Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

  9:08aktualizováno  9:08
Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie. Kvůli ní si neustále vytrhává vlasy a veškeré chloupky na těle. Uklidňuje ji to a s holou hlavou se cítí mnohem sebevědoměji. Nikdy s tím nechce přestat a myslí si, že nejde o nic divného.

Sara si říká Miss Swirl a propaguje svůj příběh, aby dodala odvahu a sebevědomí lidem, kteří mají podobné problémy jako ona. | foto: Profimedia.cz

Vlasy si Sara začala trhat, když jí bylo dvanáct let. Kdykoli byla nervózní ze školy či spolužáků, trhala si vlasy, aby se uklidnila. Zanedlouho měla na hlavě lysá místa a byla terčem posměchu.

„Jakmile jsem cítila, že na mě jde úzkost, vytrhávání vlasů mi pomohlo. Chápu, že okolí se s tímto faktem smiřovalo těžko, ale co je špatného na tom, když mi to dělá dobře a nevadí mi to,“ sdělila pro server Daily Mail s tím, že touha po trhání je tak silná, že se odstraňování vlasů a chloupků nedokáže vzdát.

Fotogalerie

Ačkoli v minulosti docházela k psychologovi, nyní odmítla i lékařskou pomoc v podobě podávání uklidňujících léků, protože se cítí šťastná. Její počínání ji neomezuje a vzhledem k tomu, že nedělá nic, čím by nějak ohrožovala své okolí, nechce s tím skončit.

„Dělám to sama sobě a nikomu tím neubližuji a nečiním nic zlého. Vím, že takovou poruchou na světě trpí mnoho lidí a možná se za ni stydí. Já bych jen chtěla, aby se nebáli o tom mluvit a přijali to. Sděluji světu svůj příběh, abych dodala odvahu ostatním,“ tvrdí.

Saru stále udivuje, kolik lidí na ulici na ni kouká s odporem. A často přemýšlí nad tím, jak zle se musí cítit ženy, které k holé hlavě nepřišly z vlastního přičinění.

„Ženy jsou holohlavé z různých důvodů. Často je za tím nemoc. Rakovina. Lidé jsou zvyklí na to, že ženy mají vlasy. Proto se mě lidé často ptají, zda bojuji s rakovinou,“ doplňuje.

Miss Swirl

Sara se na svém profilu na sociální síti často fotí bez paruky, aby si lidé zvykli na to, že i ženy mohou být bez vlasů.

Někdy si na sebe Sara přeci jen vezme paruku. Dělá to ve chvílích, kdy na sebe nechce příliš poutat pozornost, nebo jde na akci, kde využije barevné paruky. 

„Ráda se i extravagantně líčím. A vzhledem k tomu, že už nemám řasy, lepím si umělé. Každé dva dny si holím místa, kde ještě rostou vlasy, abych měla hladkou hlavu. Konečně si připadám doopravdy krásná,“ dodala.

Trichotilománie

Je psychické onemocnění, kdy jedinec cítí nutnost vytrhávat si vlasy, obočí, řasy nebo jiné ochlupení. Jde o psychický stav. Postižený jedinec si nemusí své jednání uvědomovat. Intenzita nutkání postupně roste až do doby jeho skutečného vytrhnutí vlasu nebo chlupu, poté jedinec pociťuje úlevu. Někteří postižení jednici mají tendenci vytrhnuté vlasy žvýkat a polykat.

Autor:
Témata: vlasy, Hlava, Daily mail

Nejčtenější

KVÍZ: Co víte o penisu? Otestujte své znalosti

Ilustrační fotografie

Každý ví, o čem je řeč, ale zdaleka ne všichni vědí třeba to, kdy nastane u člověka první erekce nebo kdo má nejdelší...

Bez svolení ji lékař sterilizoval. Cítila jsem se méněcenná, říká Romka

Elena Gorolová, romská aktivistka

Neplánovala kupu dětí, ale přála si holčičku. O tu možnost přišla, když ji v jednadvaceti letech po druhém porodu...

Facebookových matek přibývá. Jsou sebestředné, hledají cestu ze samoty

Mobilní internet - ilustrační foto

Na sociálních sítích žijeme úplně všichni. Ať už chceme, nebo ne. Přibývá žen, které nad sdílením příspěvků a...

GLOSA: Parkourista Tary urazil fanouška a u nás skončil. A co u vás?

Taras „Tary“ Povoroznyk je nadšeným propagátorem parkouru. Napsal knihu, dělá...

Idol statisíců malých kluků si to zkazil. Zlobí se na něj, že jezdí rychlostí 250 km/h a svým fanouškům se vysmívá, že...

Jsi jak auto se zataženou ruční brzdou, vyčetl Martin náhradní manželce

Radek (28) a Lucka (24) bydlí s dcerami ve dvoupokojovém bytě v Liberci.

Oba dva páry, které se přihlásily do Výměny manželek, procházejí krizí. Štěpánka s Martinem řešili jeho nevěru a Radek...

Další z rubriky

S Manželskými etudami jsem vyrůstala, říká režisérka nové řady

Hana Třeštíková

Uplynulý rok byl pro Hanu Třeštíkovou pracovně velmi náročný. Jako režisérka dokončila cyklus Manželské etudy: Nová...

V herectví jsem se našla sama, říká Anna Stropnická

Herečka Anna Stropnická

První zkušenosti s kamerou zažila Anna Stropnická při natáčení seriálu. Stejné disciplíně se věnuje i teď. A shodou...

Chtěla být playmate, tak si od všech partnerů nechala zaplatit plastiky

Paulina J. Candy

Paulina J. Candy si díky plastickým operacím splnila sen. Po proměně vzhledu totiž nafotila snímky do pánského časopisu...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz