Valentýn a Zulu Čaka

  1:00aktualizováno  1:00
Možná byste byli překvapeni, kolik toho má společného valentýnské přání, z něhož se už málem stala staročeská národní tradice, třeba s náčelníkem černošského kmene Zuluů jménem Čaka. A to přesto, že náčelník o žádném svatém Valentýnu nikdy neslyšel.
Afrika - Zulu domorodec

Afrika - Zulu domorodec

Ani vy jste o Čakovi asi nikdy neslyšeli. Ale klid: svatého Valentýna neznáte taky nijak dlouho. Svátek zamilovaných k nám přeskočil z Ameriky poměrně nedávno.

Přejali jsme ho ochotně, protože příchod anglosaské kultury prozatím bere většina lidí s klidem. Jíme hamburgery, chodíme na párty, sledujeme americké seriály a posíláme si valentýnky.

Vypadá to neškodně, ale někdy to tak úplně bezproblémové není. Vezměte si třeba náčelníka Čaka. Je to totiž jeden z největších vojevůdců dějin. Máte se stydět, že to nevíte? Ale vůbec ne: porucha není na vašem přijímači. Čaku můžete najít v knize Největší vojevůdci světových dějin od britského autora Nigela Cawthornea, která nedávno vyšla v češtině. Jsou tam i jiná jména, která vám asi moc neřeknou.

Z angloamerického pohledu jsou asi zásadní, z pohledu kontinentální Evropy (i světa) asi moc ne. Kupříkladu jsou mezi „největšími vojevůdci světových dějin“ tři indiánští náčelníci a pět generálů z americké občanské války, ale jen čtyři němečtí a tři sovětští vojevůdci z druhé světové války (Britů je ovšem sedm). Vysvětlení je prosté - ve skutečnosti je to kniha o největších vojevůdcích historie z anglosaského pohledu.

Takových knih se objevila řada. Jsou dobré, zajímavé. Jen jsou psány z úplně jiného pohledu. Podobné je to na kabelových televizích, které vám například představují Richarda Lví Srdce jako největšího křižáka. Opět jiný úhel pohledu. Jako když kolotoč zápasů o nejlepší baseballový tým Ameriky je rovnou nazván World Series, Světová série.

Neberte proto tyhle věci tak vážně jak se tváří. Museli byste potom věřit i tomu, že mezi nejmohutnější řeky světa patří Temže a Hudson, protože se to tak objevilo v jinak krásné, výpravné publikaci Největší řeky světa, která byla nedávno přeložena do češtiny.

Valentýnky jsou ovšem něco jiného. Když někomu dáte dárek, abyste mu dali najevo lásku, zkreslení světa se tím nedopustíte. A potěšíte tím i obchodníky, protože to byli právě oni, kdo svatého Valentýna uvedli do oběhu.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Další z rubriky

Z Britney Spears je nevyrovnaná žena. Místo zpěvu řeší psychické problémy

Britney Spearsová

Život Britney Spears (37) je jako na horské dráze. Chvíli je na výsluní, pak se propadá na dno a končí v psychiatrické...

Navždy svoji. Vydrželi spolu přes padesát let, jaký je jejich recept?

Bohumír a Stanislava Bauerovi. V jednom bytě jich jistý čas bydlelo až devět....

Každé druhé manželství končí rozvodem. Jsou však lidé, pro něž něco takového nepřichází v úvahu. Páry, které spolu žijí...

Nevyčítejte si jídlo, nestojí to za to, říká slavná britská kuchařka

Thomasina Miersová

Thomasina Miersová je uznávanou britskou kuchařkou, která před lety vyhrála v prestižní kuchařské soutěži MasterChef a...

Najdete na iDNES.cz