Poklady ze zahrádky. Bylinky na krásu, které používaly už naše babičky

  • 0
Už od nepaměti byly bylinky významným pomocníkem každé správné hospodyňky. Používaly se nejen v kuchyni a k léčení nejrůznějších neduhů, ale také jako zkrášlovací prostředek. Na jejich blahodárné účinky bychom neměli zapomínat ani dnes. Prokážou nám daleko větší službu než produkty plné chemických složek.

Šalvěj lékařská

Šalvěj přeslenitá

Její jméno je odvozeno od latinského salvare, což znamená spasit, vyléčit. Zejména v letních dnech může rostlinka skutečně dostát svému jménu, protože bojuje proti nadměrnému pocení. Má schopnost snížit pocení i o 50 %, proto ji často najdete i v přírodních antiperspirantech.

Obsahuje silice, třísloviny, pryskyřice, látky podobné ženskému hormonu estrogenu a minerální látky, díky kterým působí antibakteriálně. Stahuje potní žlázy a působí v mozku na centrum tepelné regulace. Můžete si z ní připravit buď čaj, nebo lázeň. Ve formě pleťové vody příznivě působí i na problematickou pleť, nálev pomáhá proti lupům. Můžete z ní připravit i tinkturu na mastné vlasy a proti svědění hlavy.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá

Bylina je plná minerálů, zejména hořčíku, aminokyselin, organických kyselin a množství dalších zdraví prospěšných látek. Podporuje proudění krve v pokožce vlasů, což prospívá jejich růstu. Proto výtažky z kopřiv najdeme zejména v šamponech a dalších přípravcích na vlasy. Dodávají jim lesk, hebkost a pružnost.

Odvar z kopřiv si lze vyrobit i doma. Stačí nasypat dvě hrsti sušených kopřiv a přelít půl litrem vody, po vychladnutí přidáme jablečný ocet. Díky čisticím účinkům slouží i jako prostředek pro mastnou pleť. Můžeme ho pít v podobě čaje, nebo používat odvar jako tonikum.

Heřmánek lékařský

Heřmánek pravý

Výtažky z této kvetoucí byliny se používají v přípravcích pro citlivou pleť, protože působí jako sedativum a zvláčňují pleť. Pomáhají od vyrážky, akné, urychlují hojení ran, jizev i lehčích popálenin. V heřmánku je aktivní látka alfa-bisabolol, která je protizánětlivá, antiseptická a nepůsobí alergické reakce. Bylinka také posiluje vlasy i vlasovou pokožku, snižuje jejich mastnotu i tvorbu lupů. Používá se rovněž v barvách na vlasy. Zvyšuje jejich lesk a projasňuje je. 

Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka

Tato půvabná kytička v sobě skrývá množství zdraví prospěšných látek, vitaminů, minerálů i tříslovin. Díky hojivým a antiseptickým účinkům pomáhá při řadě kožních problémů jako lupenka, ekzémy či vyrážky. Hodí se tak i pro velmi citlivou pokožku, kterou hydratuje a regeneruje. Můžete ji proto použít ve formě pleťové vody na ucpané póry, akné nebo zarudnutí. Výtažky ze sedmikrásky čistí masnou pleť a stabilizují činnost mazových žláz.

Přeslička rolní

Přeslička rolní

Z bylinky lze připravit čaj, odvar, čerstvý obklad či vyrobit tinkturu. Všechny tyto maceráty můžete následně použít do šamponů, pleťových masek, nebo krémů. Díky vysokému obsahu kyseliny křemičité se přeslička výborně  hodí především pro péči o vlasy. Vlasy posiluje, zlepšuje jejich kondici a pružnost. Tinktura pomáhá při pocení nohou, výluh zas zklidňuje podrážděnou kůži.  

Máta peprná

Máta peprná

Přestože má většina z nás tuto bylinku spojenou se žvýkačkami či míchanými drinky, své uplatnění najde i v boji proti problematické a aknózní pleti. Má totiž silné protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační účinky, díky kterým snižuje produkci kožního mazu. Hojí bolestivé pupínky, zabraňuje jejich šíření a uklidňuje podrážděnou pokožku. Akné a pupínky můžete potírat čerstvě vymačkanou šťávou z máty peprné. Nechte působit 15-20 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte 1-2krát denně, dokud se vaše pleť nezlepší.