíl od klobouku se nesundává. 

Jak vybrat ten správný

Lady Gaga v proslulých šatech z hovězího masa na předávání Cen MTV 2010

Pokud nejste zvyklá mít cokoliv na hlavě, je ideální začít s jednoduchým malým kouskem. Menší a méně nápadné fascinátory se hodí na akce formálnějšícho charakteru. Na neformálních akcích se naopak můžete „odvázat“ a dopřát si objemný a pestrý kousek. 

„Je důležité vyzkoušet různé tvary, velikosti a zdobení, aby jste se v něm cítily dobře a fascinátor vám nepadal z hlavy nebo zbytečně nepřekážel. Nechejte si u modistky vyrobit takový, který se bude hodit k vašemu konkrétnímu oblečení a na danou příležitost. Pokud chcete vyjádřit svou ženskost, fascinátor a koktejlové šaty jsou ideální kombinace, ale fantazii se meze nekladou,“ doporučuje modistka. 

Kde se vzal

Tradiční dostihy v britském Ascotu

Ženy napříč kontinenty si vlasy zdobily odedávna. Domorodé Američanky používaly peří, ve starověkém Římě si vypomáhaly zlatými parukami a Hebrejky si sypaly na hlavu zlatý prach. Velkého rozmachu se zdobení hlavy dočkalo za Tudorovců, mezi lety 1485 až 1603. Tehdy ženy nosily umělé lokny, šátky, čepce či malé kloboučky. Mnoho z těchto kousků bylo velmi náročných na zpracování a tudíž i finančně nákladných, proto se z těchto doplňků brzy stalo luxusní zboží vykládané perlami, krajkou, drahými kameny nebo peřím.

S nástupem barokní éry v 17. století si díky čilému obchodu s Afrikou ženy mohly dopřávat ve svých vlasech pštrosí pera. Vzhledem k tomu, že šlo o nákladnou záležitost, mohly si ho dovolit pouze dámy z vyšších tříd a aristokracie. Ozdoby hlavy hojně prosazovala už Marie Antoinette, která si do vlasů vedle peří cizokrajných ptáků dávala třeba i miniatury krajinných zahrad nebo zvířat. V 18. století si pak ženy do drdolů zapichovaly ozdoby zvané ponpony, které byly tvořeny stuhami, peřím, motýly nebo šperky.

Od 19. století byla Evropa sužována válkami a od přehnaného zdobení hlavy se postupně upustilo. Na řadu přišly klouboučky, které si ženy umisťovaly na stranu. Ve 20. letech si pak vlasové ozdoby jako perly, peří či flitry užívaly moderní dívky zvané flappers. V meziválečeném období se na scénu opět dostávají klobouky. Za rozmachem fascinátorů v 80. letech stojí londýnští kloboučníci Stephen Jones a Philip Treacy. Jejich originální a ručně dělané kousky byly k vidění na přehlídkách Dior, Marc Jacobs nebo Vivienne Westwood, oblékala je také princezna Diana, britská aristokracie či nejrůznější celebrity. Jones i Treacy jsou dvorními kloboučníky britské královské rodiny.


Britská královská rodina