Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

  9:08aktualizováno  9:08
Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a veškeré chloupky na těle. Uklidňuje ji to a s holou hlavou se cítí mnohem sebevědoměji. Nikdy s tím nechce přestat a myslí si, že nejde o nic divného.

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí lidem, kteří mají podobné problémy jako ona. | foto: Profimedia.cz

Vlasy si Sara začala trhat, když jí bylo dvanáct let. Kdykoli byla nervózní ze školy či spolužáků, trhala si vlasy, aby se uklidnila. Zanedlouho měla na hlavě lysá místa a byla terčem posměchu.

„Jakmile jsem cítila, že na mě jde úzkost, vytrhávání vlasů mi pomohlo. Chápu, že okolí se s tímto faktem smiřovalo těžko, ale co je špatného na tom, když mi to dělá dobře a nevadí mi to,“ sdělila pro server Daily Mail s tím, že touha po trhání je tak silná, že se odstraňování vlasů a chloupků nedokáže vzdát.

Fotogalerie

Ačkoli v minulosti docházela k psychologovi, nyní odmítla i lékařskou pomoc v podobě podávání uklidňujících léků, protože se cítí šťastná. Její počínání ji neomezuje a vzhledem k tomu, že nedělá nic, čím by nějak ohrožovala své okolí, nechce s tím skončit.

„Dělám to sama sobě a nikomu tím neubližuji a nečiním nic zlého. Vím, že takovou poruchou na světě trpí mnoho lidí a možná se za ni stydí. Já bych jen chtěla, aby se nebáli o tom mluvit a přijali to. Sděluji světu svůj příběh, abych dodala odvahu ostatním,“ tvrdí.

Saru stále udivuje, kolik lidí na ulici na ni kouká s odporem. A často přemýšlí nad tím, jak zle se musí cítit ženy, které k holé hlavě nepřišly z vlastního přičinění.

„Ženy jsou holohlavé z různých důvodů. Často je za tím nemoc. Rakovina. Lidé jsou zvyklí na to, že ženy mají vlasy. Proto se mě lidé často ptají, zda bojuji s rakovinou,“ doplňuje.

Miss Swirl

Sara se na svém profilu na sociální síti často fotí bez paruky, aby si lidé zvykli na to, že i ženy mohou být bez vlasů.

Někdy si na sebe Sara přeci jen vezme paruku. Dělá to ve chvílích, kdy na sebe nechce příliš poutat pozornost, nebo jde na akci, kde využije barevné paruky. 

„Ráda se i extravagantně líčím. A vzhledem k tomu, že už nemám řasy, lepím si umělé. Každé dva dny si holím místa, kde ještě rostou vlasy, abych měla hladkou hlavu. Konečně si připadám doopravdy krásná,“ dodala.

Trichotilománie

Je psychické onemocnění, kdy jedinec cítí nutnost vytrhávat si vlasy, obočí, řasy nebo jiné ochlupení. Jde o psychický stav. Postižený jedinec si nemusí své jednání uvědomovat. Intenzita nutkání postupně roste až do doby jeho skutečného vytrhnutí vlasu nebo chlupu, poté jedinec pociťuje úlevu. Někteří postižení jednici mají tendenci vytrhnuté vlasy žvýkat a polykat.

Autor:
Témata: vlasy, Hlava, Daily mail

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Další z rubriky

Jóga je perfektní start pro ty, kteří doteď nic nedělali, radí lektorka

Klára Pokorná, lektorka jógy

Ještě před pár lety si Klára Pokorná stejně jako spousta lidí myslela, že jóga je nudné cvičení, při kterém jen pomalu...

ANKETA: Zvolte ženu roku 2018

ANKETA: Zvolte ženu roku 2018

Každý týden vám krátce představujeme zajímavé ženy a s tou, která od vás loni za každý měsíc dostala nejvíc hlasů, jsme...

Mateřství je těžší než stres v nemocnici, říká pediatrička

Kateřina Karolová

Před sedmi lety odešla jako dětská lékařka na kliniku do Německa. Kvůli množství práce a stresu se Kateřina Karolová...

Najdete na iDNES.cz