Šeherezáda pro mě byla škola, říká programová ředitelka Novy

  8:35aktualizováno  8:35
Šéfové z Londýna Američanku Alex Ruzek do Prahy "vypůjčili". Na půl roku. Dnes je tu už šest let a vypadá to, že nějakou dobu v Praze ještě zůstane. Od konce loňského roku je programovou ředitelkou televize Nova. Rozhoduje tak o tom, co v nejsledovanější televizi dávají.

Alex Ruzek, programová ředitelka Novy | foto: Petra Pikkelová

Kromě odborných znalostí byla její předností znalost češtiny. Alex Ruzek je dcerou českých rodičů, kteří emigrovali do Ameriky. "Rodiče mezi sebou mluvili česky, rozuměla jsem, ale nemluvila, i tak to byla při práci výhoda," říká Alex Ruzek, která dnes mluví česky bez velkých problémů.

Vizitka

  • Alex Ruzek (31) se narodila v USA. Je dcerou českých emigrantů. Vystudovala Princeton University v New Jersey, obor ekonomie.
  • Pro skupinu CME, která vlastní i televizi Nova, začala pracovat v roce 2005 v Londýně jako manažerka v oblasti finančního plánování a analýz. Do Prahy na Novu přišla ve stejný rok.
  • V roce 2009 rozjela jako ředitelka vysílání českou mutaci hudebního kanálu MTV.
  • Od loňského prosince je na Nově ředitelkou televizních kanálů a programu.
  • Má přítele, je svobodná, bezdětná.

Taxikáři si myslí, že přijde chlap

Podobně to měla v dětství. "Když jsem do Česka jako dítě jezdila, v červnu jsem neřekla česky ani dobrý den a v září jsem mluvila plynně. Dnes ještě pořád dělám velké chyby, třeba jsem několik let říkala, že mě někdo roztočil, až se mě jen tak mimochodem někdo zeptal, jestli to myslím vážně, nebo je to vtip. Netušila jsem, že mám říkat, že mě někdo vytočil," přiznává Alex Ruzek.

Její příjmení bez diakritiky a přechýlení svádí v Česku k nejrůznějším zkomoleninám. Když si přes dispečera objednává taxi na jméno Alex Ruzek, jsou řidiči mile překvapeni, kdo přišel.

"Většina čeká pana Růžku. Občas se mi stane, že mě kvůli tomu nechtějí odvézt, to mám pak příště chuť zavolat a objednat si auto na typicky české příjmení Nováková, které vyslovím dokonale, navíc je všem jasné, že přijde žena," říká Alex Ruzek.

Lidé chtějí příběhy jako Šeherezáda

Hned na začátku funkce programové ředitelky prošla Alex Ruzek tvrdou školou. Seriál Šeherezáda diváci Novy nepřijali tak, jak čekala, z hlavního vysílacího času ho tak musela stáhnout do podvečerních hodin.

"Dodneška si stojím za tím, že je to dobrý produkt, který nefungoval ne proto, že je špatný, ale proto, že lidé, kteří píšou pro noviny, blogy, internetové servery se do něj pustili, ještě než se objevil v televizi. A pak už se to jen vezlo, diváci uvěřili, že je to špatný seriál a dopředu ho odsoudili," vidí pravou příčinu neúspěchu Šeherezády.

"Tři roky je tu krize a já si myslím, že si lidé chtějí u televize odpočinout. Je to hezký příběh, jsou v něm hezcí lidé, je dobře natočený. Když jsme seriál přesunuli do podvečerního času, je velmi úspěšný, máme stejný počet diváků, jako když jsme ho nasadili v hlavním vysílacím čase. Nakonec tedy všechno dobře dopadlo, ale je pravda, že to pro mě byla škola," uznává Alex Ruzek.

Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Recept na dobré manželství? Deset otázek pro odborníky na vztahy

Ideální místo pro váš velký den může být v podstatě kdekoliv, kde se oba budete...

Naše manželství nejvíc trpí tím, že nedokážeme řešit konflikty, málo spolu hovoříme otevřeně a bez zábran, trápí nás...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Už mám odseriálováno, říká herečka Alena Antalová

Alena Antalová

Prorazila jako herečka v Četnických humoreskách a Pojišťovně štěstí, teď se Alena Antalová objeví po boku Jaromíra...

Další z rubriky

OBRAZEM: Žena má vlasy v barvách duhy, děti jí říkají mořská víla

Žena si barví vlasy v barvách duhy, děti si myslí, že je víla

Amy Withamová je pyšná na své duhové kadeře, které si nechává pravidelně barvit od profesionálů v salonu. Jen díky svým...

OBRAZEM: Barbie jako celoživotní vášeň i prokletí

Barbie

Panenkou Barbie se inspirují lidé po celém světě. A někteří jsou touto postavou tak posedlí, že jí zasvětili celý...

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Najdete na iDNES.cz