České návrhářky v kostele. Obří ramena střídaly světélkující princezny

  4:27aktualizováno  4:27
Věta "Praha má tři fashion weeky, ale žádný nestojí za nic," se letos mezi místními fanoušky módy stala téměř úslovím. Pravda je ovšem trochu jinde – na všech byly k vidění kolekce průměrné, ale i prvotřídní. Za nejprestižnější z týdnů módy považují mnozí ten, který se koná v rámci Designbloku. Co na něm letos přestavily tři velmi rozdílné dámy?

Že odrážení světla nemusí být jen součástí sportovní módy, zase dokázala tuzemská návrhářka Liběna Rochová. Ve své kolekci pro podzim a zimu 2013 představila večerní modely vytvořené z fosforeskujících látek od firmy Jakob Schlaepfer. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lenka Kohoutová

Fotogalerie

Mladá designérka se věnuje módě už od střední školy, ale vlastní značku Cockerel založila teprve v roce 2011. A je znát, že svůj charakteristický styl teprve hledá.

Smysl pro jednoduchost jako by se u ní tříštil se snahou za každou cenu "oživovat". Více než na dokonalém šití a ladné siluetě často lpí na detailech, ať už je to zavazování v pase, falešné kapsy nebo zdánlivě rozpixelované obrázky na pleteném svetru.

Zajímavé nápady jsou bohužel často nedotažené a nebezpečně připomínají styl začínajících tvořilek z Fleru. Základ je přitom více než dobrý. Neutrální notu v aktuální kolekci zastupuje šedá, svěžest dodávají aktuální pastelové barvy, ale i červená a sytě modrá.

Lenka Kohoutová / Cockerel, kolekce podzim - zima 2013
Lenka Kohoutová / Cockerel, kolekce podzim - zima 2013
Lenka Kohoutová / Cockerel, kolekce podzim - zima 2013

Mix materiálů a inspiračních vlivů je trochu překotný, ale zábavný. Na přehlídce nechyběla "povinná" kimona; romantické kostičkované šaty a halenky mohly při troše fantazie přenést diváky na francouzský venkov. Ten z doby, kdy Brigitte Bardotová ještě hrála naivní venkovanky.

K módní revoluci nedošlo, zdi kostela sv. Šimona a Judy se nezbořily, ale úsměvy na tvářích divaček daly tušit, že Lenka Kohoutová si už cestu do jejich šatníků otevřela. Její přehlídka byla "prostě taková příjemná," jak ji zhodnotil jeden z účastníků. Nic víc, ale ani o nic méně.

Hana Zárubová

Dvojnásobná držitelka titulu Módní designér roku představila pod názvem Work In Progress II pokračování své jarní kolekce. O co jde? "Kolekce vychází z tématu, kdy samotný design oděvu se rodí nahodile při realizaci a v určitém momentu je proces vývoje zastaven," vysvětlila návrhářka.

Přerušení výrobního procesu symbolizují jen občasné viditelné švy, nefunkční kapsy nebo látka, která je "navíc". Vliv japonských designérů, jako je Issey Miyake nebo Yohji Yamamoto, je v tvorbě talentované Češky zřejmý: hlavní slovo mají dekonstruované kabáty, asymetrické šaty a volné střihy. Barvy zatím zůstávají v neutrálním spektru, na podzim je to béžová, hnědá, černá.

Hana Zárubová, kolekce Work In Progress II, podzim - zima 2013
Hana Zárubová, kolekce Work In Progress II, podzim - zima 2013
Hana Zárubová, kolekce Work In Progress II, podzim - zima 2013

Na aktuálnosti kolekci dodává oblá, předimenzovaná silueta, která letos plnila i světová mola. Ramenatý power dressing se tu potkává s radostnou hravostí, mužské prvky s moderní ženskostí. A někde uprostřed všech setkání vzniká to, čemu se říká autorský rukopis.

Hana Zárubová dělá to, co umí nejlépe – krásné, elegantní, precizně zpracované a přitom nositelné oblečení. Občas se sice neubrání hře na efekt, ale rozhodně není její vinou, že právě ona se stala miláčkem tuzemských snobů. Těch, kteří se tak usilovně snaží vymanit ze škatulky "outdoorového" Čecha. Liší se od něj přitom snad jen tím, že heslo "hlavně ať je to pohodlné" vydávají za důkaz afektované nenucenosti.

Liběna Rochová

Renomovaná návrhářka a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na VŠUP patří k nejvlivnějším osobnostem tuzemské módní scény. Není pochyb, že i kdyby se rozhodla na molo vyslat modelky v odpadkových pytlích, sklidila by bouřlivé ovace. Naštěstí ale v jejím případě mýtus realitu nepřerůstá.

Přehlídka s všeříkajícím názvem Reflexe začala interaktivně: diváci v prvních řadách dostali baterky a instrukci, aby v jinak setmělém kostele na modelky svítili. Důvod? Všech čtrnáct modelů spojovala hra s materiály, které odrážejí světlo.

Liběna Rochová, kolekce Reflexe, podzim - zima 2013
Liběna Rochová, kolekce Reflexe, podzim - zima 2013
Liběna Rochová, kolekce Reflexe, podzim - zima 2013

Luxusní fosforeskující látky od švýcarské firmy Jakob Schlaepfer nečekaně doplnily klasické reflexní pásky, jaké známe třeba z výstroje hasičů. Zcela dle očekávání naopak nechyběly střihy ovlivněné japonskými designéry ani skvělé řemeslné zpracování.

První část kolekce vynikala absolutním minimalismem: čisté střihy kontrastovaly s odlesky a zdobením materiálu. Návrhářka je známá tím, že před trendy dává přednost nadčasovosti. Oblá silueta, kterou si letos zamilovala Stella McCartneyová i Alexander Wang, byla ovšem jasným (a nenuceným) důkazem, že i Liběna Rochová drží prst na tepu doby.

Druhé části dominovalo charakteristické řasení, svěží červené plochy a efektní měňavá látka. Největší potlesk si pak vysloužila třetí linie: jednoduše střižené černé šaty a sukně zdobené působivými fosforeskujícími motivy. Efekt byl doslova pohádkový. Něco nám říká, že právě takhle vypadá budoucnost postmoderních princezen. Díky bohu.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Krásná prsa i bez chirurga: nehrbte se a nekuřte

Prsa (ilustrační fotografie)

V létě se spousta žen ráda pochlubí pěkným dekoltem. Ale ne každá má to štěstí, že její ňadra jsou pevná a hezky...

Dvacet let s Putinem: Málo se směje, nestárne, tak trochu James Bond

Vladimir Putin s Albertem II. na jezeře Tere-chol

Jsou lidé, kteří se s léty změní k nepoznání, a pak ti, co vypadají pořád stejně. Jako třeba ruský prezident Vladimir...

Najdete na iDNES.cz