V historii filmové módy se najdou kostýmy, které překročily hranice stříbrného plátna a staly se kulturním fenoménem. Žluté plesové šaty Belly z pohádky Kráska a zvíře z roku 1991 mezi ně nepochybně patří. A to i přesto (nebo právě proto), že nebyly klasicky princeznovské ve stylu Popelky nebo Šípkové Růženky. Dokonale však podtrhly Bellinu osobnost.
Plné rty a umělé nehty
Postava Belly je odlišná. Nejen mezi sousedy v „provinčním“ francouzském městečku, ale i mezi jinými Disneyho princeznami. Vyniká intelektem, ráda čte a o muže nestojí, nemá klasické blonďaté lokny, je brunetka.
Sedmičlenný tým výtvarníků se při její tvorbě inspiroval osobnostmi devadesátých let: modelkou Cindy Crawfordovou a herečkou Isabellou Rosellini. O čem už se příliš nemluvilo, byl fakt, že vize jejích plných rtů byla ovlivněna prvními botulotoxinovými injekcemi. Kráska má také dlouhé nehty, které zase odpovídaly módě dlouhých akrylových „drápů“.
Vcelku pochopitelně se právě tato Disney princezna stala velkou inspirací a vzorem pro všechny malé, předčasně vyzrálé brunetky se zálibou ve čtení – a že nás bylo!
Jaké další modely se zapsaly do dějin? |
Vedení Disney si ji přitom představovalo „tradičněji“, což měly odrážet právě plesové šaty. Ty byly důležité z marketingového hlediska. Je to Bellina plesová verze, která se dodnes objevuje na všech reklamních materiálech, ve formě panenek a jiných hraček. Šaty měly být původně růžové, protože je to údajně barva, která holčičky nejvíce zaujme.
Jenže umělecký ředitel Brian McEntee byl proti. V hlavě měl totiž vizi Krásky ve žluté a zlaté. Barva ji měla odlišit od jiných Disneyho princezen a podtrhnout vývoj postavy. Z chladné Belly v modrých domácích šatech se stala vřelá, milá a elegantní dáma.
Ačkoliv se děj pohádky odehrává ve Francii 18. století, šaty si půjčují prvky z různých historických období. Tvar sukně vycházel ze stylu francouzské dvorské módy, konkrétně z objemné robe à la française, která se nosila v období vlády Ludvíka XV. v 18. století.
Bohatě vrstvené sukně se zdůrazněnými boky byly tehdy symbolem luxusu a ženské elegance. Odkrytá ramena a četné vrstvy látky zase odkazovaly na romantismus 19. století. Bohaté zlaté dekorace nesou prvky barokní a rokokové módy 17. století.
Po uvedení filmu v roce 1991 se spekulovalo, že žluté šaty mají ještě jeden, hlubší význam. Mají být vyvrcholením jakési sváděcí hry. Čím více se Kráska sbližuje se Zvířetem, tím nosí odvážnější modely se stále hlubšími a hlubšími výstřihy a odhaluje více kůže.
Originál a skutečnost
McEnteeho risk se každopádně vyplatil. Belliny šaty, ač digitální, se staly jedním z nejslavnějších filmových kostýmů. Objevily se mnohokrát v podobě hraček, ve videohrách i televizi, jejich repliku oblékla herečka Penélope Cruzová či zpěvačka Hailee Steinfeldová. Dříve spíše opomíjená žlutá se v devadesátých letech stala oblíbenou barvou pro velké večerní toalety.
Emma Watsonová mi pomohla udělat z Krásky feministku, říká režisér![]() |
V roce 2017 se pohádka dočkala hrané adaptace. Emma Watsonová v hlavní roli při té příležitosti oblékla reálnou verzi šatů z hedvábné organzy. Herečka měla při tvorbě šatů velké slovo. Sama je ostatně jednou z oněch předčasně vyzrálých hnědovlasých holčiček, které Kráska před lety tak inspirovala. Její přínos je znát třeba v tom, že filmové žluté šaty nemají korzet a odpovídají tak lépe Emminým feministickým postojům.
Aby se našel perfektní odstín žluté, proběhlo hned několik kamerových zkoušek. Šaty byly ozdobeny 2160 krystalky Swarovski, spotřebovalo se na ně 55 metrů látky a 900 metrů žluté nitě. Práce na nich zabrala týmu švadlen přes 12 tisíc hodin. A reakce diváků? Většinou pokyvování hlavami, že šaty jsou sice hezké, ale na animovaný originál nemají ani v nejmenším.