Dva roky jsem žila se Šmejdy, vzpomíná Silvie Dymáková

  2:43aktualizováno  2:43
Po boku důchodců pronikla na předváděcí akci pro seniory. Zjistila, jak velkému "vymývání mozků" jsou tam vystaveni. Po dvou letech z toho vznikl film Šmejdi, který popisuje nekalé praktiky obchodníků. "Prodejci na mě teď útočí," svěřila se Silvie Dymáková v rozhovoru pro magazín ONA DNES.

"Prodejci se mi ozývají, píší vzkazy typu: Přejeme vám hnusné spaní," říká novinářka Sylvie Dymáková. | foto: Lucie Robinsobn

Fotogalerie

"Prodejci se mi ozývají, píší vzkazy typu: Přejeme vám hnusné spaní. Vysvětlují, že je to celé složité, že při své inteligenci nejsem schopná to pojmout. Jsou útoční, ale v první řadě se zásadně pod své názory nepodepisují. Na tom neshledávám žádné rysy chlapství, takhle se chlapi nechovají. Svoje slabošství dávají jasně najevo už jen tou formou komunikace," říká.

Jak ze sebe ani ne třicetiletá žena udělá seniorku?
Nedělala jsem ze sebe seniorku, ale sociálně slabší osobu. Nezbytný však byl doprovod seniorky, šlo o model vnučka-babička. Vzala jsem si starou mikinu, obnošené rifle, igelitovou tašku, čepici, brýle a hlavně jsem se nenamalovala. To od určitého věku vždycky funguje. Trpím novinářskou deformací, jsem upovídaná, musela jsem změnit i verbální projev. Snažila jsem se reagovat pomalu, mluvit málo, hledat slova, prostě používat slovní výplně.

Vizitka

  • Silvie Dymáková (31) vyrůstala v Hradci Králové.
  • Vystudovala management ekonomiky na Integrované střední škole – centru odborné přípravy.
  • V sedmnácti začala pracovat pro televizi Puls, pak přešla do rádia a později se stala regionální zpravodajkou televize Prima v Hradci Králové.
  • V roce 2008 založila malou produkční společnost DSi studio, která vyrábí zpravodajství, publicistické a dokumentární pořady.
  • Podílela se na pořadu Soukromá dramata, kde se zaměřovala hlavně na sociální problematiku.  V roce 2011 režírovala sportovně-sociální dokument Tour de Labe handicap, který odvysílala ČT.
  • Od letošního dubna je v kinech její snímek Šmejdi.
  • Žije v Praze, je nezadaná, bezdětná.

Trénovala jste svoji roli dlouho?
Vůbec ne. V tu chvíli jsem měla pocit, že mi to jde, ale když vidím záznamy, nechápu, že jsem pro prodejce byla uvěřitelná.

Proč vlastně mladí lidé na prodejní akce nesmějí?
Protože pro obchodníky představují riziko. Mladí snáz odhalí jejich fígle, dokážou oponovat. Také se dají zmanipulovat, ale mnohem obtížněji než senioři, kteří nemají takové znalosti, spoustu věcí zapomenou. Senioři jsou velmi snadné oběti, jsou vlastně předurčení k podpisu smlouvy k nákupu zboží.

Co se tedy dělo v sálech?
Zažila jsem prostředí plné manipulace, ponižování a obrovského nátlaku. Moje babička na ty akce jezdila, věděla jsem, že něco takového existuje, ale realita mě naprosto šokovala. Bylo mi líto všech těch lidí, kteří tam přijeli, ale svým způsobem i prodejců, byť to zní zvláštně. I oni jsou oběti nějakého systému.

Co nejhoršího jste v sále plném seniorů zažila?
Byly dva momenty. Poprvé hned na první akci, kdy paní, která nechtěla nic koupit, prodejce nadával, aby nebyla drzá, jinak že ji a její postiženou dceru řidič autobusu nevezme zpátky domů. Druhý okamžik byl, když si prodejce vzal jednoho staršího pána na chodbu a křičel na něj. Důvod byl stejný, ani on si nechtěl nic koupit. Šla jsem tam a schytala to taky. Prodejce mi přistoupil těsně k obličeji, narušil moji osobní zónu, přešel k tykání a začal mě ponižovat, že jsem absolutní nula. Celé to bylo velmi agresivní a útočné. Vrátil mi jízdné a vyhodil mě. Sama jsem si pak musela zajistit odvoz zpátky. Očekávala jsem takový útok, myslela jsem si, že na něco takového jsem připravená, ale nebyla jsem. Naprosto mě to rozhodilo, tři dny potom jsem nebyla schopná normálně fungovat. A tohle všechno tam ti staří lidé podstupují. Pod nátlakem jsou přinuceni koupit drahé a zbytečné věci, a nikdo se jich nezastane.

Rozhovor s režisérkou filmu Šmejdi


Autor:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Další z rubriky

OBRAZEM: Chtěli ušetřit na plastické operaci a vymstilo se jim to

Nepovedené plastiky

Při plastických operacích se nevyplácí šetřit. Někteří lidé se však nenechali odradit odstrašujícími případy a stejně...

OBRAZEM: Pětasedmdesátiletá důchodkyně je profesionální kulturistkou

Pětasedmdesátiletá kulturistka Iris Davisová

Iris Davisová z Kalifornie má po sedmdesátce větší svaly, než měla ve dvaceti letech. Na kulturistiku se dala po...

OBRAZEM: Neodolatelná kráska Eva Gaborová by dnes slavila stovku

Eva Gabor

Herečka Eva Gaborová původem z Maďarska byla miláčkem diváků. Dala se na herectví stejně jako její slavnější sestra Zsa...

Najdete na iDNES.cz