Nebojte se baretů. Univerzálnější pokrývku hlavy seženete jen těžko

  • 7
Baret je jedním z poznávacích znamení francouzské módy, za což vděčíme především značce Dior. V tuzemsku byl dlouhou dobu tak trochu tabu, protože je možná až příliš spojený s Che Guevarou a Bolkem Polívkou. Letos je ovšem čas opustit předsudky – baret z vás totiž jen s trochou úsilí vyčaruje hvězdu.

Noste baret jako profesionální francouzská dáma. Zkoušejte ho načechrat i vycpat.

Kde se vzal, tu se vzal

Baret, tedy měkká čepice kulatého tvaru, se rozšířil během 19. století. Původně byl spojován hlavně s francouzskou chudinou. Jak ovšem moc dobře víme, Francouzi vždy udávali módní trendy a byli považováni za elegány, aniž by záleželo na sociální vrstvě. Ženy si ho, jak jinak, vypůjčily z pánského šatníku.

Není divu, že se stal ve světě tak oblíbenou pokrývkou hlavy. Má tu výhodu, že se dá nosit na mnoho způsobů a přizpůsobí se tedy vašemu stylu. Oblečte k němu sako a široké kalhoty na pánský způsob, svetrové šaty, halenku s plizovanou sukní, klidně ale i džíny a košili – každá varianta bude vypadat skvěle.

Po vzoru šarmantních Francouzek se nebojte baretů.

Bylo by však chybou nasazovat ho jen tak, halabala. Zkoušejte jeho části různě načechrávat a tvarovat prsty, případně ho vycpěte vpředu nebo vzadu malým šátkem, aby působil pevněji. Nikdo se toto vaše malé tajemství nedoví, protože na rozdíl od rozložitějších čepic a klobouků ho nemusíte sundávat ani v místnosti. Perfektně jím tak skryjete i poněkud přimaštěnou hřívu. Asi není třeba dodávat, že nejlepším způsobem, jak najít ten správný tvar, je stoupnout si před zrcadlo a zkoušet.

Ručně ušitý baret může vypadat třeba takto. Šikovné švadlenky si mohou zhotovit klidně i oboustranný.

Hra s materiály a formami

Nesmrtelnou klasikou je baret vlněný, jehož vzhled můžou v současnosti kopírovat různé výrobky ze směsi vlny nebo umělých vláken. Dovolit si je může takřka každý, jejich cena se pohybuje v řádu pár stovek. Při troše snahy ale seženete i originálnější a nákladnější kousky z koženky, kůže, sametu nebo kašmíru.

Možností, kde sehnat baret, je samozřejmě mnoho. Pokud si chcete dopřát trochu luxusu, oslovte profesionální modistku, která vám vyrobí vysněný kousek na míru, a to v ležérní i slavnostní variantě. Šikovnější z nás si ho dokonce mohou i snadno vyrobit, jako šablona poslouží obyčejný velký talíř. Fantazii se meze nekladou a pokud si vyberete dvě podobně těžké látky, můžete si vyrobit baret klidně oboustranný. Další možností je si ho uplést.

Baret vypadá skvěle s rozpuštěnými vlasy, rozumí si ale i s řadou účesů.

A co s vlasy?

Baret se dá nosit k celé škále účesů a záleží jedině na vaší image, který styl zvolíte. Dobře vypadá s mikádem, dlouhými rozpuštěnými vlasy, nebo zapletenými copy. Klasikou je samozřejmě kladená vlna, kterou si můžete nechat vytvořit od kadeřnice pro netradiční look na společenskou událost. Nic však nezkazíte ani s drdolem. Vyčesejte ho vysoko a schovejte pod baret, nebo naopak nízko, aby vykukoval pod lemem.

S polohou baretu si také můžete všemožně hrát. Posuňte ho dozadu ve stylu čepice beanie a ukažte čelo s rozpustilou ofinou. Koketně vypadá baret nasazený na stranu, zvlášť pokud jste si dala práci s francouzským copem. Jestli jste se ozdobila hezkými náušnicemi, nebojte se je dát na odiv tím, že baret nasadíte až za uši. V zimě jistě oceníte možnost stáhnout ho přes čelo jako čepici.

Jediné pravidlo praví, abyste ho nenasazovala zpříma na hlavu jako hrnec. Pokud vám nedrží, upevněte ho pečlivě skrytými vlásenkami. Baret také můžete použít jako středobod svého outfitu, pokud ho ozdobíte třeba broží nebo květinou.

, pro iDNES.cz