Americký stát Texas je rodištěm mnoha krásných žen. Kromě Anny Nicole Smithové či Sharon Tateové se k nim řadí i Dorian Elizabeth Leigh Parkerová, která přišla na svět v roce 1917 ve městě San Antonio. Jako mnoho jiných rozmařilých hvězd, i ona o svém věku později lhala a jako datum narození udávala 23. duben 1920. Právě věk byl totiž tím, co její kariéře nehrálo příliš do karet.
Inteligentní, s výrazným matematickým nadáním, ambiciózní, pohledná. Tak by se daly shrnout Dorianiny přednosti. Její intelektuální stránka ji předurčovala k úspěšné dráze v technickém odvětví, atraktivní rysy zase ke kariéře v rychle se vzmáhající módní branži.
Na popud svého otce lékárníka a úspěšného vědce vystudovala matematiku na univerzitě v New Yorku, za druhé světové války pracovala jako projektantka pro námořnictvo a posléze pomáhala navrhovat křídla letadel pro Eastern Aircraft Division, odnože firmy General Motors.
V té době už byla vdaná a měla dvě děti. Její kariéra se však nerozvíjela tak, jak si Leighová představovala – jako žena pobírala menší plat než její mužští kolegové a ze stejného důvodu nemohla být ve čtyřicátých letech ani povýšena. Pro ambiciózní krasavici to bylo sousto, které nemohla a nehodlala spolknout. Rozhodla se dát výpověď a na nějakou dobu se uchytila u reklamní agentury, avšak nuzný výdělek obrátil záhy její pozornost k modelingu.
Pět dětí se čtyřmi muži
|
A právě tehdy si zřejmě vymyslela historku o svém narození v roce 1920. V roce 1944 totiž oslavila 27. narozeniny, takže by jako modelka byla považována za poměrně starou. Další nevýhodu představovala Dorianina výška. Ačkoli průměrný vzrůst byl tehdy o něco menší než dnes, 165 cm bylo přeci jen pro tuto profesi málo.
I přes tyto zjevné nedostatky však dokázala Dorian Leighová při konkurzu pořádaném agenturou Harry Conover zaujmout. Sám majitel ji okamžitě poslal do redakce magazínu Harper’s Bazaar a poradil jí, aby si ubrala dalších pět let. Sedmadvacetiletá žena se tak měla prezentovat jako devatenáctileté děvče.
Oheň a led
Není známo, jestli lest s omlazením zabrala, ale aristokratický vzhled a především neobyčejně tvarované obočí Dorian Leighové měly úspěch i zde. „Hlavně nic neprovádějte s tím obočím,“ varovala ji tehdy šéfredaktorka Diana Vreelandová. Její fotka se pak objevila v červnovém vydání magazínu a její sláva vystřelila ke hvězdám. Zatímco u General Motors vydělávala dolar za hodinu, jako modelka záhy dostávala stejný obnos za minutu.
V roce 1947 se upsala proslulé a velice prestižní modelingové agentuře Ford Models a stala se nejoblíbenější modelkou všech fotografů. „Instinktivně věděla, co po ní fotografové chtějí, a přesně to udělala těsně před tím, než stiskli spoušť,“ prohlásila později zakladatelka agentury Eileen Fordová.
Ve stejné době se na Dorianino přání do Ford Models dostala i její nejmladší sestra, teprve patnáctiletá Suzy Parkerová. Ta byla úplným opakem černovlasé a modrooké Leighové: na ramena jí splývaly zrzavé lokny, měla zelené oči a svou sestru převyšovala o více než deset centimetrů.
Dorianina sláva dosáhla vrcholu, když se stala tváří kosmetické značky Revlon. V roce 1952 nafotila již pětatřicetiletá módní diva nesmrtelnou reklamu na rtěnky a laky se sloganem: „Pro ty z vás, které milují flirtování s ohněm, a které se nebojí bruslit na tenkém ledě.“ Zaujal na ní nejen uhrančivý pohled Leighové, ale i oslňující róba pošitá stříbrnými flitry a rudý nařasený plášť.
Dorianini rodiče, kteří náleželi k baptistické církvi, profesi a životní styl své nejstarší dcery příliš neschvalovali a otec ji dokonce nabádal, aby nepoužívala příjmení Parkerová. Dorian ho uposlechla a proslula pod svým druhým příjmením Leighová. Není bez zajímavosti, že to, co u Dorian nemohli skousnout, se u nejmladší Suzy rozhodli tolerovat.
Jedno focení za druhým, desítky mužů střídající se v jejím luxusním bytě a poživačný životní styl naopak učaroval spisovateli Trumanu Capoteovi, který se Dorian Leighovou inspiroval při psaní románu Snídaně u Tiffanyho.
Ne všechny okamžiky však byly růžové. Když odmítla nafotit snímky do portfolia nadějné fotografky Karen Radkaiové bez nároku na plat, pohrozila dotyčná Leighové, že ji zničí. A nebyly to plané řeči. Radkaiová se stala dlouholetou fotografkou pro Vogue a od té doby se v něm Dorian již neobjevila.
V náruči smetánky
Cindy Crafowordová: místo chemického inženýrství dala přednost modelingu |
Pro svůj mladistvý vzhled se Dorian Leighová živila modelingem i jako čtyřicátnice. S železnou pravidelností se objevovala v nejznámějších magazínech, nafotila nespočet reklamních kampaní pro Ninu Ricci, Simonettu Visconti, Jeana Patoua, Lilli Ann a mnoho dalších slavných značek té doby. Osobně se přátelila s Coco Chanel, Charliem Chaplinem, či proslulým pilotem a milionářem Howardem Hughesem.
Po ukončení kariéry si založila vlastní modelingovou agenturu, otevřela restaurant v Paříži, napsala několik knih o vaření a svou autobiografii, objevila se ve dvou filmech a hrála na Brodwayi. Dorian Leighová byla renesanční ženou s mnoha zájmy a nadáními. Bohatý život vedla až do vysokého věku. Žena, která ve světě proslula jako první supermodelka, zemřela ve věku 91 let v roce 2008.