Držte mi palce, vzkazuje čtenářům 99letá Zita Kabátová

Exkluzivně   16:37aktualizováno  16:37
Velká filmová hvězda a poslední žijící legenda zlaté éry československého filmu Zita Kabátová slaví 99. narozeniny. K narozeninám dostala spoustu kytic ze všech koutů světa od věrných fanoušků a přišla jí zahrát i jazzová kapela.

Jako překvapení dostala paní Zita živou kapelu. "Nic staršího jste tam neměly?" spustila z vesela oslavenkyně na mladičké hudebnice poté, co jí zahrály Bugatti Step. Vzápětí slečny pochválila a zajímala se o jejich hraní. Sama se v mládí věnovala nejen divadlu, ale také hrála na klavír.

"Hraje jim to. A jaký jsou nohatý," podivila se diva stříbrného plátna, která se na vrcholu kariéry sama objevovala na svou dobu v odvážných kostýmech. "Jsem celá paf. Já se teda mám. Ještě mi chodí hrát."

Dívčí jazzové kvarteto KvarKet ze Základní umělecké školy na Vinohradech přišlo zahrát stále energické paní Zitě jako dárek od syna Jiřího, který v současnosti žije v Los Angeles.

"Zbytek mi zahrajete příští rok," rozloučila se s kapelou, "však máme čas."

Herečka Zita Kabátová oslavila 99. narozeniny. (27. dubna 2012, Praha)

Herečka Zita Kabátová oslavila 99. narozeniny. (27. dubna 2012, Praha)

Herečka Zita Kabátová oslavila 99. narozeniny. (27. dubna 2012, Praha)

Herečka Zita Kabátová oslavila 99. narozeniny. (27. dubna 2012, Praha)

"Hlavně vydržet," říká slavná herečka a již dnes se těší na oslavu svých stých narozenin. "To bude za chvilku, je to za rohem."

Velká hvězda filmového plátna žije již několik let v léčebně dlouhodobě nemocných, energie a zájem o okolí jí ale rozhodně nechybí. "Já se držím. Není to jednoduché, ale zvládneme to. Držte mi palce," vzkazuje oslavenkyně.

I přes svůj velmi požehnaný věk srší dobrou náladou a zajímá se o dění ve světě. Během svého pobytu v nemocnici napsala i několik knih, o svém životě, oblíbených pejscích i vaření.

Zita Kabátová

Zita Kabátová se narodila 27. dubna 1913 v Praze v rodině architekta Bena Kabáta, on i jeho žena Anna hráli ochotnické divadlo. Malá Zita, jejímž strýcem byl první český filmový herec Josef Šváb-Malostranský, se sama na divadelních prknech objevila v roce 1926.

O deset let později získala svou první filmovou roli ve snímku Světlo jeho očí. Od té doby natočila úctyhodných 70 filmů, poslední dva v roce 2009 - Pamětnice a Hodinu nevíš ... Kvůli dvěma filmům v němčině nesměla po válce 25 let filmovat, v 70. letech pracovala jako vedoucí několika pražských kin. Jejími filmovými partnery byli mj. Vlasta Burian, Jan Pivec, Oldřich Nový, Jaroslav Marvan či Gustav Nezval.

Dvakrát se vdávala, první manžel Jerry Král pracoval v Indii a v Londýně, paní Zita nikdy nedostala vízum, proto se pár na dálku rozvedl. Svou životní lásku, veslaře a olympionika Jiřího Zavřela poznala již v mládí, brali se však až v roce 1956 po jeho návratu z vězení v Jáchymově, kde strávil deset let. O rok později se jim narodil syn Jiří, to bylo paní Zitě 44 let.

Od října 2005 po zlomenině krčku žije Zita Kabátová v léčebně pro dlouhodobě nemocné v pražském Motole. Napsala tu několik knih včetně svých memoárů a kuchařky.


Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SUPPORT ANALYST WITH ENGLISH

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz