Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

aktualizováno 
Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby. Myslela, že nic obtížnějšího ji nepotká. Po návratu si pořídila tři děti během tří let a teď říká, že mateřství je daleko těžší než služba českého lékaře v německé pohotovostní ambulanci.

Kateřina Karolová se svými třemi syny | foto: Michaela Džurná

Když se Kateřině Karolové narodil první syn Matěj, chtěla být dokonalou matkou. Syna neustále převlékala, doma měla naklizeno. Když bylo Matějovi čtrnáct měsíců, narodil se Jonáš, a pár věcí šlo stranou. Když bylo Jonášovi čtrnáct měsíců, narodil se Filip - a to už jejich matka rezignovala na spoustu věcí, jinak by se prý zbláznila.

Čtěte v pondělí

Kateřina Karolová

Velký rozhovor s dětskou lékařkou Kateřinou Karolovou čtěte v příloze MF DNES OnaDnes

„U prvního dítěte člověk všechno hlídá a skoro si řídí budík na dobu, kdy má dítě jíst. Pak zjistí, že to vůbec není potřeba a že když to vypustí, děti možná žijí ještě radostněji. V létě jsem třeba neřešila svačiny, kluci se vždycky na chvíli ztratili v záhonech mezi paprikami a jahodami a najedli se tam,“ vypráví trojnásobná matka. V jejímž životě však přece jen vládne určitý řád.

Synové mají každý svou skříň, kde jsou věci rozdělené podle toho, kam je kluci nosí. Vyzná se v tom jejich táta? Kateřina se rozesměje. „Vůbec! Takové věci jsou mužům jedno, k čemuž jsem se teď taky dopracovala, protože jinak bych se zbláznila, akorát že ve mně ten perfekcionismus pořád někde dřímá. Sem tam mě ještě napadne, že jedu k doktorce a mám flek na látkové plence, ale pak nad tím mávnu rukou.“

Kateřina Karolová (37)

Narodila se ve Zlíně. Vystudovala 2. lékařskou fakultu UK v pražském Motole, po studiu v roce 2008 nastoupila na dětské oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně.

• V roce 2011 se v rámci stávky Děkujeme, odcházíme! rozhodla opustit české zdravotnictví a získala práci na klinice v německém Sangerhausenu. Zůstala tři roky a složila v Německu atestaci z pediatrie. 

• Když otěhotněla, vrátila se za manželem na rodné Zlínsko. V lednu 2015 se jim narodil syn Matěj, o rok později Jonáš a za další rok Filip.

• V době narození prvního syna se zúčastnila natáčení pořadu ČT Čtyři v tom. 

• Píše blog, kde zveřejnila všechny své dopisy z Německa, které psala rodině a přátelům o své práci, v poslední době píše o mateřství. V roce 2017 získala cenu bloger roku v kategorii Nováček.

Se třemi dětmi narozenými krátce po sobě je to náročné právě v tom, že je mezi nimi malý věkový rozdíl: každé dítě je v jiné vývojové fázi a dva nejmladší jsou ještě příliš malí, takže potřebují neustálou péči. Vyčerpávající může být i obyčejná procházka, když nejdete zrovna do přírody. Jak ochránit všechny v provozu na ulici, když máte na tři děti jenom dvě ruce?

A pak jsou tady nemoci. Je horší, když onemocní naráz, nebo postupně? Nevyberete si. „Třeba neštovice se projevily postupně, takže jsme celých šest týdnů nespali a mazali pupínky,“ vypráví Kateřina Karolová. 

Když chlapci onemocní najednou, neví, koho utěšovat dřív. Také si píše, komu naměřila jakou teplotu a jaký lék dostal, jinak by neměla šanci si to pamatovat. Zkušenosti pediatričky se však velmi hodí, protože nemusí hned k lékaři - léčbu si často ordinuje sama.

Díky vlastnímu mateřství tak má možnost svůj obor poznat také z druhé strany. S dětmi zažívá nemoci, které dosud znala jen z ordinace a z knih. A taky víc chápe rodiče, třeba jejich strach. 

„Když měl Matýsek poprvé teplotu, cítila jsem strach a bezmoc. Byl to pro mě zlomový moment, kdy jsem pochopila všechny ty maminky, které mi předtím chodily do ambulance,“ vypráví.

Toto bude jednou neocenitelná zkušenost, až se vrátí zpátky do praxe. Na druhou stranu se však bojí jiné věci: jak bude zvládat nápor emocí, protože si do příběhů pacientů bude promítat svoje vlastní děti.

Autor:

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Vzala ten nejmenší nůž a bodla třikrát. Teď sedí za pokus o vraždu

Nikola si odsedí pět let ve vězení.

Monika, která zabila svého manžela, není ve věznici Řepy jediná, která na partnera vztáhla ruku. „Třikrát jsem ho...

Přehlídka bradavek i kalhotek. Kráskám v Cannes se trapasy nevyhýbají

Trapasy na červeném koberci

Odhalené bradavky i spodní prádlo, pády nebo vyzuté lodičky. To jsou faux pas, kterých se mnohdy nevědomky dopustily...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné dámy, které ukázaly bříško krátce po porodu

Vévodkyně Meghan sklidila po porodu od fanoušků britské královské rodiny...

Vévodkyně Meghan sklidila po porodu od fanoušků britské královské rodiny pochvalu za to, že nemaskovala přirozeně...

OBRAZEM: Slavné dámy, které zazářily s kudrlinami i rovnými vlasy

Slavné kudrnaté krásky

V minulosti se kudrnaté vlasy hodně nosily, kdo neměl trvalou, byl úplně mimo aktuální trendy. Dnes se účesům meze...

Je tomu již osmdesát let, co pětiletá dívka porodila zdravé dítě

Lina Medinaová přivedla před osmdesáti lety na svět zdravého chlapce

Přesně před osmdesáti lety malá peruánská dívenka jménem Lina porodila v Limě dítě. Bylo jí pouhých pět let, sedm...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz