Toužila jsem po dotycích jako každý savec, říká „mírně zvrhlá“ babička

  0:29aktualizováno  0:29
Začalo to inzerátem, v němž šestapadesátiletá žena píše: mírně zvrhlá hledá subtilního mladíka do 26 let. Přišlo na šest set odpovědí. To, co následovalo, shrnula Slovenka Tamara Archlebová s režisérkou Zuzanou Piussi do polodokumentu s názvem Babička.

"Babička" Tamara Archlebová | foto: Jan Hromádko

Kolik partnerů jste za svůj život vystřídala?
To vás na mně nejvíc zajímá? Opravdové partnery dva. Jinak jsem se sexem začínala dost pozdě. Nejprve jsem žila ve dvou manželstvích, v prvním pět a ve druhém třináct let, potom jsem léta nechtěla muže ani vidět, ale posléze se mi to podařilo dohnat. (smích)

Proč jste se rozhodla seznamovat přes internet?
Protože roky běžely a já byla stále víceméně sama, i přesto, že jsem měla vždycky dobré přátele. Děti už vyrostly a postupně se osamostatnily.... Nebyla jsem ještě stará a toužila jsem – asi jako každý savec – po lidských dotycích, po společnosti. Chtěla jsem zažít ještě něco příjemného.

Kolik mužů jste poznala přes internet?
Osobně asi tak třicet, to však neznamená, že i intimně...

Jak vás režisérka přemluvila k natáčení? Jste exhibicionistka?
Nemusela mě přemlouvat. Od mládí jsem chtěla hrát ve filmu sama sebe. Jiný by mě tak nezahrál, lépe řečeno, nevystihl. Možná jsem trochu exhibicionistka, například mi nedělá problémy tancovat sama v sále nebo se nechat fotografovat. Nikdy jsem se ale nepředváděla nahá, ani na koupališti. V podstatě jsem stydlivá.

Jak jste přesvědčovala chlapce, aby s vámi natáčeli? Přes internet se většinou seznamují spíše plašší typy...
Přes net se seznamují nejrůznější typy, ale na můj inzerát, v němž jsem zdůraznila, že nehledám machovské typy ani svalovce, zareagovali opravdu hlavně plašší typy. Jen dva z účinkujících byli z internetu, které se nám podařilo přesvědčit, že to bude zábava. Trochu se samozřejmě zdráhali, co na to poví jejich okolí. Ostatní jsou neherci či amatérští herci.

Jací muži se seznamují na internetových seznamkách?
Na net-e je celá řada možností a kategorií, kam se lidi mohou přihlásit. Seznamka Azet je na Slovensku údajně jedna z nejnavštěvovanějších, takže se tam hlásí tisíce lidí nejrůznějšího charakteru.

Nakolik je film upraven oproti realitě?
Měli jsme napsaný scénář, kterého jsme se s režisérkou Zuzou Piussi jen volně držely. Spíš jsme se od něho jenom odrážely a inspirovaly se kromě jiného i mými prožitými zážitky. Často jsme je ale přetvořily a zabudovaly jsme do scény i věci, které se ve skutečnosti nestaly, ale mohly se stát, anebo se staly podobně. Víc scén se točilo s neherci a s jejich souhlasem jako dokument. Jako že se události právě dějí.

Máte děti? Jak jsou staré? Jak se dívají na Váš film?
Mám dvě děti - z každého manželství jedno, třiatřicetiletého syna a šestadvacetiletou dceru. Napřed nebyl ani jeden z nich zrovna nadšen, že chci točit takový film. Od začátku jsem s nimi o všem mluvila, protože spolu máme navzájem úplně otevřený super vztah. Hotový film se jim ale nakonec velmi líbil.

Jaké byly reakce vašeho okolí na Slovensku?
Film hráli zatím jen v rámci festivalu Febiofest v kinech po celém Slovensku. Hlavní slovenská premiéra bude prý až na podzim. Diváci mě však mohli vidět v rozhovorech ve slovenské i české televizi anebo na internetu v traileru z filmu a slyšet v rozhlase. Mnozí čtenáři reagovali v diskusích k mým rozhovorům o filmu v různých časopisech a novinách. Musím říct, že reakce jsou většinou velmi pozitivní, což mě těší. Nejvíc mám radost, že se lidé v kině dobře bavili a že film rozproudil vášnivé debaty na internetu, hlavně mezi mladými. Myslím, že to je známka toho, že mnohé oslovil, že otevřel víc problémů, o nichž lidé přemýšlí. A to byl náš cíl. Myslím, že český producent filmu Čestmír Kopecký měl na to dobrý čuch. Proto si náš scénář vybral. Jsem hrdá, že se do toho s námi pustil tak uznávaný producent, jako je on.

"Babička" Tamara Archlebová (uprostřed)

"Babička" Tamara Archlebová (uprostřed)

Žijete stále stejným stylem života?
Jasně. V podstatě se nic nezměnilo. Odpovídám teď trochu víc na různé otázky, ale dělám to ráda, protože všecko se nedalo říct v jednom filmu. Mám díky tomu šanci doplnit některé věci. I když film je už hotový a těžko něco dodatečně dovysvětlím. Mimochodem, chystám další.

ČTĚTE RECENZE

Začínám psát rozšířený námět pro můj původně zamýšlený, též autobiografický scénář, na němž chci v těchto měsících pracovat. Celý život jsem psala, ať už jako kritička umění, novinářka, spisovatelka nebo překladatelka. Baví mě to. Myslím, že je to věc, kterou umím nejlíp. Ty ostatní činnosti jsem si chtěla jen tak vyzkoušet při tom. Dlouho jsme hrála na klavír, roky pletla čapky na prodej - jedna se jmenovala "Pocta Zuzaně Kocúrikové" (pozn. redakce: slovenská herečka). Také jsem vařila v televizi, učila jsem se tancovat - a v tom chci také ještě pokračovat - a podobně. Tímto filmem skončilo jisté období mého života. Teď žiji o dost klidněji. Je to asi také tím, že jsem našla dobrého člověka, který je chápavý společník a ve všem stojí za mnou.

Netoužíte po stálém partnerovi? Nebojíte se, že jej může film odradit?
Žiji v podstatě dál sama, zatím mi to celkem vyhovuje. Jsem velmi společenský tvor, často se chodím bavit, ale ráda si vychutnávám i samotu a ticho. Nenudím se. Moji rodiče ještě žijí, navštěvuji je tak často jak můžu, a snažím se být co nejvíc také s mými dětmi a s nádhernými vnoučaty, osmiletou vnučkou a o dva roky mladším vnoučkem. Jsou moje největší radost.

Souhlasila jste s názvem filmu "Babička"?
Napřed se mi nelíbil, ale časem jsem si na něj zvykla.

Změnil film nějak váš život?
Ani ne, ale vystoupila jsem z anonymity, "vybarvila" jsem se. S rizikem, že mě lidé buď přijmou takovou jaká jsem, anebo ne. Trochu mám pocit, že mě hodně z nich pozoruje. Setkávám se s usmívajícími se tvářemi mladých, ale určitě se setkávám i s nepřejícími pohledy. Překonávala jsem v sobě velké vnitřní boje. Teď jsem si trochu oddychla. Neudělala jsem film proto, abych na sebe upozornila, ale z vnitřní potřeby vyslovit některé věci o životě, o sobě, o společnosti.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Další z rubriky

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz