Ospalé ráno se v chladném Londýně alespoň na chvilku proměnilo ve svěží prosluněnou procházku mysteriózní zahradou. Přestože mnoho hostů evidentně odmítlo vstávat dostatečně brzy, aby se ukázali v devět ráno na nádvoří Somerset House, podívaná rozhodně stála za pravidelné ranní trable s dopravou v britské metropoli.
Fakt, že si přehlídku dvojice Basso & Brooke nenechaly ujít ani odbornice na slovo vzaté Hillary Alexander a Suzie Menkes (obě patří ke světové špičce mezi módními novináři), hovoří za vše. Ti, kdo vynechali maraton sobotních večírků, nemlitovali.
Jarní kolekci dvojice designérů tvořících pod značkou Basso & Brooke otevřel citát Madonny o jejím sexuálním apetitu a zálibě v knihách. Protichůdnost se prolínala prakticky celou kolekcí, hrající na jedné straně na strunu ženské svůdnosti a intelektuální záliby na straně druhé.
Tyto dva protikladné aspekty vyjádřil Bruno Basso spolu s Christopherem Brookem pomocí čistých klasických linií s náznakem modernismu pozdních 60. a raných 70. let a také svými digitálními potisky na jemném hedvábí, které je proslavily a dostaly mezi nejvyhledávanější módní značky současnosti.
Pseudo-futuristický styl jednotlivých vzorů se stal nezaměnitelným podpisem této dvojice. Sukně sahající do poloviny stehen delikátně vlají kolem těla, stejné pohodlí volnosti nabízejí i kalhoty ve světlých tónech doplněných jemnými topy eklektických vzorů.
Při bližším pohledu zjistíte, že se na originálních látkách střídá leopardí vzor s romantickými květy, topografickými mapami a ručně psanými poznámkami Leonarda Da Vinciho, Saint-Exuperyho, Balzaca i Tolstého. Společně tak tvoří tajemný vzkaz odkazující na romantiku minulosti, chaos současnosti i tajemství budoucnosti.
Basso & Brooke našli zcela nový styl, který lze nosit a který zároveň vypovídá o umělecké hodnotě módních kreací. Tzv. budoucí retro představuje přesně onu hranici mezi divokou fantazií designérů a umírněností, jakou vyžaduje většina lidí.
Důraz na kvalitu látek a experimentování s jednotlivými materiály, jako hedvábí, semiš, bavlněný garbardin, tvíd a kůže může být onou novou cestou, jak se vymanit ze stereotypu věčného kopírování trendů minulosti a posunout se s pomocí moderních technologií barvení, potisků a střihů o krok dopředu, aniž tím utrpělo praktické využití výtvorů.
Ani v jarní kolekci na rok 2011 nechybí silný odkaz na romantiku, něžnost a přírodu, tato tři témata nechybí takřka na žádné přehlídce, lze se tudíž domnívat (pokud Miláno a Paříž ještě nerozhodnou jinak), že příští rok zůstane na scéně ženskost, svůdné křivky a sexy jemnost.
Fast letos "normální" modelky nenabídl
Svou pátou sezónu na módním výslunní zahájil Mark Fast skutečně velkolepě. Tolik lidí se chtělo dostat na jeho přehlídku kolekce jaro-léto 2011, že by mu většina módních návrhářů mohla závidět. Není divu, tento talentovaný Kanaďan již od loňského podzimu patří mezi nejžhavější tvůrce na London Fashion Weeku.
Loňské září všechny šokoval, když na přehlídkové molo poslal tradičně velmi štíhlé modelky spolu s těmi, které se mohou pyšnit ženskými křivkami, výraznými boky a svůj hrudník nepotřebují vycpávat molitanem.
Hlavní stylista přehlídky tehdy dokonce den před osudnou přehlídkou odstoupil. Odmítl oblékat kohokoliv s velikostí nad 40. Stejnou věc zopakoval Fast i při premiéře kolekce podzim-zima 2010/2011, s aktuální kolekcí se však vrátil ke konceptu hubených modelek. Bohužel. Spousta z nich postrádala prvotní znaky ženského těla.
Mark Fast se již od počátku své kariéry zaměřuje na úplet, jeho oblečení však má od klasických vlněných oděvů hodně daleko. Velmi jemné látky přetváří Fast na malá umělecká díla beroucí při bližším pohledu dech a které způsobují závislost, jakmile si je jednou obléknete.
Delikátní odstíny smetany, zamračené oblohy a sklenky červeného vína neodmyslitelně patří k základním pilířům každé kolekce, tu jarní nevyjímaje. I on si zahrál na romantickou notu, ostatně jako valná většina návrhářů na právě probíhajícím londýnském týdnu módy. A i on ji pojal po svém.
Kolekce nás zavádí do exotické země plné majestátních ptáků, motýlů a barevných krokodýlů. Ve Fastově fantazii toto místo platilo za ráj na zemi, s absolutní harmonií života, dokud utopie neskončila: kýčovitou nádheru zničil kyselý déšť, smyl barvy z křídel papoušků i kůže ostatních zvířat. Vše, včetně rostlin, zbělalo, rostliny i voda byly zcela zničeny toxickým deštěm.
Do obrazu apokalypsy přichází Mark Fast se svou kolekcí, jenž zcela postrádá sladkou romantiku i kýčovité květiny patřící neodmyslitelně k jarnímu šatníku. Místo toho ukazuje jednoduchost barev, z nichž hlavní roli hraje právě bílá.
"Vizí pro tuto kolekci je pocit naděje, když musíme čelit zkáze," říká o své kolekci Fast. "Chtěl jsem zdůraznit dichotomii mezi přísností mých prošívaných úpletů a novými jemnými texturami. Zjistil jsem, že věci mohou vypadat zcela rozdílně, pokud je zkombinuji s úpletem. Mmohu tak vytvořit obraz jak nelítostné zkázy, tak i znovuzrození."
Návrhář použil transparentní úplety, peří (také pletené), třpytivé krystaly Swarovski, aby s jejich pomocí posunul vnímání úpletových materiálů a oblečení z nich vytvořených na zcela novou, inovativní úroveň. Úplet rozhodně nemusí znamenat jen objemné svetry a postavé nepříliš lichotící sukně, ale může být nesmírně sexy, elegantní i extravagantní zároveň.
Boty, kterými Fast doplnil celou kolekci, vytvořil slavný obuvník ještě slavnější klientely Christian Louboutin. Spojení módního matadora se stále úspěšnějším nováčkem v módním světě se opět ukázalo být velmi šťastné.