První dámy Česka: oblíbené, trapné i nešťastné

  8:35aktualizováno  8:35
S blížící se volbou prezidenta se otevírá možnost, že lidé možná poznají jedenáctou první dámu. Jaké byly ty předešlé? Některé kupodivu nebyly ze své role ani trochu nadšené!

Laura Bushová a Livia Klausová - V Praze (5.6. 2007) | foto: Jan ZátorskýMF DNES

V devadesátileté historii této funkce jsou mezi nimi dámy, které se do dějin zapsaly úspěšně, ale také ty, jejichž působení v roli první dámy nebylo příliš šťastné.

Marta Gottwaldová

Po dvou vážených prvních dámách Charlottě Masarykové a Haně Benešové nastoupila v roce 1948 na Pražský hrad Marta Gottwaldová. I ji měli lidé rádi, ale jinak. Na rozdíl od předchozích dvou dam se stala aktérkou mnoha vtipů.

Nebyla zlá, trpěla však řadou komplexů - byla nemanželskou dcerou, začínala kdysi jako služka. Po nástupu na Hrad se chtěla urputně vyrovnat své předchůdkyni, ale chyběla jí noblesa. Dámu se ze sebe snažila dělat uměle, a tak kolem krku nosila kožešinu i v nejparnějších dnech, přestože z ní lil pot.

Božena Novotná

Role první dámy neseděla ani manželce Antonína Novotného Boženě. Nebyla vidět, téměř se o ní nepsalo. Uvědomovala si, že kdyby poskytovala rozhovory a vystupovala na veřejnosti, vyšlo by najevo, že je velmi prostoduchá. Jejím životním úkolem proto bylo neudělat manželovi ještě větší ostudu, než si ji byl schopen způsobit on sám. Oba se cítili nejlépe stranou, u sebe doma. Tady byli v bezpečí.

Irena Svobodová

Po ženách, které se s vysokou funkcí spíše praly, zavládlo v roce 1968 na Pražském hradě osvěžení. Manželka Ludvíka Svobody paní Irena dokázala vrátit roli první dámy důstojnost. Byla skromná, zpočátku se na Hrad dokonce stěhovat ani nechtěla, kývla, až když zjistila, že to rozsáhlé prezidentské povinnosti vyžadují.

Snad tím, že Svoboda nebyl přehnaně horlivý politik (vždy byl především voják), netrpěl on ani jeho žena takovým stihomamem jako jejich předchůdci. Za dobu jejich vlády se začal Hrad opět otevírat veřejnosti.

Viera Husáková

Manželka posledního komunistického prezidenta Husáka Viera se odmítala přestěhovat z Bratislavy, a tak roli první dámy mohla vykonávat jen na částečný úvazek.

Olga, Dagmar a Livia

Zatímco po smrti Viery Husákové truchlily zejména úvodníky Rudého práva a Pravdy, když v roce 1996 zemřela Olga Havlová, bylo to líto velké části národa. Přestože s Václavem Havlem po vystřízlivění z porevoluční euforie ne každý souhlasil, Olga o sympatie veřejnosti prakticky nepřišla. Zato druhá Havlova žena Dagmar musela o přízeň veřejnosti dlouho bojovat. Mnoho lidí pobouřilo už to, že si ji Václav Havel vzal ještě ani ne rok od úmrtí Olgy.

Zatím poslední první dáma Livia Klausová do své role vplula celkem snadno. Před příchodem na Hrad žila s vrcholným politikem už téměř patnáct let. Věděla, jak vystupovat na recepcích, co přesně dělat při setkání s manželkami jiných prezidentů. Proto veřejnost nikdy zásadním způsobem nezaskočila a pomohla zpevnit konzervativní image Václava Klause.

Magazín DNES!

Proč chtěl Brežněv Husáka oženit? Proč chtěla Hana Benešová, aby muž odstoupil?

Jakých faux pas se první dámy dopustily? Kteří prezidenti měli milenky? Čtěte ve čtvrtečním Magazínu DNES
Autoři: ,

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Léta dávno nepočítám, říká pěvkyně Soňa Červená

Soňa Červená

Letos ji čekají koncerty, je v jednání s divadlem, zkrátka ani ve třiadevadesáti letech se operní pěvkyně a herečka...

Představitelka Angeliky oslavila 80. narozeniny, je ve formě

Michèle Mercierová

Francouzská herečka Michèle Mercierová oslavila osmdesáté narozeniny. Ačkoli měla v minulosti zdravotní problémy,...

OBRAZEM: Tak šel čas s krasavcem Cagem, který oslavil pětapadesátiny

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za...

Herec Nicolas Cage (55) byl už od počátku své kariéry považován za hollywoodského krasavce. Ve filmu se nebál odhalit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz