Chtěla jsem rodičům dokázat, že jsem dobrá, říká Tamara Kotvalová

  0:26aktualizováno  0:26
Na svoje první hodinky si sice Tamara Kotvalová, která obchoduje s těmi nejluxusnějšímu modely, nepamatuje, ale jedny má přece jen dodnes schované. Dostala je od svého muže, když se jim narodil syn. Nosila je ještě léta po té, co sama začala hodinky prodávat a mohla si dovolit i jiné modely.

Tamara Kotvalová | foto: Ondřej Košík

Čtěte v pondělí

Tamara Kotvalová

Velký rozhovor s Tamarou Kotvalovou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes.

Tamaře Kotvalové sebevědomí nechybí. Vždycky tomu tak však nebývalo. Její maminka byla velice přísná dáma, svou dceru víc kárala, než chválila.

„Nemyslela to zle, netušila, co to se mnou dělá. Prý mi chtěla pomoct, abych na sobě pořád pracovala. Vzhledem k tomu, že ve mně tu ctižádost vybudovala, měla možná pravdu. Ale jistě by to šlo i jinak,“ zamýšlí se podnikatelka, která se v osmnácti odstěhovala, aby svým úspěšným rodičům dokázala, že i ona umí být dobrá. Zakotvila ve Vysokých Tatrách, kde se i vdala, ale manželství se rozpadlo kvůli manželově závislosti. Vrátila se do Prahy se dvěma malými dětmi, absolutně bez prostředků.

Prodávala na ulici

V novinách našla inzerát, že německá firma hledá prodavačky reklamního zboží, s heslem „dobré platové podmínky“. Tak se vydala na pohovor a cestou z něj si rovnou pronajala byt.

Fotogalerie

„Netušila jsem, jestli na něj vůbec budu mít. Ale touha dokázat rodičům, že se o sebe a děti zvládnu postarat, byla obrovská.“ A tak se jednoho dne postavila ke stolku na ulici a s mikrofonem u pusy začala prodávat pozlacené sady šperků.

„Prodávala jsem od osmi od rána do osmi do večera. Děti hlídala maminka. Ale bylo jasné, že to takhle nemohu dělat donekonečna. Pak zasáhla neskutečná náhoda. Do Prahy přijel majitel firmy, pro kterou jsem pracovala, a shodou okolností zahlédl davy lidí kolem mého prodejního stolku. Na druhý den už jsem měla v ruce klíčky od auta a na krku celý region Čech a Moravy. Měla jsem otvírat nové prodejní pobočky v obchodních domech. A už to nebyly kazety s pozlacenými náhrdelníky, ale kvalitní kosmetika. Tak jsem se ze dne na den stala školitelkou, ale bylo to snad ještě horší.“

Těžké časy v Rusku

Na každé město měla tři čtyři dny, během kterých musela přesvědčit ředitele obchodního domu, aby tam dovolil prodávat. Potom sehnat prodavače, postavit expozici, zaškolit. Němci byli nekompromisní, buď to zvládneš, nebo jdeš. Všechno se učila za pochodu, v pondělí vyrazila a v pátek se vracela. Děti hlídala maminka, stejně jako předtím.

Tamara Kotvalová (55)

  • Narodila ve Varšavě, kde tehdy působil její otec diplomat.
  • Vystudovala střední pedagogickou školu, pracovala jako učitelka v dětském léčebném ústavu v Horním Smokovci.
  • V roce 1996 založila spolu s tehdejším manželem společnost Carollinum, která dnes zastupuje luxusní značky hodinek.
  • V roce 2006 získala ocenění Žena roku, v roce 2012 se zařadila mezi 50 nejvlivnějších českých žen podle časopisu Forbes.
  • Má tři děti, jednu vnučku.

„Ale moc se mi po nich stýskalo, nechtěla jsem to takhle dělat.“ Jenže majitel otvíral trh v Rusku a Tamaru tam vyslal.

„Řekla jsem si, že sice budu muset děti ještě na čas nechat s babičkou, ale byla to šance, jak nás za rok finančně zajistit na dlouho dopředu. Otevřela jsem kolem čtyřiceti míst, ale byly to těžké časy. V Rusku po rozpadu Sovětského svazu neexistoval žádný řád, všechno bylo možné, ale nic nefungovalo. Byla to dobrodružná, ale také nebezpečná doba. Jezdila jsem školit do Petrohradu, Kyjeva, dostala jsem se i na Sibiř, kde jsem strávila půl roku. Bylo to velmi vyčerpávající a stresující. Ale měla jsem sen, že si otevřu vlastní firmu, že jsem bez ohledu na okolnosti pracovala a střádala každou korunu, abych to mohla udělat co nejdřív. Pak jsem se vrátila, přišlo klidnější období, pracovala jsem v Česku a mohla se konečně věnovat dětem,“ vzpomíná.

Autoři:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

OBRAZEM: Podívejte se, jak šel čas s Joan Collinsovou

Joan Collinsová

Původem britská herečka Joan Collinsová oslavila 23. května 86 narozeniny. Cítí se prý skvěle, nejšťastnější za celý...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

OBRAZEM: Žena skrývá pod oblečením nepříjemné tajemství

Kráska, která pod šaty skrývá tajemství

Britka Steph O'Shea (27) se v minulosti potýkala s obezitou. Od mala si nedokázala odepřít jídlo. K hubnutí jí donutily...

Najdete na iDNES.cz