Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zkusily jsme na vlastní kůži: přírodní oleje se hodí i na mastnou pleť

  12:49
Že na mastnou pleť nikdy nepatří pleťový olej? Dát na rady kosmetičky a překonat tento předsudek se vyplatí. Vaše pleť bude šťastná a navíc krásně voňavá, jak si na vlastní kůži vyzkoušela redaktorka Cosmopolitanu Lucie Kochová.

Přírodních pečujících olejů je mnoho a platí, že je potřeba si je na sobě otestovat. | foto: archiv L'Oreál Paris

Člověk nemusí být zrovna biochemik aby vytušil, že každý z olejů, které se v kosmetice používají, je trochu jiný a jinak se v kontaktu s pletí chová.

Pro mě osobně se z používání olejového zázraku po měsíci stal malý ranní i večerní rituál a v pleti zavládla harmonie. Jen zářila a světe div se, mastila se mnohem méně. Začala jsem olejíčkům věřit, a také je trochu na sobě testovat a zkoumat. Na vlasech i těle. Pojďme si posvítit na dva hlavní typy „beauty“ olejů.

Syntetické oleje mohou uškodit

Začneme těmi ne moc blahodárnými, ať je máme za sebou. Jsou to oleje minerální. Ty mají svůj základ v ropě a jsou z ní synteticky vyráběny. Ropu mezi ingrediencemi přímo napsanou samozřejmě nenajdete, tyto oleje se skrývají často pod názvy mineral oil, paraffinum liquidum či petrolatum.

Na pokožce vytváří silný mastný film, což na začátku užívání možná i zanechává příjemný pocit hebkosti. Jenže … opravdu jen na chvíli. Časem se po nich kvalita pleti zhoršuje, případně se začnou objevovat kožní problémy, jako jsou ekzémy, akné, ucpané póry…Pokožka se stává nepropustnou, a to způsobuje zadržování toxinů. A podle mnohých výzkumníků se kvůli nim dějí i jiné, horší věci…

Přírodní olejíčky umí zázraky

Cosmopolitan BA

Na rozdíl od syntetických minerálních olejů jsou přírodní oleje velice blahodárné. Jejich molekuly většinou snáze pronikají do pokožky, ale i tady jsou rozdíly. Některé tzv. sušší olejíčky se vsáknou hned a pocit mastnoty je opravdu minimální, spíš zanechávají pocit pružnosti, hydratace a spokojenosti, jiné víc „sedí“ na povrchu a jsou mastnější. Tento pocit klidně můžete mít z čistých bio olejíčků jako je například olej arganový, ale i šípkový nebo mandlový.

Čím to je? Kdybychom se na ně podívali pod mikroskopem, vyšlo by najevo, že některé oleje vytvářejí větší molekuly, zatímco jiné menší.

Takže pokud jde o to, co od „svého“ olejíčku chcete, tak na velikosti dost záleží. Mnoho lidí si myslí, že se všechny přírodní kosmetické olejíčky elegantně vsáknou do pleti nebo do vlasů jako leave-in kondicionér, ale to není pravda. Jen některé olejové molekuly umí penetrovat do hloubi pokožky a vlasů. Nejlépe to zvládá kokosový olej, a proto je asi poslední dobou tak „in“, univerzálně používaný a oblíbený.

Na druhou stranu třeba známé oleje arganový, šípkový či jojobový jsou molekulárně „těžší váhy“ a pronikání do hloubi pleti jim tolik nejde, i když částečně se dovnitř také dostanou, nicméně spíš umí vytvořit na kůži či vlasech tenoučkou ochrannou vrstvičku, která ovšem zdaleka není tak nepropustným a hrubým filmem jako u syntetických olejů minerálních. Tato lipidová bariéra organicky dýchá, a my to vnímáme jako kýženou hebkost, příjemnost a zářivost pleti.

Vyzkoušejte vlhký trik

Abychom z pleťových olejíčků získali co nejvíce benefitů, určitě je dobré mít na paměti vlhký trik. Ať už je používáte na obličej, pleť či vlasy, nehte je před olejováním vlhké. Olej sám o sobě totiž nemá hydratační vlastnosti, ale zato má jednu výbornou schopnost, a to uzamknout v pleti vlhkost. Olejová povrchová vrstvička drží vodu v pokožce, takže pak zůstává krásně vlahá a hydratovaná. Ideální je těsně před nanesením olejíček důkladně rozehřát v dlaních. Uvolní se tím prospěšné látky a vy získáte ještě efektivnější výsledky olejové péče.

Velkou výhodou olejíčků je i skutečnost, že se dají dobře míchat. Biochemici a kosmetičtí výzkumníci si tak mohou snadno pohrát s mixováním olejů o různých velikostech molekul a namíchat směsi, ve kterých se různé oleje podporují a přinášejí naší pleti ještě více krásy a pohody. Také nepotřebují skoro žádnou konzervaci – samy o sobě jsou konzervanty, na rozdíl od krémů, emulzí či mlék neobsahují vodu, tudíž silná konzervace netřeba.

Cosmopolitan (květen 2020)

Protože přírodních pečujících olejů je mnoho, i tady platí, že je potřeba si je na sobě otestovat. Obecně lze říci, že na sušší pleť se hodí olejíček jojobový nebo avokádový. Pro zpomalení tvorby vrásek a hydrataci zralejší pleti vyhledávejte na etiketě olej arganový, je bohatý na obsah antioxidantů a esenciálních mastných kyselin, a skvěle pomáhá i vlasům. Olej rakytníkový, malinový nebo šípkový krásně rozzáří mdlou pleť.

Olejové směsi či séra mívají často uživatelsky příjemnější konzistenci než čisté oleje. Smícháním výživných hustých olejů a těch s lehčí konzistencí vzniká totiž dokonalá směs, která se snadno aplikuje, rychleji se vsakuje a jednodušeji používá. Navíc jeden olej nemůže umět všechno. Směs olejů nebo olejové sérum logicky přináší více benefitů.

Úžasné jsou i olejíčky na vlasy – ne, nebojte se, většina je opravdu nezamastí, ale spíš dodává zářivost, vitalitu a hydrataci, a když je vetřete do vlhkých vlasů, rozčešete je pak raz dva. Nebojte se tedy občas zaexperimentovat a vyměnit je na chvíli za kondicionér.

Autor:

Nejčtenější

Chlapec má extrémní ochlupení, pod vrstvami chlupů ani nejde poznat

Devatenáctiletý Lalit Patidar z Indie je na obličeji tak chlupatý, že se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů za nejchlupatější mužskou tvář. Na jednom centimetru čtverečním má totiž podle...

Všechno bylo v hlavě. Dominika v Extrémních proměnách shodila 60 kilo

Dominika rozhodně není žádný gaučový povaleč. Žije na venkově, kde se stará o farmu a pole, i přesto váží 135 kilogramů. Jídlo je její hlavní útěchou a zároveň neporazitelnou nemesis. Pomoct se jí...

Nehty mohou varovat před nemocí. Upozorní na rakovinu, cukrovku i infarkt

Nehty mohou napovědět o zdravotním stavu mnoho. Od nedostatku vitaminů a minerálů až po vážné zdravotní problémy, včetně rakoviny. Na co si dát pozor?

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

Festival v Rio de Janeiru: Přehlídka nahoty i krásných kostýmů

Světoznámý karneval v brazilském Rio de Janeiru opět přinesl přehlídku dokonalých propracovaných kostýmů, odhalených těl a samby. Podívejte se do galerie na tanečnice a tanečníky, kteří si festival...

Tajemství barev léků. Co která znamená a proč jsou důležité. Lékárník vypráví

Premium

Magie barev ovlivňuje náš život víc, než si připouštíme. Zbarvení tablety bylo dokonce ve farmacii povýšeno na základní součást charakteristiky léku, protože má vliv i na jeho vnímaný účinek. „Barva...

16. března 2025

Býval líným chlapíkem s kily navíc, dnes je muž díky dřině sexy svalovcem

Sedmačtyřicetiletý IT specialista Ryan Macdonald z Londýna dříve seděl především u počítače a zvedal se od něj minimálně. Dnes je z něj svalnatý muž, který miluje pobyt v posilovně a cvičení a...

16. března 2025  11:12

Důchodce chtěl potetovat celý. Připadal si neviditelný, říká tatér. Kérku povolil i dětem

Premium

„Mladí při tetování koukají do mobilu, to se u starší generace nestane,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz tatér Ivo Rafan Traxmandl. Podle něj je v dnešní době sice mnohem více tetovaných, zároveň ale...

16. března 2025

Parfémy od A do Z. Kdy a jak vznikly a proč nikdy nepřebijí naši vůni

Vůně vám připomínají doby bezstarostného dětství, něco příjemného, vzrušivého, milého. Je to tím, že v mysli každého se nachází tajemné zákoutí, díky kterému můžete být během chvilky šťastní.

16. března 2025

Nejvyšší čas na úklid šatníku. Nebojte se vyhazovat a skládejte chytře

Uvažujete už o velkém jarním úklidu? Nezapomeňte na skříně. Využijte tipy od profesionální organizátorky a uděláte si v nich pořádek jednou provždy.

16. března 2025

Celebrity, které už oslavily devadesátku. Jak vypadaly dřív a jak nyní

Zazářily na stříbrných plátnech i pódiích v dobách, kdy ještě nebyly barevné televizory nebo mobilní telefony. Řeč je o slavných hollywoodských hvězdách, které už oslavily devadesátku a na svou slávu...

16. března 2025

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Špatné trávení i ekzém. Příznaky syndromu propustného střeva nepodceňujte

Necítíte se dobře, jste unavení, bolí vás hlava a trápí vás potíže s imunitou či trávením? Problém se může skrývat ve vašem břiše. Možná trpíte syndromem propustného střeva.

16. března 2025

Slovník generace alfa nejen pro rodiče. Co znamená skibidi, aura nebo sigma?

Zdá se vám někdy, že vaše děti mluví cizí řečí? Pokud u vás doma padají výrazy jako „skibidi toilet“, „rizzovat“ nebo „aura points“, máte čest se slangem generace alfa. Náš slovníček vám pomůže se...

16. března 2025

Pruhovaná panna cotta s mangem

Pruhovaná panna cotta s mangem
Recept

Lehké

40 min

Oblíbený italský dezert je překvapivě snadný na přípravu.

Šestý smysl? Jak silný ho máme, záleží na zkušenostech, popisuje neurolog Stránský

Premium

Díky vědcům víme o struktuře a funkcích mozku čím dál tím víc, ale mnohé nám stále zůstává utajeno. Víme třeba, co je šestý smysl, jak se rodí intuice a proč míváme občas pocit, že jsme stejnou...

15. března 2025

Vy nemáte aplikaci? Nenačítáte QR kódy? Leckde si už nezajdete ani na záchod

Premium

Pokud nepoužíváte chytrý mobil, aplikace a QR kódy, už se na mnoha místech nenajíte, neobjednáte k lékaři, nesvezete se vlakem, nezaparkujete, nekoupíte lístek do kina. Zejména starší lidé narážejí...

15. března 2025

Ani šestery ponožky nestačí. Žena má vzácnou nemoc a stále studené nohy

Ellen Fitzgibbinsová z anglického Winchesteru trpí Raynaudovou nemocí a velmi špatně se jí prokrvují končetiny. Autoimunitní onemocnění postihuje drobné cévky, a tak má stále ledové nohy i ruce....

15. března 2025  11:28