Akné dokáže potrápit i v dospělosti.

Akné dokáže potrápit i v dospělosti. | foto: Profimedia.cz

Akné se nevyhýbá ani dospělým. Pomůže správná kosmetika i laser

  • 11
Většinu lidí trápí pupínky, jizvičky a černé tečky hlavně v pubertě, ale u někoho přetrvají do dospělosti. Důvodů, proč některé z nás akné jen tak zlobit nepřestane, je spousta. Stejně jako způsobů, jak se s ním vypořádat. Léčba ovšem často připomíná běh na dlouhou trať, říká lékařka.

„Akné je choroba, kterou ovlivňuje více faktorů,“ vysvětluje Greta Wohlová, dermatoložka z Laserového centra Anděl. Zatímco v pubertě jsou tím hlavním hormonální změny (více o tom, jak akné u teenagerů vzniká, si můžete přečíst tady), v dospělosti k jeho vzniku přispívá i celá řada jiných vlivů. „Třeba psychický stres, vnitřní choroby, nevhodná kosmetická péče, léky. Existují i druhy akné vyvolané UV zářením,“ říká lékařka.

Obecně pro pleť dospělých platí, že snese méně agresivní látky než pleť teenagerů. Třeba ty, které mají za úkol pupínky lokálně vysoušet a které se často používají v přípravcích pro mladší pokožku, mohou tu starší naopak dráždit. Zvlášť pokud je citlivá.

Podle dermatoložky bychom měli hledat kombinaci tří druhů látek. Antimikrobiální, které snižují osídlení bakterií, najdeme třeba i v oblíbeném tea tree oleji. Důležité jsou také ty s protizánětlivými účinky a látky komedolytické. Ty rozpouštějí zrohovatělé buňky, které jinak ucpávají ústí mazových žláz, a předcházejí tak tvorbě černých teček – komedonů. Do této kategorie patří třeba retinoidy, které jsou odvozené od vitaminu A.

V případě, že nás nepříjemné projevy trápí dlouhodobě a ve větší míře, doporučuje Greta Wohlová navštívit kožního lékaře. Ten lépe než laik určí, jestli se skutečně jde o akné. Někdy se totiž zaměňuje s jinými kožními onemocněními, jako jsou rosacea nebo periorální dermatitida. Pak pomůže vybrat vhodnou léčbu, která je podle dermatoložky mnohdy běh na dlouhou trať.

Když nezabírá kosmetika z drogerie či z lékárny ani masti, které vám předepíše lékař, nebo když na agresivní zevní léčbu citlivá pleť špatně reaguje, přicházejí na řadu další metody. „Pacientům doporučujeme například ošetření laserem nebo IPL světlem,“ popisuje lékařka. „V nejzávažnějších případech nasazujeme celkovou léčbu v podobě vnitřně užívaných léků.“