Eva Urbaníková: Spisovatelská hvězda ze Slovenska

  13:51aktualizováno  13:51
Ženská literatura má mnoho tváří. Vždyť ani ženy nejsou všechny stejné. Každé se líbí něco jiného. Někdo má rád fantazijní příběhy magického realismu, někdo zase příběhy ze života. I slovenská ženská literatura je mnohotvárná. Výrazné místo v ní patří Evě "Evitě" Urbaníkové.

Eva Urbaníková - Slovenská autorka ženských románů

A to i přesto, že ne každému jsou její knížky po chuti. Jedna z hlavních výtek je, že jsou až příliš odkoukané ze života.

"Kritiku beru jako přirozenou součást toho, že jsem šla s kůží na trh. Je normální, že někomu se moje knihy nelíbí, někdo po nich ani nesáhne, někdo je nedočte... Ani mně se nelíbí každá písnička nebo obraz, přesto, pokud se autorovi daří, tleskám mu," říká. 

To, co jedněm vadí, se velkému počtu čtenářek líbí. Evita patří k nejúspěšnějším slovenským spisovatelkám. Její knihy se v prodejnách dlouho neohřejí.

"Ze srandy jsem zvyklá říkat, že píšu, protože nic jiného neumím. Tak nějak to je. Psaní je relax, terapie... Když mám období, že ve stresu nevím, kam dřív skočit, prostřídám to týdnem, kdy celý den sedím v tlustém svetru za počítačem a píšu. A směji se a pláču, nebo se mračím... Podle toho, co se v těch písmenkách děje."

Eva Urbaníková literaturou doslova žije. A to už od dětství.

"Nebyla jsem velmi sebevědomé dítě, ale v psaní jsem si byla naprosto jistá. Když jsem měla 15, Slovenský rozhlas ještě s nějakou jinou institucí vyhlásili soutěž o nejlepší původní divadelní hru pro děti. Dodnes mám tu "hru" doma. Hrůza. Ale seděla jsem při máminém psacím stroji 4 měsíce a napsala 78 stran.... Prostě jsem psala stále," vzpomíná. 

Eva Urbaníková

Vášeň k literatuře ji přivedla na myšlenku založit vlastní vydavatelství. Knížek, které vydala, zatím není mnoho, všechny jsou ale úspěšné. Evita má na to, co bude čtenářky zajímat, nos. Rozhoduje se žensky, tedy intuitivně. Důležité je pro ni nejen to, jak ji zaujme rukopis, ale i to, jak si "sedne" s autorem.

"... Protože pokud se do knihy pustím, je to člověk, se kterým strávím nějaký čas prací na textu... Například finální rukopis knihy Mimozemšťan a Malá čertice jsem četla v Kalábrii v kavárně u bazénu. Plakala jsem tak, že se mi ramena třásla, pak jsem se smála a znovu plakala. Můj chlap mi jen podával papírové kapesníky a utrousil: "Tak máme další bestseller?"

Při rozhodování, zda vydat i knížku pro děti, jí pomohla i zkušenost s vlastními malými čtenáři, dcerou Lindou a synem Filipem. I kvůli nim vydala knížku Pohádky o holčičce Julce, kterou napsala moderátorka Bibiana Ondrejková.

Evita Urbaníková není jen úspěšná spisovatelka a vydavatelka, ale i rozhlasová a televizní moderátorka. Je téměř neuvěřitelné, co všechno stíhá. Navzdory úžasné pracovní výkonnosti se vždy usmívá a srší energií.

"Beru si na ramena jen tolik úkolů, kolik zvládnu v rámci běžné pracovní doby, protože odpoledne už jsem s dětmi. Na mnohé věci mám tým lidí, nedělám sama, to by mě položilo. A netrávím zbytečně čas na kávičkách a potulováním se po obřích obchodních domech. Když dělám, tak dělám."

Momentálně žije Evita zejména unikátním projektem ‚Slovensko píše román‘. Zapojit se do něj přes internet mohl každý, kdo rád píše. Každý týden přibyla do příběhu jedna kapitola. Vybrala ji Evita z množství různorodých literárních pokusů spisovatelů amatérů. Celou knihu i zredigovala a brzy bude vydána pod názvem ‚Minulost tě dostane‘.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Další z rubriky

Příběh českého textilního génia Ziky Aschera ožívá na unikátní výstavě

Vysoká úroveň materiálů a harmonický design předurčila Ziku Aschera stát se...

Oblékal princeznu Dianu a z látek, které navrhoval, tvořily šaty nejluxusnější módní domy. Přesto je jeho jméno v Česku...

Redaktorka Denisa jako modelka. Návrhářka radí, kam co nosit

Nevíte, co na sebe? Návrhářka radí, jak si poradit s dress codem

Vybrat vhodné šaty do společnosti někdy bývá pořádný oříšek. Nejen, že by vám měly skvěle sednout, ale především musí...

Tradiční bazar oblečení ze skříní čtenářek OnaDnes.cz se koná 16. března

Čekankový sirup Jarmark OnaDnes.cz

S blížícím se jarem přichází čas na průvan v našich šatnících. Vyřadíme to, co nenosíme, pěkné kousky nabídneme dalším...

Najdete na iDNES.cz