ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Denim jako módní hit i zabiják. Snižte ekologický dopad nejen svých džínsů

  • 0
Džíny, džínová bunda, džínová košile či sukně, to jsou módní stálice, které nalezneme ve všech dámských šatnících. Jenže oblíbená textilie má také stinnou stránku, a tou je její dopad na naši planetu. Pojďme se společně zasadit o lepší podmínky pro naše žití, zacházejme s trendy záležitostí s rozumem.

Naprostá většina džínového oblečení se vyrábí ze 100% bavlny nebo z bavlny s malou příměsí elastanu. Pěstování konvenční bavlny samo o sobě přináší velkou environmentální zátěž, vždyť zavlažování bavlníkových plantáží se označuje za hlavní příčinu vysychání Aralského jezera.

Schválně, čichala jste někdy k novému džínovému kousku? Ne, proč taky, říkáte si asi. Jenže často je denim cítit tak trochu zvláštně, hořce. Právě tento zápach je způsoben zbytky chloru ve vláknech. Tkanina se totiž musí před barvením chemicky upravit a vybělit, aby na ní barva lépe držela. 

Indigo, které se k barvení používá, není rozpustné ve vodě a před barvením musí také projít chemickou úpravou. Na závěr je potřeba odstranit přebytky barvy velkým množstvím vody. V rozvojových zemích jde až 90 % takto znečištěné vody zpět do řek bez jakéhokoliv ošetření.

Pro vaše dobro: Pokud navíc džínové oblečení, ze kterého nebyl chlor dostatečně vyprán, na těle zvlhne, například kvůli pocení, může dojít k podráždění kůže a dokonce i k alergické reakci.

Nesmrtelné jsou džínsy rovného či slim střihu, který zároveň patří k nejslušivějšímu. U barevnosti zvolte tmavý denim bez zdobných detailů.

Barvením to ale nekončí, následně čeká džíny ještě mnoho dalších chemických a mechanických úprav, aby získaly sepraný nebo dokonce roztrhaný vzhled. Všechny tyto zásahy výrazně snižují životnost kalhot a často se využívají chemikálie, které jsou zdraví škodlivé. 

Rada je jednoduchá. „Kvalitní a dobře padnoucí džíny bez módních prvků obnošení budou in vždycky a mnohem déle vám vydrží,” doporučuje ohledně výběru nových džínsů zakladatelka EtikButiku Olga Garajová.

Džínovina je vůbec nejoblíbenějším materiálem.

Co s tím?

Možností se nabízí hned několik. V první řadě vybírejte džínové kousky s rozmyslem. Tentokrát ale nemyslíme, aby daný model dobře seděl a lichotil postavě, což je rozhodně důležité, nicméně v tomto směru se vyplatí investice do kvality, ne kvantity. 

Deset rad pro zodpovědné spotřebitele, kteří milují módu i planetu

Rozmyslete si nákup ve velkých módních řetězcích, kde džínsy stojí jen pár stovek korun. Pořizujte raději oblečení z materiálů šetrných k přírodě, jako je například organická bavlna. Ta se pěstuje tradičně, bez GMO a škodlivých chemikálií, je až z 80 % zavlažována dešťovou vodou, její pěstování přináší lepší život farmářům a také nižší uhlíkovou stopu.

Tip: V posledních letech se rozšiřují kolekce udržitelných oděvů, tedy modelů šetrných k naší zemi, které jsou často viditelně označeny. Avšak sázkou na jistotu budou obchody specializující se na eko módu.

Módní výkřiky jsou fajn, ale ještě lepší, hlavně užitečnější je mít chytrý šatník, tedy oděvy snadno kombinovatelné, „nesmrtelné“, s menším dopadem na planetu.

„Doporučuji vybírat produkty s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard). Tato certifikace je celosvětově uznávaná jako nejvyšší standard ve výrobě a zpracování textilu a je v ní zahrnutá výroba celého kousku od semínka biobavlny přes šití, barvení a další úpravy. Kromě kritérií týkajících se ochrany životního prostředí zahrnuje i sociální kritéria jako bezpečné pracovní podmínky, minimální mzdu, maximální pracovní dobu či zákaz dětské práce,” radí Olga Garajová. 

„Z udržitelných značek můžu doporučit džíny od ArmedAngels. Výroba jejich Detox Denim džínů z certifikované biobavlny oproti konvenčním džínům spotřebuje o 40 % méně vody, vyprodukuje o 64 % méně CO2 a nevyužívá toxické chemikálie v žádné fázi výroby. Kovové komponenty neobsahují těžké kovy, hlídají si pracovní podmínky zaměstnanců výroby a od roku 2011 mají certifikaci GOTS,” dodává.

Ač je na trhu nespočet kousků z denimu, pořiďte si tradiční barvy a střihy.

Začněte teď

Jak dlouho vaše džíny zůstanou pěkné, můžete ovlivnit i jejich údržbou. Jestli dáváte do koše na prádlo džínsy po prvním nošení, dopouštíte se obrovské chyby. Ano, čistota je půl zdraví, ale džínám zkracujete „životnost”. Perte je jen tehdy, kdy je to nezbytně nutné. 

Buďte eko. Tři snadné kroky, jak ušetřit přírodu, peníze a žít lépe

Mezi praním můžete denimové kousky dát přes noc do mrazáku. Nízká teplota zničí bakterie. Následně lze pro lepší pocit ještě kousky vyvětrat po dobu alespoň 24 hodin. Džínovinu perte vždy naruby ve studené vodě, bez přidání aviváže, ta ji poškozuje.

Jakmile vyhodíte starý denim do klasické popelnice a skončí na skládce, přispíváte tak k produkci skleníkových plynů, kontaminaci podzemní vody a úniku nebezpečných plynů při požárech skládek. Proto než se zbavíte jakéhokoliv nepotřebného oblečení, zvažte možnosti, jestli vámi nechtěná paráda neudělá radost ještě někde jinde. Nepotřebné oděvy lze z domu dostat „chytře” a šetrnějšími způsoby. Například můžete oblečení nabídnout na swapu či v internetovém bazárku, či ho věnovat na charitu.