Na zimu šortky, holé břicho a pánské kabáty. Módní trendy po česku

  10:40aktualizováno  10:40
Maraton módních přehlídek vrcholí. Své kolekce pro podzimní a zimní měsíce představilo několik desítek českých návrhářů a značek. Co máme podle nich nosit? Šortky, topy odhalující břicho, krajky a pánské kabáty.

Martin Havel: kolekce podzim - zima 2013/2014 | foto: archiv Stars Communications

Načasování přehlídek podzimních a zimních kolekcí je v Česku opravdu nešťastné. Sledovat na konci září modely, které již několik týdnů prodávají obchody, postrádá smysl. A netýká se to pouze tuzemských návrhářů, i luxusní butiky v Pařížské a okolí s velkou pompou ukazují oděvy, které vidíte ve výlohách či rovnou na návštěvnících přehlídek. Nemluvě o tom, že zahraniční kolekce byly představeny již v březnu na týdnech módy v Paříži, Milánu a New Yorku.

Efekt překvapení místní scéně chybí a ve výsledku spíše nudí, což je velká škoda. Řada českých návrhářů a návrhářek vytváří kvalitní kolekce - nositelné a přitom zajímavé.

Petra Balvínová: Éterická zimní víla

Světle šedý kabát na přehlídce Petry Balvínové, kolekce podzim - zima 2013/2014
Petra Balvínová: kolekce podzim - zima 2013/2014
Petra Balvínová: kolekce podzim - zima 2013/2014
Petra Balvínová: kolekce podzim - zima 2013/2014

Petra Balvínová ukázala svou podzimní kolekcí, z části navrhovanou v Paříži, po čem české ženy kupující českou módu touží. Žádné experimenty, výrazné odchylky od předchozích sezon, přehnaná extravagance, ale ženské oděvy, které se dají snadno vzájemně kombinovat.

Kolekce Lévitation je stejně jako loňská podzimní postavena na černé krajce, plisovaných partiích a základní barevné paletě. Je však éteričtější a odhalenější, než by se od podzimní linie dalo čekat. V Česku bývá podzim velmi krátký, zato zimy dlouhé a velmi chladné, což návrhářce vrásky nedělá a raději než dlouhé nohavice a mohutné svetry nabízí šortky a halenky z lehkého hedvábí a bavlny.

Tradiční zimní materiály jako vlny a pleteniny používá Balvínová po svém. Nechybí béžové svetry s nordickými vzory a jednoduché kabáty v bílé či černé. Nápadné odstíny najdete pouze na jejich podšívkách, zbytek oblečení zůstává v jemné barevnosti s dominantní starorůžovou a béžovou.

Martin Havel: Stylové srdce

Martin Havel: kolekce podzim - zima 2013/2014
Martin Havel: kolekce podzim - zima 2013/2014
Martin Havel: kolekce podzim - zima 2013/2014
Martin Havel: kolekce podzim - zima 2013/2014

Nové jméno na české scéně stojí za pozornost. Martin Havel představil nositelnou kolekci se silným komerčním potenciálem. Klasické střihy v neutrálních, v Čechách velmi oblíbených odstínech černé, šedé, uhlové a béžové, jsou přesně tím, co si tuzemská klientela žádá. Mladý návrhář toto pochopil hned na počátku, čímž si otevřel dveře do další sezony a zejména pak do šatníků dam.

Havel dobře pracuje s hedvábím i vlnou a nezapomíná na praktickou stránku oděvu. Se zdobnými detaily a šperky pracuje střídmě, vkusně a přitom zajímavě.

Inspirace pánským šatníkem je v jeho kolekci Overground více než jasná. Čistota a preciznost základních střihů se potkává s kvalitními materiály a společně vytvářejí na oko příjemný celek. Motivy srdce, které se objevují na kabátech, šatech i špercích, odkazují na podpis Václava Havla.

Jiří Kalfar: Variabilní střídmost

Jiří Kalfar: kolekce podzim - zima 2013/2014
Jiří Kalfar: kolekce podzim - zima 2013/2014
Jiří Kalfar: kolekce podzim - zima 2013/2014
Jiří Kalfar: kolekce podzim - zima 2013/2014

Mladý návrhář, který si v loňském roce otevřel vlastní butik v Dušní ulici, ukázal svou podzimní kolekcí, že o své práci a požadavcích zákazníků přemýšlí. Jiří Kalfar  představil podzimní kolekci pro ženy i muže. Čisté linie šik modelů nepostrádají kreativitu a typický Kalfarův rukopis, kterým se raketovou rychlostí uvedl na tuzemské scéně.

Vše se dá nosit, kombinovat mezi sebou i s kousky jiných návrhářů a značek. Obě linie jsou maximálně variabilní. Střídmost siluet kontrastuje s množstvím použitých materiálů a jejich povrchovou úpravou. Používá lesklou kůži, satén i matnou vlnu a bavlnu. Černé a bílé sekunduje několik odstínů zelené, které jednoduché střihy zdůrazňují. A přestože jde o ne zcela populární barvu, v Kalfarově podání o ní začnete přemýšlet. 

Dámské oblečení vychází hodně z toho pánského a i oděvy pro muže se místy prolínají s těmi dámskými, ovšem již méně okázale. Český muž je přece jen konzervativní a jisté střihy a zdobení nosit nebude, jak Kalfar správně pochopil. 

CHATTY: Holka nebo kluk

Vojenský styl podle designérského dua CHATTY, kolekce podzim - zima 2013/2014
CHATTY: kolekce podzim - zima 2013/2014
CHATTY: kolekce podzim - zima 2013/2014
CHATTY: kolekce podzim - zima 2013/2014

Návrhářské duo Radka Sirková a Anna Tušková tvořící pod značkou Chatty pro podzim hrají na androgenní notu, ostatně jako valná většina českých tvůrců. Na rozdíl od ostatních se však úzkostlivě nedrží základní barevné palety (černá, šedá, béžová), ale zapojují do módní hry odstíny petrolejové, ostře růžové a nadčasový pepito vzor. Tlumené tóny oživují zimní šatník příjemným způsobem.

Fotogalerie

Podzimní prezentace připomíná celkovým stylingem velmi úspěšnou kolekci francouzského módního domu Louis Vuitton z roku 2011, kdy Marc Jacobs poslal své modelky v liftboy čepicích a oblečení vycházející z pánského šatníků. Duo Chatty se unisexového tématu chopilo po svém. Nekopíruje úspěšnou kolekci, ale pohrává si s jednotlivými střihy i materiály po svém.

Výsledek působí příjemně svěže, nazdobenost a frivolnost uskupují střídmé strohosti. Na konečném výsledku se hodně podepisuje hra matu a lesku. Ani zde nechybí zkrácené topy odhalující bříško, které si tuzemští návrháři ve velkém pro tuto sezonu oblíbili.


Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

Móda z ulice: Krátké kalhoty, barevné kabáty i vozítko na nákup

Módní trendy nemusíte potkávat jen online nebo na stránkách časopisů. Často se...

Módní trendy nemusíte potkávat jen online nebo na stránkách časopisů. Často se stačí pouze rozhlédnout po okolí nebo se...

Pozor na 10 módních prohřešků aneb jak se vyhnout faux pas na plese

Možná jste zapřisáhlými odpůrci tanečních kroků a společenskému životu neholdujete. Na ples však dříve nebo později...

Móda z New Yorku: Fake news, klimatické změny a Evžen Oněgin

New York má v těchto dnech ještě zběsilejší tempo než obvykle. V rámci týdne...

New York má v těchto dnech ještě zběsilejší tempo než obvykle. V rámci týdne módy se na několika místech zároveň...

Najdete na iDNES.cz