Sport bolí, ale přesto mě baví, říká čerstvá mistryně světa ve skifu

  11:21aktualizováno  11:21
Doveslovala do cíle a tam se zmateně rozhlížela kolem sebe. Pořád nemohla uvěřit tomu, že před ní nikdo není, že vyhrála. Veslařka-skifařka Mirka Knapková se právě stala mistryní světa - po jedenácti letech své veslařské kariéry.

Mirka Knapková | foto: Petra Pikkelová

Vizitka:

  • Mirka Knapková před pár dny oslavila jedenatřicáté narozeniny. Narodila se v Brně.
  • Oba rodiče reprezentovali Československo ve veslování. Miroslav Knapek startoval na olympiádách v Montrealu v roce 1976 (6. místo) a v Moskvě v roce 1980 (5. místo).
  • Veslařka-skifařka je čerstvou mistryní světa, vítězkou Světového poháru 2002 a 2003, mistryní Evropy z let 2008 a 2011, několikanásobnou českou mistryní.
  • Je svobodná.

"Jednu dobu jsem se smiřovala s tím, že se to nemusí podařit nikdy, že třeba nedosáhnu na tu nejvyšší metu. Je spousta sportovců, kterým se to nepovedlo za celou kariéru. Třeba Václav Chalupa byl vždycky kousek od zlata. Úžasný sportovec, který se držel ve špičce tolik let, kolik vesloval. Táhl úžasným způsobem české veslování, přesto zlato nikdy nezískal," říká jednatřicetiletá veslařka, která s veslováním na vrcholové úrovni začínala poměrně pozdě, až v devatenácti letech.

"Na vrcholový sport je to opravdu pozdě, ale já jsem sportovala už předtím, dělala jsem atletiku, v dětství běžky. Byla jsem v kondici," vysvětluje Mirka, která pochází z veslařské rodiny: tenhle sport dělala matka i otec, ten byl šestý na olympiádě v Montrealu v roce 1976 a pátý na hrách v Moskvě o čtyři roky později.

Zpočátku svoji dceru trénoval, jenže ona se později přestěhovala do Prahy kvůli studiu a našla si nového trenéra. Jsou spolu už jedenáct let, šest let měli i partnerský vztah. Rozešli se, ale ustáli to a pracovali spolu dál.

"Bylo to hodně náročné. Musíte si v tu chvíli ujasnit, co chcete. Bylo by jednodušší se rozejít, říct "nazdar" a najít si jiného trenéra. Ale nás spojovalo, že jsme chtěli ve sportu něčeho dosáhnout, věřila jsem, že on je jako trenér jeden z nejlepších," říká veslařka.

Sport má ráda odmalička. V atletice běhala středně dlouhé tratě, tedy patnáctistovky a víc. I dnes si jde ráda zaběhat. Lásku k pohybu zdědila po rodičích, i když se směje tomu, že i ve sportovní rodině se dá sportu ubránit.

Příkladem je její bratr, který se jednu dobu podobným aktivitám úplně vyhýbal. Teď už občas sportuje, ale vrcholově to nikdy dělat nechtěl. "Říkal, že to příliš bolí. V tom má pravdu. Ale mě to vždycky bavilo a bavit bude," dodává Mirka Knapková.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jsou krásné, ale sexy tvary jistí stahovacím spodním prádlem

Stahovací prádlo

Slavné krásky jsou pod neustálým drobnohledem módních kritiků a na každém rohu na ně číhají paparazzi. Kvůli tomu jsou...

OBRAZEM: České krásky, které uspěly ve světě

České krásky, které uspěly ve světě

Prohlédněte si galerii našich nejznámějších modelek, které svou krásou oslnily svět a úspěšně se prodraly mezi nespočet...

OBRAZEM: Dvojčata se v 19 letech oblékají stejně, pletou si je i muži

Shanae a Renae Nelovy

Sestry Ranae a Shanae Nelovy ze Southamptonu na jihu Anglie jsou nejen k nerozeznání podobná jednovaječná dvojčata, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz