Valentýn a Zulu Čaka

  1:00aktualizováno  1:00
Možná byste byli překvapeni, kolik toho má společného valentýnské přání, z něhož se už málem stala staročeská národní tradice, třeba s náčelníkem černošského kmene Zuluů jménem Čaka. A to přesto, že náčelník o žádném svatém Valentýnu nikdy neslyšel.
Afrika - Zulu domorodec

Afrika - Zulu domorodec

Ani vy jste o Čakovi asi nikdy neslyšeli. Ale klid: svatého Valentýna neznáte taky nijak dlouho. Svátek zamilovaných k nám přeskočil z Ameriky poměrně nedávno.

Přejali jsme ho ochotně, protože příchod anglosaské kultury prozatím bere většina lidí s klidem. Jíme hamburgery, chodíme na párty, sledujeme americké seriály a posíláme si valentýnky.

Vypadá to neškodně, ale někdy to tak úplně bezproblémové není. Vezměte si třeba náčelníka Čaka. Je to totiž jeden z největších vojevůdců dějin. Máte se stydět, že to nevíte? Ale vůbec ne: porucha není na vašem přijímači. Čaku můžete najít v knize Největší vojevůdci světových dějin od britského autora Nigela Cawthornea, která nedávno vyšla v češtině. Jsou tam i jiná jména, která vám asi moc neřeknou.

Z angloamerického pohledu jsou asi zásadní, z pohledu kontinentální Evropy (i světa) asi moc ne. Kupříkladu jsou mezi „největšími vojevůdci světových dějin“ tři indiánští náčelníci a pět generálů z americké občanské války, ale jen čtyři němečtí a tři sovětští vojevůdci z druhé světové války (Britů je ovšem sedm). Vysvětlení je prosté - ve skutečnosti je to kniha o největších vojevůdcích historie z anglosaského pohledu.

Takových knih se objevila řada. Jsou dobré, zajímavé. Jen jsou psány z úplně jiného pohledu. Podobné je to na kabelových televizích, které vám například představují Richarda Lví Srdce jako největšího křižáka. Opět jiný úhel pohledu. Jako když kolotoč zápasů o nejlepší baseballový tým Ameriky je rovnou nazván World Series, Světová série.

Neberte proto tyhle věci tak vážně jak se tváří. Museli byste potom věřit i tomu, že mezi nejmohutnější řeky světa patří Temže a Hudson, protože se to tak objevilo v jinak krásné, výpravné publikaci Největší řeky světa, která byla nedávno přeložena do češtiny.

Valentýnky jsou ovšem něco jiného. Když někomu dáte dárek, abyste mu dali najevo lásku, zkreslení světa se tím nedopustíte. A potěšíte tím i obchodníky, protože to byli právě oni, kdo svatého Valentýna uvedli do oběhu.


Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Zoufalá matka z Filipín žádá o rozdělení svých dcer spojených břichem

Siamská dvojčata jsou spojeny žaludkem

Mladá žena netušila, že se jí narodí dvě děti. To však nebyl jediný šok, který ji v porodnici před čtyřmi měsíci čekal....

Představitelka Angeliky oslavila 80. narozeniny, je ve formě

Michèle Mercierová

Francouzská herečka Michèle Mercierová oslavila osmdesáté narozeniny. Ačkoli měla v minulosti zdravotní problémy,...

OBRAZEM: Tak šel čas s krasavcem Cagem, který oslavil pětapadesátiny

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za...

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za hollywoodského krasavce. Ve filmu se nebál odhalit...

Najdete na iDNES.cz