Příběh Marie: Rodině chci vytvořit pohodové Vánoce, sama jsem uštvaná

  0:16aktualizováno  0:16
Mám velkou rodinu a mám i štěstí na to, že všichni držíme pohromadě. Už od dětství si v sobě nesu vzor rodinných sešlostí, pospolitosti a lásky. A Vánoce jsou právě tím obdobím, kdy se rodiny scházejí, užívají si pohodu, klid, dobré jídlo a pití. Jenže všichni naši blízcí si oblíbili potkávat se u nás. A já pak celé svátky jen lítám kolem plotny a na pohodu čas nemám.
Chci krásné Vánoce a sama jsem uštvaná, píše čtenářka.

Chci krásné Vánoce a sama jsem uštvaná, píše čtenářka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Oba s mým mužem pocházíme z více dětí. Já mám bratra a sestru, manžel dva bratry. Naši rodiče ještě žijí. A máme jednu opravdu velkou kliku, všichni navzájem spolu vycházíme. A dokonce se i scházíme, nejen na pohřbech, ale i na významnějších oslavách narozenin apod. Do širšího okruhu rodiny patří i sestřenice a bratranci, z mužovy i z mojí strany.

S rodinou se rádi a často vídáme

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích, nebo z mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

S manželem jsme se brali jsme se z lásky, máme dvě krásné děti, nejdřív se narodil syn a tři roky po něm i dcera. Mám krásnou a spokojenou rodinu, kterou mám ráda kolem sebe. A nejen tu svoji, ale jsem ráda, že se u nás cítí dobře i širší příbuzenstvo.

S manželem jsme si před pár lety pořídili řadový domek na hypotéku. Je celkem prostorný, hezky zařízený a všechno v něm stále voní novotou. Máme to doma moc hezké, útulné, nedivím se, že si příbuzní oblíbili navštěvovat nás především o Vánocích. S manželem máme rádi vánoční atmosféru, domek máme vždy krásně nazdobený a našim blízkým, jak se nám vždy svěřují, je prý u nás líp než doma.

Já se jim ani nedivím, nechci být jízlivá, ale oni si přijdou k hotovému, nazdobenému stolu přetékajícímu dobrotami. Jenže kolik to stojí práce, to nikdo nevidí. Pro mě je to ten největší stres, jaký si kdo může představit. A to jsem se, když jsme se do domku z těsné dvougarsonky stěhovali, těšila, jak si budu užívat ty sváteční dny pohody, hezky v teple u krbu s televizí plnou pohádek a s dětmi a manželem kolem sebe.

Vařím, peču, uklízím

Místo toho o Vánocích jen vařím, peču, uklízím a vařím, a opět uklízím. Dveře se u nás netrhnout a já se nezastavím. Štědrý večer trávíme doma s dětmi, druhý den přijdou moji rodiče a bratr i sestra s rodinami, a navíc se už třetí rok po sobě zastaví i moje sestřenice s dcerou.

Na Štěpána na oběd dorazí manželovi rodiče i oba bratři s manželkami a dětmi a opět to dopadne tak, že u nás budou až pomalu do noci, tchánovci určitě. Ti nikam nepospíchají, jsou v důchodu, času mají spoustu. Neuvědomují si, že tři dny volna utekly, já se nezastavila a další den už musím do práce. Pracuji jako účetní a konec měsíce a vlastně i roku pro nás představuje nejvíc práce. Mám je všechny moc ráda, jsem ráda, že se máme rádi my všichni navzájem, že se scházíme, ale po třech dnech jsem utahaná a doslova vyřízená.

Abych nikomu nekřivdila, pochopitelně se mi manžel, ale i máma, švagrové nebo i manželova maminka nabízejí, že mi s něčím pomohou, ale to je jen taková chvilková pomoc, něco odnést, přinést, nandat nádobí do myčky, nebo sklidit ze stolu. Ta největší zátěž je stejně na mně. Vždyť já kolikrát ani nemám čas si s nimi sednout, nalít si v klidu skleničku a popovídat si.

Probírala jsem to s manželem, on si uvědomuje, jak to mám těžké, ale vždycky mi řekne, tak víš přeci, jak nás mají všichni rádi, jak je jim u nás dobře. Tak to vydrž! A já to zase vydržím, ale štve mě to čím dál víc.
Marie

Názor odbornice: Klidné svátky!

Vážená Marie! Dovolím si s Vaším manželem nesouhlasit. Nemusíte to vydržet a velmi pravděpodobně to dlouhodobě ani vydržet nemůžete. Možná znáte moudro, že je řetěz tak pevný, jak pevný je každý jeho článek.

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12.

Ač se na první pohled zdá, že horečnými přípravami plných vánočních stolů děláte hodně pro soudržnost své velké rodiny, opak je pravdou. Pakliže budete Vy sama vyčerpaná a nebude Vám společný čas s rodinou ve finále přinášet radost, dříve nebo později se to promítne do mezilidských vztahů s Vašimi blízkými.

Jen Vy sama víte, jak se cítíte. Co zvládnete a co už je na hranici nebo dokonce za hranicí Vašich sil. Důležité tudíž je, abyste sama řekla, jaká forma vánočního setkávání je pro Vás v pořádku.

Má se příprav pro změnu ujmout manžel? Máte se mezi jednotlivými rodinami v hostitelství střídat? Měla by každá z rodin donést na společné setkání jeden hotový chod? Přizvete si k přípravám placenou pomoc? Variant, jak se nezhroutit, ale naopak si vánoční setkání s rodinou užít, je více - pochopitelně nemusí být všechny Vašimi favority. Zkuste se tedy sama zamyslet a navrhnout rodině řešení. Na něm byste pak měla trvat. Přeji klidné Vánoce!
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 2210

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

4, Mám navrhnout, že bude jedině spravedlivé, abychom se v pořádání svátečních hostin střídali, abych to vždycky „neodnesla“ jen já? 1943
3. Mám rodině oznámit, že tohle jsou poslední Vánoce, kdy se všichni sešli u nás, ty další už budu doma jen se svými dětmi a manželem a budu si užívat svátky klidu a míru? 141
2. Mám manželovi říct, že bude-li i nadále chtít, aby se rodina po celé svátky scházela jen u nás, bude se o všechno starat sám a já nebudu dělat nic? 68
1. Mám to vydržet, jak mi radí manžel, a připravovat pro celou svou velkou rodinu, ty krásné Vánoce, na jaké jsou zvyklí? 58


Autoři:

Nejčtenější

Od floutka si poroučet nenechám! Ve Výměně manželek se křičelo i plakalo

Gábina žije s manželem Robertem už dvacet let.

Ve Výměně manželek se tentokrát na obou stranách plakalo i křičelo. Gábina z domku se spoustou zvířat se v ostravském...

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Ženě kvůli hustému obočí lidé hrozí smrtí, vytrhat si ho nenechá

Sophia Hadjipanteli

Modelka Sophia Hadjipanteli (22) má obočí jako umělkyně Frida Kahlo. Každý den si ho pečlivě upravuje a češe a nikdy se...

Váš šatník za vás práci neudělá, říká módní guru Anna Wintourová

Nejobávanější osobnost módního světa Anna Wintourová výjimečně bez svých...

Přísná, ale spravedlivá. To se často ozývá na adresu šéfky amerického magazínu Vogue, jedné z nejvlivnějších osobností...

Rozhodnutí donosit postižené dítě nikdy neodsuzuji, říká přední gynekolog

Gynekolog Pavel Vlašín působí v oboru více než 25 let.

S pomocí ultrazvuku dokáže během několika minut zjistit, zda žena nosí pod srdcem zdravé dítě. Gynekolog Pavel Vlašín...

Další z rubriky

OBRAZEM: Muži chtějí zapůsobit na ženy, tak se učí tancovat u tyče

Damian Kutryb

Tanec u tyče je stále populárnějším sportem. A nejen mezi ženami. V poslední době si tento pravidelný pohyb dopřávají i...

Jak šel čas s Brucem Willisem. Hollywoodský fešák slaví 64. narozeniny

Neohrožený detektiv John McClane ve Smrtonosné pasti, nelítostný boxer Butch v...

Neohrožený detektiv John McClane ve Smrtonosné pasti, nelítostný boxer Butch v Pulp Fiction, ale i šarmantní bohém...

Vypadám jako Rihanna a muži mě kvůli tomu využívají, říká žena

Dvojnice Rihanny

Třiadvacetiletá Yna Sertalfová z Francie vypadá jako popová diva Rihanna. Kvůli svému vzhledu zažívá mnoho trapných...

Najdete na iDNES.cz