Módní ohlédnutí za Designblokem: dojemná Rochová a laponská mytologie

  13:05aktualizováno  13:05
Součástí jubilejního dvacátého ročníku největší tuzemské přehlídky současného designu je i program věnovaný módě a doplňkům. Vedle maratonu přehlídek si návštěvníci Designbloku užili i besedy s designéry. Působivé instalace i pop up českých tvůrců na ně čekají až do pondělního večera.

Přehlídka návrhářky Liběny Rochové a výtvarníka Musy patřila k nejvýraznějším modním momentům letošního Designbloku. | foto: Designblok

Kreativita, inovace a vize k designu neodmyslitelně patří. Od minulého čtvrtka se o tom mohli přesvědčit všichni, kteří se vydali do Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. V rámci Designbloku prezentuje svoji tvorbu formou instalací 24 módních značek a návrhářů, jako například Monika Drápelová, Ether, La femme Mimi nebo Sabina Rich, a 21 designérů šperků, mezi kterými nechybí česká špička, Nastassia Aleinikava s novou kolekcí šperků a brýlí, Janja Prokič, Zorya nebo Belda Factory. Akce pokračuje až do dnešního večera, kdy bude slavnostně ukončena.


Přehlídkové molo už od pátku patřilo etablovaným postávám české módní scény. Miro Sabo dal svým modelkám volánky, nabírání a na hlavu klobouky, zatímco Monika Drápalová zůstala věrná ležérnosti a oversize kouskům. Elegantní střihové asymetrie a zajímavé pokrývky hlavy ukázal Pavel Brejcha.

Fotogalerie

Vrcholným zážitkem bylo představení kolekce NADOTEK, pod kterou jsou podepsaní dva solitérní autoři, oděvní designérka Liběna Rochová a umělec a tatér Lukáš „Musa“ Musil. Unikátní spolupráce vyústila v působivou kolekci, která je věnována lidem trpícím nemocí motýlích křídel. Pacienti s tímto onemocněním mají kůži tenkou sotva pár milimetrů, takže je velmi zranitelná, dělají se na ní puchýřky a postiženy bývají i sliznice. 

Jednotlivé modely ve světlých neutrálních barvách s působivým potiskem symbolizovaly život s touto nemocí. Autoři si za tento počin vysloužili ovace ve stoje a výsledné defilé se proměnilo v dojemnou děkovačku. Součástí kolekce je totiž i limitovaná řada šatů, sukní, kalhot, overalů, bund, halenek a bot, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Debra.

Víkendové kolo přehlídek patřilo především nastupujícím designérům z Evropy, kteří své módní vize představili v bloku nazvaném Diploma Selection. Studenti uměleckých škol zobrazili ve svým modelech aktuální společenská i politická témata, například zneužívání lidské práce v módním průmyslu, nadprodukci oděvů, hranice pohlaví, romskou kulturu nebo autoportréty. Práce studentů hodnotila odborná porota, která jako nejlepší vybrala kolekci I am not the Grass in your Boots norské designérky Ramony Salo Myrsethové, která je inspirovaná Laponskem, jeho domorodci a jeho mytologií. 

Svoji aktuální tvorbu předvedli na mole také Pavel Ivančic, Hana Zárubová, Tereza Rosalie Kladošová, Agáta Seeháková, Adam Kost, Lenka Vacková spolu se značkou Cutulum nebo Kateřina Plamitzerová s Alenou Jakubovou pod novou módní značkou Beast of the East. To je věnována lechtivým modelům spodního prádla.

Novinkou dvacátého ročníku je dnešní pondělní pop up shop české módy, kde si návštěvníci budou moci všechny předvedené kolekce vyzkoušet a nakoupit. Celou akci uzavře večerní pohybově-světelná módní performance Lenky Mulabegovič pod značkou Mi fashion label.

Autor:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Otřesný zážitek i vážná nemoc. Problémy jsou normální, říká medička

Anežka si z dětství nese traumatický zážitek, s nímž se postupně úspěšně...

V dětství se stala obětí znásilnění a nedávno kvůli Crohnově nemoci přišla o metr střeva. Přesto je dvacetiletá Anežka...

Další z rubriky

Lucie se zbavila přebytečných kil a do vztahu se jí vrátila erotika

Po proměně se jim do vztahu vrátila erotika.

Dlouho se tvářila, že její nadváha je v pořádku Když jim to ale začalo v posteli s manželem skřípat, rozhodla, že je...

OBRAZEM: Nejodvážnější modely roku 2018 podle celebrit

Průsvitné materiály, dlouhé rozparky a hluboké dekolty. Tyto zbraně si i loni...

Průsvitné materiály, dlouhé rozparky a hluboké dekolty. Tyto zbraně si i loni vybraly známé krásky, aby oslnily na...

OBRAZEM: Slavné krásky vynesly na červený koberec luxusní róby

Televizní a filmové ceny Zlatý glóbus jsou tradičně prestižní přehlídkou...

Televizní a filmové ceny Zlatý glóbus jsou tradičně prestižní přehlídkou krásných modelů na slavných celebritách...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz