Charlotte Gainsbourg: zdědila talent slavné dynastie

  14:32aktualizováno  14:32
Filmy jako Nauka o snech, 21 gramů nebo Antikrist spojuje kromě nesporné kvality ještě jedna věc - půvabná herečka Charlotte Gainsbourg.

Charlotte Gainsbourg

Charlotte je dcerou slavné britské herečky a zpěvačky Jane Birkin a neméně slavného francouzského herce, básníka, muzikanta a režiséra Serge Gainsbourga. Narodila se sice v Londýně, ale vyrůstala v prostředí bohémské Paříže. Dcera francouzského národního pokladu měla díky rodinnému zázemí o svém budoucím povolání celkem jasno.

Některé zážitky ze Charlottina dětství mají lehce bizarní nádech. Její otec se považoval za tak ohyzdného, že si celý dům vymaloval načerno a odmítal si pořídit zrcadlo. Pro ženy byl i navzdory tomu neodolatelný. Nejprve mu podlehla francouzská ikona Brigitte Bardot, kterou záhy vyměnil za Angličanku Jane Birkin.

Bohémští rodiče malé Charlotte se pouštěli do nejrůznějších kontroverzních projektů a neváhali do nich zapojovat i svoji malou dcerušku. Ve dvanácti letech nahrála se svým otcem píseň a videoklip "Lemon Incest", plný více či méně dvojsmyslných narážek, přestože Serge Gainsbourg prohlašoval, že je to píseň o "čistotě otcovské lásky".

Nedlouho poté se objevila také ve svém prvním filmu. Jejím filmovým debutem byla v roce 1984 role dcery Catherine Deneuve ve filmu "V záři reflektorů" (Paroles et musique). Od té doby se na jejím kontě nasbíralo přes třicet filmů.

V patnácti letech se stala majitelkou filmové ceny za Nejlepší začínající herečku za film "L'effrontée". V roce 1986 si zahrála ve filmu "Charlotte for Ever" pod režijním vedením svého otce Serge Gainsbourga, který si ve filmu rovněž zahrál. Film vypráví o bývalém úspěšném scenáristovi, zničeném alkoholem, jemuž dcera nemůže odpustit smrt matky. O další rok později vzala roli ve filmu "Mistr Kung-Fu" (Le Petit Amour), kde se jejími hereckými kolegy staly matka Jane Birkinová, nevlastní sestra Lou Doillon a strýc Andrew Birkin.

Charlotte Gainsbourg

Jednou z jejích stěžejných rolí byla ta ve snímku "Cementová zahrada" (The Cement Garden) v roce 1993. Zde hrála pod režijní taktovkou svého strýce Andrewa Birkina. Film je adaptací novely britského spisovatele Iana McEvana a vypráví o čtyřech sourozencích, kteří žijí v osamělém domě a po náhlé smrti otce pohřbí ve sklepě do betonu svou zemřelou matku, aby mohli zůstat pohromadě a nemuseli odejít do sociálního ústavu. Charlotte zde ztvárnila nejstarší ze sourozenců Julii, která se dopustila incestního vztahu se svým pubertálním bratrem.

Další významný úspěch v její kariéře přišel v roce 1999 v podobě Césara za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli v komedii "Pusa" (La Buche), kde ztvárnila byznysmanku Milly.

Vrcholem její dosavadní filmové kariéry je nejspíš cena pro nejlepší herečku na mezinárodním filmovém festivalu Cannes, kterou získala v květnu 2009 za strhující podání nervově labilní ženy v psychologickém hororu Larse von Triera "Antikrist".

Loňský rok by se dal vůbec považovat za období, kdy bylo o Charlotte slyšet zatím nejvíc. Nejenže se vyprofilovala jako skvělá charakterová herečka, zvládající i ty nejtěžší polohy, ale vydáním svého posledního alba "IRM" potvrdila, že ani na hudebním poli není pouze rozmazlenou dceruškou slavných rodičů, ale svébytnou osobností, která zde má svoje místo.

Charlotte Gainsbourg

Synové a dcery známých osobností to nemívají na stejném písečku jako rodiče lehké. Charlotte si je tohoto stigmatu vědoma, a možná i proto se při skládání hudby obklopuje pouze prvoligovými autory. Na dva roky staré desce "5:55" jí pomáhali Jarvis Cocker, Neil Hannon z The Divine Comedy a francouzské duo Air. Na letošním albu IRM jí zásadním způsobem píchnul všestranný folkař Beck.

"Měla by to být francouzská deska s anglickým akcentem," popisuje v rozhovoru pro server The Quietus Charlotte Gainsbourg a je to poměrně přesná definice.

Zpěvačka a herečka se jakoby přestává obávat srovnávání se slavnými rodiči a oproti desce 5:55 přibývá textů ve francouzštině. Slova v La Collectioneuse zpracovávají básně Guillauma Apollinaira a Le Chat du Café des Artistes je zase cover verze téměř čtyřicet let staré písně quebeckého písničkáře Jean-Pierra Ferlanda.

Na rozdíl od svých rodičů, kterým manželství vydrželo jen několik málo let, vede Charlotte velmi spořádaný soukromý život po boku francouzského režiséra Yvana Attala, se kterým má dvě děti, dvanáctiletého Bena a šestiletou Alici.

Přestože není prvoplánová kráska, její hubená tvář s velkým nosem, rovnými vlasy a hlubokýma očima je pro diváky jejích filmů nezapomenutelná. Francouzi ji navíc považují za jednu z nejstylovějších žen světa. Většinu času tráví v džínách, jednoduchém tričku, teniskách a trenčkotu – přesto je velmi vlivnou módní ikonou a múzou nejednoho návrháře, od tvůrce kabelek Gérarda Darela po Nicolase Ghesquiera, kreativního ředitele značky Balenciaga.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Ve čtyřiceti můžete vypadat na dvacet, říká dvojnásobná maminka

Shannon Collinsová

Zdravotní sestra Shannon Collinsová (40) z Velké Británie vypadá lépe než před dvaceti lety a říká, že za vše může...

Bez řádu bychom potrestali sami sebe, řekli v Rozstřelu rodiče čtyřčat

Rodiče nejmladších českých čtyřčat Helena a Josef Slánští v diskusním pořadu...

Helena s Josefem chtěli dvouletému Vojtovi pořídit sourozence a právě před rokem se jim narodily hned čtyři děti...

OBRAZEM: Pravidelné užívání drog mění lidi k nepoznání

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete osoby dlouhodobě...

Podívejte se na odstrašující galerii, ve které najdete lidi dlouhodobě užívající drogy. U některých návykových látek...

Tolik čekání, vodko, a tys to vydržela, vítala se na svobodě Máňa s lahví

Pracovat se Máně nechce. „Umřela bych,“ říká.

Rok sledovaly televizní kamery několik odsouzených žen ve třech českých věznicích. Monika (44), která bodla svého...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Strie i celulitida jsou in. Módní řetězce se zaměřují na reálné ženy

Módní řetězce přestávají prezentovat své zboží výhradně na štíhlých mladých...

Je konec vychrtlým nedospělým dívkám, které donedávna reprezentovaly nejednu značku či řetězec. Vlivem sílící...

Je vám horko? Odhalte ramena, nohy i dekolt v sexy minišatech

Lottie Moss steps out looking flawless in a short red and white dress after...

Slunce pálí jako vprostřed léta, takže je tu konečně příležitost vylovit ze skříně letní šaty nebo si koupit nové. S...

Modely na léto jak dělané. Inspirace z Czech Fashion Weeku

Jiřina Matoušová představí svou módní kolekci nazvanou Moonlight.

I vy u monitorů a telefonů můžete v sobotu, aniž byste opustili své pohodlí, online sledovat celodenní maraton módních...

Najdete na iDNES.cz